Haber Duyuru EtkinlikYapay Zeka

Windows Recall: Mahremiyetimiz Tehlikede

Microsoft’un yakında zamanda piyasaya süreceği Windows 11 Copilot+ PC’lerde yer alacak özelliği Windows Recall, kullanıcılar için mahremiyet konusunda ciddi endişelere yol açıyor. Her birkaç saniyede bir ekran görüntüsü alarak kullanıcı verilerini toplayacak, bu verileri yapay zeka ile analiz edecek.

Gizliliğimize Ne Olacak

Son üç aylık bilgisayar aktivitelerinizi neredeyse tamamen kaydederek bu bilgilere erişebilecek herkese açık hale getiriyor. Şifreleriniz, özel mesajlarınız ve hatta hassas finansal bilgileriniz ve daha fazlası ekran görüntüleri şeklinde saklanacak. Bu durum, olası bir güvenlik ihlali durumunda ciddi sorunlara yol açabilir.

Büyük Risk

En endişe verici kısım ise varsayılan olarak etkinleştirilmiş olması. Bu durum pek çok kullanıcının haberi olmadan verilerinin toplanacağı anlamına geliyor. Ayrıca, Windows Home kullanıcıları için veri şifreleme seçeneğinin bulunmaması da büyük bir güvenlik açığı oluşturuyor.

Güvenlik Önlemleri

Microsoft, Windows Recall verilerinin cihazda yerel olarak depolandığını ve şifrelendiğini belirtmiş olsa da, kullanılan şifreleme türü hakkında net bir bilgi sunmuyor. Windows Recall verilerine erişim konusunda da bazı belirsizlikler mevcut. Microsoft’un ileride bu verileri reklam amaçlı kullanmayacağının garantisi de bulunmamakta.

Windows Recall, pek çok güvenlik riskini de beraberinde getiriyor. Ortak bilgisayar kullananlar, iş bilgisayarlarını kişisel amaçlarla kullananlar veya cihazları çalınan ya da hack’lenen kullanıcılar için Windows Recall verileri büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu veriler kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde, ciddi sonuçlar doğurabilir.

Mahremiyetimizi Nasıl Koruyabiliriz

En etkili çözüm devre dışı bırakmak olacaktır. Ancak yine de kullanmak isterseniz, bireysel bir profil oluşturmak, güçlü bir parola belirlemek, verileri şifrelemek ve Windows Recall açıkken hassas bilgilere erişmemek gibi önlemler alabilirsiniz. Ancak tüm bu önlemler, temelde yatan mahremiyet sorunlarına çözüm olmuyor.

Kaynak: https://support.microsoft.com/en-us/windows/privacy-and-control-over-your-recall-experience-d404f672-7647-41e5-886c-a3c59680af15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.