İnternetMakale

ADSL Nedir? VDSL Nedir? ADSL ve VDSL arasındaki Farklar

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), daha yaygın olarak kullanılan bir dijital abone hattı teknolojisidir. Bu teknoloji, indirme (download) hızının yüksek olmasına rağmen yükleme (upload) hızının daha düşük olduğu bir asimetrik yapıya sahiptir. ADSL bağlantıları genellikle 1 Mbps ile 24 Mbps arasında değişen hızlar sunar. Bu nedenle ADSL, özellikle interneti daha fazla indirme amaçlı kullanan kişiler için uygundur. ADSL teknoloji ile hizmet alıyorsanız eğer alacağınız ADSL hız aslında birçok farklı etkene bağlıdır. Ancak burada en belirleyici faktör santrale olan uzaklığınızdır. Santralden uzaklaştıkça kabloların taşıyabileceği anlık veri miktarı azalır. Sizin de hızınız düşer. Ayrıca bu teknoloji asimetrik bir yapıya sahiptir.

VDSL (Very High Bit Rate Digital Subscriber Line), yüksek hızlı bir dijital abone hattı teknolojisidir. İnternet hizmeti sağlayıcıları, VDSL teknolojisi kullanarak genellikle 50 Mbps ile 100 Mbps’ye kadar yüksek hızlı internet bağlantıları sunarlar. VDSL, ADSL‘ye göre daha yüksek hızlara ulaşabilen bir bağlantı türüdür ve genellikle daha fazla veri transfer hızı sunar.  VDSL, santrale yakın konumda bulunan kullanıcılarına daha verimli bant genişliği sunar. Santraldan gelen fiber hattının sonlandığı bir optik ağ ünitesi ile ev ya da işyerine bağlı olan tek bir bakır hat arasında uygulanan VDSL, binanın yakınlarına kadar gelen fiber hattını, evlere eski ya da yeni döşenen bakır hatlar üzerinden bağlamaktadır. Kısa mesafelerde kablolar çok daha verimli çalışır. Daha az bozulma olur. Ayrıca bina içi ve ev içi tesisatınız da hızınızı etkiler.

ADSL ve VDSL Temel Farklar Nedir?

  • Hız: En temel fark, hızdır. VDSL, ADSL‘ye göre daha yüksek indirme ve yükleme hızları sunar.
  • Simetri: ADSL asimetrik bir yapıya sahiptir, yani indirme ve yükleme hızları farklıdır. VDSL ise daha simetrik bir yapıya sahiptir, yani indirme ve yükleme hızları daha dengelidir.
  • Uzaklık: ADSL‘nin hızı, kullanıcının uzaklığına bağlı olarak hızlıca azalabilir. VDSL ise daha uzun mesafelerde bile yüksek hızlar sunabilir.
  • Fiyat: Genellikle VDSL daha yüksek hızlar sunduğu için ADSL‘ye göre daha pahalı olabilir.

VDSL ve ADSL, internet bağlantılarının temel teknolojilerinden ikisidir ve seçim yaparken dikkate almanız gereken birkaç önemli fark bulunmaktadır. İnternet hızınızı ve performansınızı artırmak istediğinizde, VDSL ve ADSL arasındaki bu farkları göz önünde bulundurmalısınız.

Santrale yakın bir mesafede ikamet eden abone iseniz, VDSL hizmetinden yararlanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde santrale kadar fiber kablo ile iletim yapılabilmektedir. Bu sebepten dolayı santralden sonrası için mesafeye göre maksimum alacağınız hız değişkenlik gösterir. VDSL için ayrı ADSL için ise ayrı bir modem bulunmaktadır. Eğer VDSL hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, VDSL modemine sahip olmanız gerekecektir. Fakat bazı modemler hem ADSL hem VDSL desteğine sahip olabilmektedir.

ADSL’den VDSL’e geçilmek istendiğinde ilk olarak bakılması gereken bulunulan bölgenin altyapının desteklemesidir. İnternet firmalarının sayfalarından adres bilgileri girilerek bulunulan dairenin ya da binanın VDSL altyapı destekleyip desteklemediğine bakılıp; VDSL destekleyen bölgelere, modem bağlantılarında VDSL girişi varsa geçiş yapılabilir. Önceden kullanılmış olan modem VDSL destekli değilse, VDSL bağlantıyı destekleyen modem alınmalıdır. İnternet yetkililerine ulaşarak geçiş talebi iletilerek işlemin gerçekleşmesi sağlanabilir. Bu sayede kullanıcıların internet hızları artar daha yüksek bant genişliğine sahip olurlar.

ADSL ve VDSL Modem Farkları

  • VDSL, ADSL’e göre update hızında 10 kat, download hızında ise 5 kat hızlıdır. Bu nedenle ADSL’e göre daha fazla tercih edildiği durumlar olur.
  • Her iki hizmette bakır kablolara kullanılsa da VDSL’de fiber kablolar da yer alıyor. Bu sayede VDSL’de internet hızında kayıp yaşanmıyor.
  • VDSL hizmeti, ADSL’e göre daha geniş bir bant aralığına sahiptir. Bant genişliği 100 Mbps’dir.
  • VDSL teknolojisi ADSL teknolojisine göre daha maliyetlidir.

ADSL ve VDSL desteği sunan modemler farklılık gösterebiliyor. Bazı modemler sadece ADSL modem olurken, bazıları ise her iki bağlantı türünü destekleyebiliyor. Bu nedenle geçiş yapmak isteyen kullanıcıların konuda fikir edinmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.