Kağıtsız Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları İçin, Kağıtsız Belgeler

Kuruluşlar yıllarca kağıtsız ofisin hayalini kurdu. BT yöneticileri, sözleşmelerin, satın alma emirlerinin, mali tabloların ve diğer iş dünyasının basılı kopyalarını içeren dosya dolapları ortadan kaldırmanın hayalini kuruyor. Kağıtsız belge yani kağıdın bir kuruluşun iş yükünden gerçekten ortadan kaldırılması imkansız gibi görünüyor olabilir. Ancak verimlilik, güvenlik ve işbirliği açısından belgelerin dijitalleşmesinin faydaları belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Sağlık Kuruluşlar İçin, Kağıtsız Belge

Sağlık kuruluşlar için, kağıtsız belge kullanmak daha da avantajlı olabilir. Hastaneler ve doktorların muayenehaneleri, fiziksel formlara ve belgelere bağımlılıkları nedeniyle şöhretleri pek iyi değildir. Çünkü, en ufak bir kazanım bile hastalar için hayat kurtarıcı olabilir. Ne yazık ki, sağlık sektöründe dönüşüm projeleri söz konusu olduğunda diğer kuruluşlara göre daha fazla zorluk yaşanıyor. Yeni girişimler, bütçeler dahilinde çok az hareket alanına sahiptir. Çünkü, herhangi yeni sistemin katı yasal gereklilikleri karşılanmaları gerekir. 

Bedfordshire Hospital NHS Trust, bu zorlukların üstesinden gelmeye ve kağıtsız belge ile bir tesisin ütopik vizyonuna doğru çalışmaya başlıyor. Bunun için Xerox ile birlikte kağıt kullanımını azaltmak ve baştan sona dijitalleşme düzeyini artırmaya yönelik tasarlanmış üç kollu bir sistemi hayata geçiriyor.

MediViewer, Belge Yönetim Sistemi 

Projenin en önemli parçası, Xerox’un Vakıf adına yönettiği, hasta kayıtlarının işlenmesine yönelik elektronik bir belge yönetim sistemi olan MediViewer ‘dır. Bu sistem, kağıt belgeleri sayısallaştırmak için kampüs içi bir tarama merkezi ve taranan verilere elektronik erişim sağlayan bir sistemle tamamlanmaktadır.

Josh Chandler’a göre, çoğu sağlık kuruluşu gibi, Trust’ın önceliği kliniklere hastaların teşhis ve tedavisini desteklemek için hızlı ve doğru veriler sağlamaktır. Analog iş akışının verimsiz olması, Josh Chandler’a göre daha modern bir sistemi uygulama arzusunun arkasındaki temel faktördür.

Vakıf için BT direktör yardımcısı, “Kağıt olduğunda var olan bazı doğal sorunların ortaya çıktığını, ancak birçok sağlık hizmet sağlayıcısının uğraşmaya alıştığını” belirtiyor.  Ve şöyle devam ediyor; “Genellikle, kağıt kullanımının daha fazla kağıt üretimine neden olduğunu görüyorum. Bu yüzden, tarihsel kayıtları dijitalleştirmenin bir yolunu bulmaya ihtiyacımız var. Aynı zamanda daha fazla kağıt tüketimini önlemek için bir mekanizma yaratmalıyız. ” 

Ayrıca, BT direktör yardımcısı, işlemlerin kağıtlarla belgelenmesi aynı zamanda veri güvenliği için de önemli bir sorundur. Fiziksel belgeler kaybolabilir, tahrif edilebilir veya imha edilebilir. Bu, yalnızca belgelerin doğru bir şekilde sunulmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda hassas ve yüksek düzeyde korunan tıbbi verilerin yanlış ellere geçme riskini de beraberinde getirir. Dijital tıbbi kayıtların çok daha kolay ve kapsamlı bir şekilde korunabileceğini söylüyor.

“Bunun imkansız olduğunu söylemiyor, ancak dijital bilgileri kaybetmenin çok daha zor ” olduğunu ifade ediyor. 

Hızlı Bir Tarayıcı

Hastanenin, sisteminin teslimi için Xerox ile çalışma kararındaki ana faktörlerden biri, şirketin daha önce diğer NHS kuruluşları için benzer sistemler sunmasıdır. Bu nedenle güvenli bir çift olarak görülüyor. Bunlardan biri, Bedfordshire NHS Trust’ın geçen yıl Nisan ayında birleştiği Luton ve Dunstable hastanesiydi. Chandler’ın ekibi, hem oradaki hem de Worcestershire Acute Hospitals NHS Trust’taki meslektaşlarına danışarak kararını verdi.

Xerox’un başka bir avantajı da, bağımsız bir yazılım paketi yerine uçtan uca yönetilen bir hizmet sağlamasıdır. Ancak Chandler, MediViewer yazılımının kendisinin de Trust’ın tüm beklentilerini karşıladığını belirtiyor. Yazılımın:

  • Teknolojik açıdan tüm esnekliği sağladığını,
  • diğer sistemlerle entegrasyonunun ve şu anda geçerli olan standartlara bağlılığın sağlandığını,
  • işlevsellik gereksinimlerini karşıladığını
  • kullanım açısından kolay olması önemli bir bileşen olduğunu ifade ediyor.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında piyasaya sürüldüğünden bu yana, sistem hastanede pediatri, jinekoloji ve diyabet dahil olmak üzere altı bölüme dağıtılmıştır. 16.500’den fazla hasta kaydı taranmıştır. Chandler, Trust personeli tarafından şimdiden faydalarını gördüklerinin söylüyor. Çok çeşitli konumlardan dijital kayıtlara erişme yeteneği, kliniklerin uzaktan konsültasyonlar yapmasına olanak tanıyor. Bu da, COVID yayılmasını azaltırken hasta kontrollerini kolaylaştırıyor. Sistem ayrıca hastanenin kendi içindeki lojistik baskıları da azaltıyor.

Son olarak, Chandler Normalde, pediatri servisinin içinde, masanın olduğu bir alan olduğunu ve bu masanın, o günkü klinikler için takip edilen hasta notlarıyla tamamen dolu olduğunu söylüyor. Ancak, her şeye bir bilgisayardan erişilebildiği için artık hepsi tamamen boş olduğunu belirtiyor.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.