Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru Etkinlik

Yerli Uygulamalar Bip ve Yaay Kullanıcılarına Müjde

Yeni Gizlilik Sözleşmesi ile WhatsApp’ın neden olduğu kişisel verilerin paylaşımı konusundaki tedirginlik devam ederken GSM operatörlerinden yeni işbirliği hamlesi geldi. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan,  Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone İletişim Pass kullanıcılarının BiP ve Yaay uygulamaları için internet kotalarını harcamayacaklarını açıkladı.

Bugün gelen son dakika haberine göre; Türkiye’nin teknoloji öncüleri Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları için dev bir iş birliğine imza attı. Bu kapsamda Türk Telekom müşterileri Türkiye’nin iletişim ve yaşam platformu BiP’i, Turkcell kullanıcıları ise Türk Telekom’un yeni nesil sosyal medya platformu Yaay’ı internet kotalarından harcama yapmadan kullanacak. Her iki uygulama aynı zamanda diğer uygulamalarla birlikte Vodafone’un İletişim Pass paketinde ücretsiz sunulacak.

Bip ve Yaay’da yeni dönem

TurkcellTürk Telekom ve Vodafone tarafından gerçekleştirilen iş birliği neticesinde artık Bip ve Yaay uygulamaları bugünden itibaren internet kotanızdan harcamayacak. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, işbirliğini Twitter hesabından şöyle duyurdu;

https://twitter.com/Murat__Erkan/status/1350015545513533440

WhatsApp gizlilik sözleşmesinin gündeme bomba gibi düşmesinden sonra kullanıcı sayısında artış yaşayan yerli haberleşme uygulamaları, yeni dönem ile birlikte kullanıcılarına büyük bir yenilik sunuyor. ‘WhatsApp göçü’ olarak kayda geçen gelişme ile birlikte yerli uygulamalar olan BiP ve Yaay’ı indiren kullanıcılarda artış yaşandı.

1 Ocak 2021’de 42 milyon günlük kullanıcıya sahip olan WhatsApp, 10 gün içerisinde yaklaşık yüzde 6 kullanıcı kaybederek 39,8 milyon kullanıcıya geriledi. Telegram, 1 Ocak tarihinde 4.41 milyon kullanıcıya sahip iken, 10 gün içerisinde yüzde 272 artış göstererek 12.02 milyon kullanıcıya ulaştı. BiP ise 1 Ocak tarihinde 3.94 milyon aktif kullanıcıya sahipken yaklaşık yüzde 174 artış ile 6.87 milyon kullanıcıya ulaştı.

Bu durum neticesinde 3 operatörün ortaklaşa adım atması ile birlikte WhatsApp bu yeni dönemde özellikle Türkiye’de daha fazla kan kaybedecektir. Diğer yandan bu gelişmelerden sonra yerli platformlar BiP ve Yaay’ın kullanıcı sayısında da artış yaşanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.