Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Yazılımda Çevik Liderlik ve Çevik Yönetim Teknikleri Nedir?

Geleneksel komuta ve kontrol liderliği stillerinin yerini, işbirliğini teşvik eden ve hesap verebilirliği teşvik eden Çevik yönetim teknikleri alıyor.

Çevik liderlik nedir?

Çevik liderlik, Çevik yazılım geliştirme ilkelerinin çalışan ekiplere uygulanmasını içeren bir yönetim tarzıdır. Çevik liderlik, geleneksel yönetim tekniklerinin komuta ve kontrol taktiklerinden ziyade, merkezi olmayan karar almaya dayanır ve işçiler daha fazla sorumluluk almaya teşvik edilir.

Çevik liderliğin kökenleri nelerdir?

Çevik yazılım geliştirmenin kendisi sadece kısa bir geçmişe sahiptir; 2001 yılında, bir grup geliştiricinin, esnek ve yinelemeli bir şekilde yazılım geliştirmek için bir dizi değer olan Çevik Yazılım Geliştirme Manifestosu’nu oluşturmak üzere Utah’da bir araya gelmesiyle ortaya çıktı .

Çevik geliştirme BT departmanlarında yaygınlaştıkça, teknoloji şefleri yaklaşımın nasıl kullanılabileceğini düşünmeye başladı – sadece yazılım ürünleri oluşturmak için değil – ekipleri ve projeleri daha genel olarak yönetmek için. Bu olurken, CIO’lar Çevik liderliğin önemi hakkında konuşmaya başladı.

SEE:  Dijital Dönüşüm Şampiyonu Olma Rehberi  (TechRepublic Premium)

Geçtiğimiz on yıl içinde, Agile’ın projeleri yönetmek ve tamamlamak için bir teknik olarak kullanımı, BT departmanının ötesine ve tüm iş kollarına taşındı. Teknoloji organizasyonları ve diğer işlevler, özellikle pazarlama ve dijital arasındaki artan işbirliği seviyesi, Çevik yönetimin yayılmasını beslemeye yardımcı oldu.

Çevik liderlik neden bu kadar hızlı yayıldı?

Birçok yönden öyle değil. CIO’lar, on yıldan fazla bir süredir Çevik liderlik yaklaşımının önemi hakkında konuşuyor olabilir, ancak büyümesi yavaş oldu. Bu değişmek üzere olabilir.

Johnson Matthey CIO’su Paul Coby, CIO’ların 15 yılın en iyi bölümünde Agile metodolojilerinin önemi hakkında konuştuklarını kabul ediyor. Ancak çevikliğin artık işletmenin neredeyse sürekli dönüşümünü desteklemek için çok önemli olduğunu söylüyor: “Bunu desteklemek için kelimenin tam anlamıyla Agile BT’ye ihtiyaçları var.”

Koronavirüs salgınının zorlukları, BT departmanları ve daha geniş iş dünyası genelinde Çevik liderliğin benimsenmesine yol açtı. Tüm sektörlerde hızlı dijital dönüşüme duyulan ihtiyaç, projelerin işlevler arası ekipler tarafından hızlı bir şekilde tamamlanması gerektiği anlamına geliyor ve Çevik liderlik buna uygun olduğunu kanıtladı.

Çevik liderlik dijital dönüşüm projelerine neden bu kadar uygun?

Kilitlenme geldiğinde, işçiler ve yöneticileri eve gitti. Bununla birlikte, tüm sektörlerdeki kuruluşların hala büyük bir yapılacaklar listesi vardı: operasyonlarını sürdürmek ve iş zorluklarıyla başa çıkmak için yenilikçi yollar bulmak zorundaydılar. 

Birçok CIO, Agile yönetiminin yeni normal çalışma için çok uygun olduğunu ve bu değişimi desteklemek için liderlik yaklaşımlarını benimsediğini bildirdi. İşte bazı örnekler:

Çevik liderliğin temel tekniklerinden bazıları nelerdir?

Çevik liderlik, yoğun bir şekilde Çevik yazılım geliştirme ilkelerine ve tekniklerine, örneğin yineleme, standup’lar ve retrospektiflere dayanmasına rağmen, bunun zor ve hızlı bir kurallar dizisinden ziyade genel bir duruş içeren bir yönetim tarzı olduğunu söylemek muhtemelen doğru olacaktır.

Direct Line’da pazarlama ve dijital yönetim müdürü olan Mark Evans, etkili Çevik yönetimin anahtarının, liderin ana amacının hizmet etmek olduğu bir liderlik felsefesi olan hizmetkâr liderlik olarak bilinen şey olduğunu söylüyor.

