İşletim SistemleriMakale

2022’nin En İyi Linux dağıtımları

2022’nin En İyi Linux dağıtımları: Piyasadaki en iyi açık kaynaklı işletim sistemleri. Masaüstü, sunucu veya güvenlik için olsun, sizin için bir Linux dağıtımı mutlaka vardır.

Kurumsal kullanıcılar için özel sürümler de dahil olmak üzere bugün piyasadaki en iyi Linux dağıtımlarını bir araya getiriyor.

Linux’u özelleştirmek söz konusu olduğunda tonlarca seçenek var ve bu yüzden kalabalık pazarı anlamanıza yardımcı olması için en iyi linux dağıtımlarını bir araya getirmeye değer olduğunu düşündük.

Linux veya GNU/Linux (GNU işletim sisteminden gelen çok sayıda paketi kabul etmek için), son derece popüler bir açık kaynaklı UNIX benzeri işletim sistemidir. İlk olarak 1991’de hala büyük bir geliştirme topluluğunun parçası olarak çekirdek geliştirmeyi yöneten Linus Torvalds tarafından piyasaya sürülen Linux, bugün bulutun çoğunu, web’in çoğunu ve hemen hemen her kayda değer süper bilgisayarı çalıştırıyor.

Android veya türevlerinden birini kullanıyorsanız, telefonunuz değiştirilmiş bir Linux çekirdeğine sahip bir işletim sistemi çalıştırır. Linux ayrıca set üstü kutulardan otonom arabalara kadar her şeye yerleştirilmiştir. Hatta yaklaşık 1,3 milyon kişi Steam’de oyun oynamak için kullanıyor.

Linux dağıtımı nedir?

Linux çekirdeğinin ve uygulamalarının çoğunun açık kaynak doğası, herkesin bunları özgürce değiştirmesine izin verir, bu da belirli işlevlere yönelik farklı sürümlerin çoğalmasına neden olur. Bu dağıtımların (veya ‘dağıtımların’) her biri, çekirdek Linux çekirdeğini ve genellikle bazı GNU paketlerini ve ardından dahili olarak çeşitli şekillerde geliştirilmiş, bir akış yukarı dağıtımdan alınan veya diğer açık kaynaklı yazılımlardan oluşturulmuş bir dizi yazılım paketini kullanır.

Örneğin, Pop!_OS, yazılımının büyük bir kısmını , kökeninin geldiği Ubuntu ile paylaşır. Ubuntu başlangıçta bir Debian çatalıydı ve hala düzenli olarak senkronize edilen aynı kod tabanının büyük bir yüzdesini içeriyor. Üçü de Linux çekirdeğini ve çok sayıda GNU yazılım paketini kullanıyor. İsterseniz, kullanım durumunuz, felsefeniz veya kişisel tercihlerinizin gerektirdiği yazılımları içerecek şekilde özelleştirilmiş kendi dağıtımınızı yayınlayabilirsiniz.

Bu, hem kullanıcılardan hem de platformu hedefleyen geliştiricilerden parçalanma şikayetlerine yol açabilir. Bununla birlikte, bu dağıtımların çoğu yakından ilişkilidir ve temeldeki Linux işletim sistemi, OpenBSD ve macOS gibi Unix uyumlu POSIX uyumlu akrabaları gibi, GNU/Linux kullanmanın temellerini anladığınızda, bu bilgiyi uygulayabileceğiniz anlamına gelir. diğer herhangi bir Linux işletim sistemine ve her şeyin aşağı yukarı beklediğiniz gibi çalışacağından emin olun.

Unutulmaması gereken son bir nokta, tüm Linux dağıtımlarının sürekli gelişim ve istikrar için bir dereceye kadar bir geliştiriciler topluluğunun gönüllü katkılarına dayanmasına rağmen, bazı dağıtımların Canonical (Ubuntu’yu geliştiren) ve Red ile büyük ticari yazılım geliştirme kuruluşları tarafından desteklendiğidir. Şapka anahtar örneklerdir. Tam zamanlı kurumsal destek ve bakım hizmetlerinden yararlandıkları için, bu dağıtımlar genellikle en azından bazı topluluk rakiplerinden daha sık güncellenir ve istikrara öncelik veren işletmeler için daha iyi seçenekler olabilir.

Doğru Linux dağıtımını seçmek zor olabilir, bu yüzden bugün piyasadaki en iyi seçeneklerden bazılarını bir araya topladık.

