Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikManşet

Gmail HTML Devre Dışı Kalacak

Google, almış olduğu kararla 2024 yılından itibaren Gmail’in temel görünümü olan HTML görünümünü desteklemeyi bırakacağını duyurdu. Gmail o tarihten sonra varsayılan olarak standart görünüme geçiş yapacak. Google bu kararıyla basit ve hızlı yüklenen sürümü olan HTML görünümünü tamamen sonlandırma kararı almış oldu.

Gmail HTML Görünümü Temel Farkları

Gmail HTML, standart Gmail‘e göre daha basit bir kullanıcı arayüzüne sahip. En büyük artısı ise daha az depolama alanı tüketmekle birlikte internet bağlantısı yavaş olan kullanıcılar tarafından daha çok tercih ediliyor. HTML görünümünde sohbet, yazım denetleyici, arama filtreleri, klavye kısayolları ve zengin biçimlendirme gibi pek çok özellik bulunmuyor.

Bağlantının zayıf olduğu bir bölgede olduğunuzda ya da e-postalarınıza yavaşlama olmadan bakmak istediğinizde kullanışlı oluyor.

Görünümünün eski oluşu onun Google‘ın diğer modern uygulamalarıyla uyumsuz görünmesine sebep oluyordu. Google’ın zayıf bağlantı için herhangi bir mod eklemeyi planlayıp planlamadığı  henüz belli değil.

Google özelliğin sona erdiğini bildiren bir e-posta gönderdi:

“Masaüstü web ve mobil web için Gmail Temel HTML görünümünün Ocak 2024’ün başından itibaren devre dışı bırakılacağını size bildirmek için yazıyoruz. Gmail Temel HTML görünümleri, Gmail’in 10 yıldan uzun bir süre önce modern halefleriyle değiştirilen önceki sürümleridir ve tam Gmail işlevselliğini içermez.”

Google şu anda Gmail de olmak üzere ürünlerine yapay zekâ destekli özellikler eklemeye odaklanmış durumda. Duet AI ve Bard gibi yapay zeka ürünlerini kullanmaya başlayan Google’ın ne gibi yenilikler getireceği merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.