Öte yandan, TUI Group’un dijital başkanı Elke Reichart, hızlı karar almaya hazır olmakla ilgili olan ve hizmet olarak yönetim olarak bilinen etkili Çevik liderlik felsefesini icat etti.

Kuşkusuz doğru olan şey, Çevik liderlerin geleneksel yöneticiler gibi olmadığıdır. Açık fikirlidirler, kapalı değillerdir, ekiplerini kontrolü sıkı bir şekilde tutmak yerine kendi kararlarını almaya teşvik ederler ve başarısızlıkları kucaklamak ve ekiplerin başarılarını kutlamak anlamına gelen öğrenme ve düşünme sürecinden zevk alırlar.

Danışman McKinsey , Çevik liderler için üç takım yeteneklerden bahseder. Birincisi, yeni zihniyetleri ve davranışları geliştirmek için kendilerini dönüştürmeleri gerekir. İkincisi, ekiplerini yeni şekillerde çalışmak üzere dönüştürmeleri gerekiyor. Üçüncüsü, çevikliği kurumun tasarım ve kültürünün temelini oluşturarak organizasyonu dönüştürmek için yetenekler oluşturmaları gerekir.

İş liderleri Çevik yönetim tekniklerini nasıl uygular?

Cadde kimyager Boots’ta CIO olan Rich Corbridge, firmasının Agile liderliğini son 12 ayda nasıl uyguladığını düşünüyor ve bunun üç büyük unsur içerdiğini söylüyor. Birincisi, organizasyonların nasıl daha hızlı karar verdikleriyle ilgili: “İşleri küçük gruplar halinde nasıl yapıyoruz ve test edip öğreniyoruz?”

İkincisi, büyümeyi, zihniyeti ve işbirliğini tesis etmekle ilgilidir – bu, insanların öne çıkmasını, yeni şeyler yapmasını ve ardından yeni liderler yaratmasını sağlamaktır. “Ekibimdeki bir dizi beceri, daha önce varlığından haberdar olmadığımız bu şekilde çalışarak gerçekten açığa çıkıyor” diyor.

Son olarak, Çevik liderlik, her hafta üç saatlik resmi toplantılar yerine yürütme organının geri kalanıyla daha yakın etkileşimle ilgilidir, Boots’taki C-suite yöneticileri her gün 08:00 ve 17: 30’da sohbet eder.

Corbridge, “Yarım saatlik iki stand-up yapıyoruz; biri günün başında ve sonunda. Bu, meslektaşlarımı tanımanın ve herkesin her gün masaya getirdiklerine gerçekten değer vermenin harika bir yolu oldu” diyor.

Çevik liderliğin faydaları ve dezavantajları nelerdir?

Çevik yönetim, iki temel yolla fayda sağlar: çalışanlara, araştırmanın arzuladıklarını öne sürdükleri yetkiyi verir  ve liderleri, stratejiyi iyileştirme ve yeni iş modelleri geliştirme gibi daha üst düzey görevlere odaklanmaları için serbest bırakır.

Çevik liderliğin bariz dezavantajı, kontrol kaybı potansiyelidir. Yöneticiler ekiplerini güçlendirdikçe, karar alma süreçlerinin ayrıntılarına dahil olmayı bırakırlar. Çevik yönetimi yanlış anlayın ve kaos ve anarşi olasılığı var.

Bu nedenle geri bildirim ve yineleme, Agile yazılım geliştirmede olduğu gibi başarılı bir Çevik liderlik tarzı için çok önemlidir. İyi Çevik yöneticiler, personellerini yönetmek için komuta ve kontrol kullanmazlar, ancak hesap verebilirliği teşvik etmeye ve toplam özgürlük ile mikro yönetim arasında dikkatli bir denge oluşturmaya odaklanırlar.

Çevik liderlik tekniklerinin geleceği nedir?

Çevik yönetim kalıcıdır. Birincisi, teknik COVID-19 krizi sırasında değerini kanıtladı – kendi kendine yeten ekipler, zorlu iş zorluklarına hızlı bir şekilde harika çözümler üretti. İkincisi, çevik yönetim, büyük olasılıkla ev ve ofis çalışmasının harmanlanmış bir karışımını içerecek olan işin geleceği için çok uygundur. 

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.zdnet.com/article/what-is-agile-leadership-how-this-flexible-management-style-is-changing-how-teams-work/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.