En iyi masaüstü dağıtımları

Masaüstü Linux, işletim sisteminin her yerde bulunan sunucu varlığına kıyasla nispeten niş bir kullanım durumu olsa da, aynı zamanda en eğlenceli ve ödüllendirici olanıdır. İşlerin en az sorunla çalışmasını istiyorsanız, Ubuntu tabanlı bir dağıtım şu anda en iyi seçiminizdir, ancak favorilerimiz aynı zamanda sizi aktif olarak masaüstünüzün altında yatan işletim sistemi hakkında daha derin bir anlayış geliştirmeye teşvik eden Arch ve Slackware gibi dağıtımları da içerir.

Pop!_OS

Bağlantı: pop.system76.com/

Pop!_OS Linux masaüstünün ekran görüntüsü

System 76’nın Pop!_OS’u, sadece işlerini halletmek isteyen masaüstü Linux kullanıcıları için en rahat seçeneklerden biridir. Ubuntu’ya dayanmaktadır, ancak Vulkan grafikleri için kullanıma hazır destek gibi kullanışlı özellikler eklerken, Ubuntu’nun varsayılan Snap paket sistemi gibi daha tartışmalı unsurların bazılarını çıkarır. Hedef kitlesi geliştiriciler, dijital sanatçılar ve STEM uzmanlarıdır.

Pop!_OS, hızlı ve erişilebilir olacak şekilde tasarlanmış, özellikle hoş bir grafik kurulum arayüzüne sahiptir. Şık Cosmic masaüstü, GNOME 2 tabanlıdır ve belli belirsiz macOS’un GUI düzenini anımsatır. Gelecekteki yinelemeler, System76 tarafından şirket içinde geliştirilen tamamen yeni bir pencere yöneticisi ile gönderilecek şekilde ayarlanmıştır. System76 ayrıca bir OEM’dir ve tümü varsayılan olarak dağıtımı çalıştıran dizüstü bilgisayar, masaüstü ve sunucu sistemleri üretir.

Arch Linux

Bağlantı:  archlinux.org/

Arch Linux masaüstünün ekran görüntüsü

Arch, her şeye rağmen size işletim sisteminiz ve yapılandırması üzerinde mümkün olduğunca fazla uygulamalı kontrol sağlayarak klasik bir Linux deneyimi sağlamayı amaçlayan, tamamen modern, sürekli olarak yayınlanan bir dağıtımdır. Örneğin, kurulumdan sonra kendi masaüstü ortamınızı seçmeniz gerekecek.

Resmi havuzları genellikle yeterince hızlı güncellenir, ancak bunlar, paketleri derleyebileceğiniz ve Pacman paket yöneticisi aracılığıyla her zamanki gibi yükleyebileceğiniz, topluluk odaklı AUR (Arch User Repository) sisteminin yanında bulunur. Doğrudan Kendin Yap felsefesine gitmek istemeyenler için Manjaro, türevleri arasında en popüler olanıdır, grafik kurulum arabirimi ve sürücü yönetimi için yaşam kalitesi araçlarıyla daha başlangıç ​​dostu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ubuntu

Bağlantı:  ubuntu.com/

Ubuntu Linux masaüstünün ekran görüntüsü

Debian’a dayanan Canonical’ın Ubuntu Linux’u, dostu uygun paket yönetim sistemi gibi mimarisinin ve yazılımının önemli bir bölümünü paylaşıyor. Ancak masaya pek çok benzersiz özellik getiriyor. Örneğin, Canonical’ın Snap paketleri, kurcalamaya karşı korumalı yazılımları gerekli tüm bağımlılıklarla paketleyip dağıtmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır ve bu da onu ofis iş istasyonları için son derece uygun hale getirir.

Ubuntu, özellikle Debian’ın yavaş ama istikrarlı sürümleriyle karşılaştırıldığında hızlı bir geliştirme döngüsü üzerinde çalışır. Ayrıca ihtiyaç duyulduğunda tescilli sürücüler ve ürün yazılımı sağlar ve Ubuntu’nun kendisi tamamen ücretsiz olmasına rağmen, Canonical kar elde etmek için buradadır, bu da kurumsal düzeyde destek sözleşmelerinin mevcut olduğu ve geliştiricilerin güvenlik yaklaşımının ihtiyaçlara göre ayarlandığı anlamına gelir. işin.

