Bilişim ProfesyonelleriMakale

Ücretsiz Silinen Dosyaları Geri Getirme Programı

İçerik
1. Recuva Nedir?
2. Recuva Ne İşe Yarar?
3. Recuva Nasıl Kullanılır?

Çöp kutusundan silinen fotoğraf geri gelir mi? Eğer gelirse nasıl geri getirilir? Bu anlatacak olduğumuz ücretsiz silinen dosyaları geri getirme programı ile tüm sorularınızın cevabını aşağıda rahatlıkla bulabileceksiniz.


1. Recuva Nedir?

Recuva, veri kurtarma programı olarak bilinen bir yazılımdır. İlk olarak 7 Ağustos 2007 tarihinde kullanıma sunulmuştur. Windows işletim sistemleri için özel olarak geliştirilen bu program, Piriform şirketi tarafından tasarlanmıştır.


2. Recuva Ne İşe Yarar?

Bilgisayarınızda ücretsiz silinen dosyaları geri getirme programı arıyorsanız, size en iyi ücretsiz veri kurtarma programı olan Recuva’yı tanıtmak istiyoruz. Bu güçlü yazılım, kullanıcı dostu arayüzü ve etkili tarama algoritmasıyla ön plana çıkar. Kullanımı oldukça kolaydır.

Bu program sayesinde, yanlışlıkla silinen, formatlanan, bozulan veya kaybolan dosyalarınızı kolayca kurtarabilirsiniz. Silinen dosyaları kurtarma işlemi, derin tarama seçeneğiyle daha geniş bir arama yapılmasını sağlar. Recuva, en iyi ücretsiz Windows programlarından biridir. Aynı zamanda internetten en çok indirilen dosya kurtarma programıdır.

Recuva’nın bir diğer özelliği de önizleme seçeneğidir. Program, silinen dosyaların önizlemesini yaparak hangi dosyaların kurtarılabileceğini sarı, kırmızı ve yeşil renklerle gösterir. Bu şekilde kullanıcılar, kaybettikleri belgeleri, fotoğrafları, videoları ve müzik dosyalarını kurtarıp kurtaramayacağını öğrenebilir.

İşte, en iyi silinen dosyaları geri getirme programı Recuva’nın özellikleri:

recuva ne işe yarar
  • Türkçe dil desteği sunmaktadır. Bu sayede programın kullanımını öğrenmeniz kolaydır.
  • Kullanımı ve indirme işlemi tamamen ücretsizdir. Bu nedenle ömür boyu rahat bir şekilde indirebilir ve kullanabilirsiniz.
  • Harddisk veri kurtarma işleminde tam bir öncüdür.
  • Dijital kamera gibi farklı depolama aygıtlarından silinen dosyaları geri getirebilirsiniz.
  • Sd karttan silinen dosyaları geri getirme konusunda arkadaş canlısıdır.
  • Flash bellekten silinen dosyaları geri getirme işlemi için harika bir çözümdür.
  • Dosya türüne göre arama yapabilir, derin tarama modu ile daha fazla dosya bulabilir ve silinen dosyaların kurtarılabilirlik durumunu görebilirsiniz.

3. Recuva Nasıl Kullanılır?

Recuva bilgisayarınızda yüklü değilse, buradan ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Adım 1: İndirdikten sonra kurulum aşamasına geçecek olursak, programı çalıştırdığımızda aşağıdaki ekranla karşılaşmaktayız. Sağ üst bölümden Türkçe dilini seçtikten sonra “Install” butonuna tıklıyoruz.

recuva kullanımı1

Adım 2: “View release notes” seçeneğindeki tiki kaldırıp “Run Recuva” butonuna tıklıyoruz.

recuva kullanımı2

Adım 3: Kurulumu başlatmak için “Sonraki” seçeneğine tıklıyoruz.

recuva kullanımı3

Adım 4: Kurtarmak istediğimiz dosya türünü seçiyoruz ve yine “Sonraki” seçeneğine tıklıyoruz. Eğer bütün dosyalarımızın kurtarılmasını istiyorsak, en üstteki “Diğer Dosyalar” seçeneğini seçmeliyiz. Fakat bu seçeneği seçersek, silinen dosyaları geri getirme süresi diğer seçeneklere göre daha uzun sürecektir.

recuva kullanımı4

Adım 5: Kurtarmak istediğiniz dosyaların nerede olduğunu biliyorsanız bunu belirleyebilirsiniz. Bilmiyorsanız, “Emin değilim” seçeneğini seçebilirsiniz.

recuva kullanımı5

Adım 6: Şimdi de derin bir tarama işlemi gerçekleştirmek için “Derinlemesine Taramayı Aç” seçeneğini işaretleyip, “Başlat” seçeneğine tıklıyoruz. Eğer kısa bir süre önce sildiğiniz dosyaları kurtarmak istiyorsanız, “Derinlemesine Taramayı Aç” seçeneğini işaretlemenize gerek yoktur.

Recuva, Windows işletim sistemini böylece taramaya başlayacaktır. Bu nedenle kısa bir süre beklemeniz gerekecektir.

recuva kullanımı6

Adım 7: Tarama sonucunda bu şekilde bir uyarı penceresiyle karşılaşabilirsiniz. Bu pencerede, birkaç sürücünüzün taranmasının başarısız olduğu söylenmektedir. Sürücülerinizin taranmasının başarısız olmasının nedeni, Recuva’nın dosya sistem bilgisini okuyamamasından kaynaklanmaktadır.

recuva kullanımı7

Adım 8: Eğer bu hata ile karşılaşırsanız, öncelikle disk bölümünüzün sağlıklı olduğundan emin olmak için bir disk taraması yapmanızı tavsiye ederiz. Diskinizdeki bölümleri kontrol etmek için Windows’un kendi disk tarama aracını kullanabilirsiniz.

Adım 9: Tarama işlemi sonucunda çıkan kırmızı dosyalar kurtarılması imkansız, sarı dosyalar veri kaybı ile kurtarılabilir, yeşil dosyalar ise tamamen kurtarılabilir anlamına gelmektedir. Durum bölümünde dosyanın kurtarılma ihtimali yazmaktadır.

Yeşil dosyaları seçip, sağ alttaki “Kurtar” butonuna basarak, dosyaların konumunu belirleyip kurtarabilirsiniz.

Sarı dosyaların durumunda “Zayıf” veya “Çok Zayıf” yazabilir. Eğer “Zayıf” yazıyorsa, bu dosyanın içinde 10 dosya varsa, 5-6 tanesini kurtarabilirsiniz. Durumu “Çok Zayıf” olan dosyalarda ise daha az dosyayı kurtarabilirsiniz.

Kırmızı dosyalar ise hiçbir şekilde kurtarılamamaktadır.

recuva kullanımı8

Adım 10: Dosya kurtarma işlemi böylece sona ermiştir. Aklınıza takılan herhangi bir sorun olduğu zaman, buradan sorabilirsiniz.

Dosyalarınızı kurtardıktan sonra eğer başka bir bilgisayara aktarmak isterseniz buradaki makalemizde bu işlemi nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.