Haber Duyuru EtkinlikYapay Zeka

OpenAI ChatGPT Ses Özelliklerini Geciktiriyor

Başlangıçta bazı ödeme yapan abonelerin kullanımına Haziran ayının sonlarında sunulması planlanan özellikler, güvenlik ve güvenilirlik standartlarının karşılanması koşuluyla artık sonbaharda tüm ödeme yapan kullanıcıların kullanımına sunulacak.

OpenAI, daha fazla güvenlik testi ihtiyacını öne sürerek ChatGPT sohbet robotu için yeni ses ve duygu okuma özelliklerinin başlatılmasının ertelendiğini 
duyurdu. Erteleme, geçen ay kullanıcılarda heyecan uyandıran ve sesinin bir yapay zeka kişiliği için taklit edildiğini iddia eden aktris Scarlett Johansson‘un olası bir davası da dahil olmak üzere tartışmalara yol açan bir gösterimin ardından geldi.

OpenAI‘nin demosu, chatbot’un sentetik seslerle konuşma ve kullanıcıların tonlarına ve ifadelerine yanıt verme yeteneğini sergiledi; bir ses, Johansson‘un ‘Her’ filmindeki rolüne benziyordu. Ancak CEO Sam Altman, Johansson‘un sesini kullanmayı reddetti ve eğitim için farklı bir oyuncunun kullanıldığını açıkladı. Şirket, yeni özelliklerin piyasaya sürülmeden önce yüksek güvenlik ve güvenilirlik standartlarını karşılamasını sağlamayı amaçlıyor.

Gecikme, yapay zeka endüstrisinde devam eden zorlukların altını çiziyor. Google ve Microsoft gibi şirketler de yapay zeka araçlarındaki hatalar ve tartışmalı sonuçlar nedeniyle benzer aksiliklerle karşı karşıya kaldı.

OpenAI , duyguları yorumlayan ve taklit eden sohbet robotları tasarlamanın karmaşıklığını vurguladı, bu da yeni riskler ve kötüye kullanım potansiyeli getirebilir. Ayrıca, AI endüstrisindeki rekabet, giderek daha zorlu bir pazar ve müşteri alanının talebini karşılamak için hızla büyüyor. Ancak şirket, bu gelişmiş özellikleri düşünceli ve güvenli bir şekilde yayınlamaya kararlı görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.