Debian

Bağlantı:  www.debian.org/

Debian Linux masaüstünün ekran görüntüsü

1993’ten kalma en köklü dağıtımlardan biri olan Debian, Ubuntu’dan Raspberry Pi OS’ye kadar çok sayıda popüler türevlere sahiptir . Kolay yazılım yükleme ve kaldırma için yaygın olarak kullanılan ve çok klonlanmış apt paket yönetim sistemini tanıttı ve bugüne kadar ücretsiz, açık ve tescilli olmayan sürücü ve yazılımların yanı sıra geniş kapsamlı donanım desteğine öncelik veriyor.

Ubuntu ve Red Hat işletmelere göre uyarlanmış olsa da, Debian, özgür yazılım hareketinin ilkelerine adanmış kesinlikle kar amacı gütmeyen bir proje olmaya devam ediyor ve bu da onu, kullanımı rahat olan istikrarlı bir işletim sistemi isteyen GNU/Linux safları için iyi bir seçim yapıyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli popüler GUI’ler.

Slackware

Bağlantı:  www.slackware.com/index.html

Slackware Linux masaüstünden bir ekran görüntüsü

1993 yapımı başka bir dağıtım olan Slackware (popüler işbirliği platformuyla hiçbir ilişkisi yoktur), ön sayfası en son 2016’da güncellenen bir web sitesine rağmen hala çok canlı ve başarılı. en son özellikleri isteyenler zaten Slackware-Current şeklinde erişebilirler .

Yavaş sürüm döngüsünden anlayabileceğiniz gibi, Slackware uzun vadeli kararlılık için yapılmıştır. Ayrıca, diğer dağıtımların terk ettiği birkaç klasik Linux özelliğini de koruyor ve bu da onu pek çok eski okul kullanıcısı arasında tam da bu nedenle popüler bir seçim haline getiriyor. BSD tarzı bir dosya düzeni ve uygulamalı ncurses kurulum arabirimi kullanır, kasıtlı olarak “UNIX benzeridir” ve en önemlisi, Red Hat’in artık her yerde bulunan systemd’sinden kaçınır, bu nedenle hizmetleri yönetmek için systemctl komutları yerine init kullanacaksınız. . Canlandırıcı bir şekilde, varsayılan olarak komut satırına önyükleme yapar, ancak çeşitli masaüstü ortamları arasından seçim yapabilirsiniz. Muhtemelen swaret gibi bir paket yöneticisi de eklemek isteyeceksiniz.

“Saf” ve biraz eski tarz bir Linux deneyimi istiyorsanız, Slackware mükemmel bir seçimdir ve bir işletim sistemi olarak Linux’un temellerini ele almanın harika bir yoludur. x86, amd64 ve ARM CPU desteğiyle 486’dan Raspberry Pi’ye ve en son oyun PC’nize kadar neredeyse her şeyde çalışır.

En iyi hafif dağıtımlar

Her bilgisayar, 32 GB RAM ve en yeni grafik kartına sahip sekiz çekirdekli bir oyun canavarı değildir. Ancak çok yönlü, hafif Linux dağıtımları, dijital göçebeler için gücü yetersiz bir netbook’un veya hafif dizüstü bilgisayarların, ihtiyaç duyacağınız tüm güvenlik güncellemeleri ve modern yazılım desteği ile gerçekten işlevsel bir ev bilgisayarı olarak yeniden kullanıma sunulabileceği anlamına gelir .

Puppy Linux

Bağlantı:  puppylinux.com/

Puppy Linux masaüstünden bir ekran görüntüsü

En iyi bilinen hafif Linux’lardan biri olan Puppy Linux, tek bir dağıtım değil, her biri görünüm, his ve özellikler söz konusu olduğunda tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlamak üzere ayarlanmış farklı Linux dağıtımlarının bir koleksiyonudur. Şu anda Ubuntu, Rasbian, Debian ve Slackware tabanlı resmi sürümler mevcuttur ve bunların çoğu için hem 32 hem de 64 bit sürümler mevcuttur.

Hepsi teknik bilgisi olmayan kişiler için bile kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır, küçüktür – yaklaşık 400MB veya daha küçük boyuttadır ve bir PC’yi işlevsel hale getirmek için ihtiyaç duyacağınız her şeyle donatılmıştır. Yavru Köpeğinizi seçmek zorunda olmak biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak bu konuda size yardımcı olacak bir rehber var. 32 bit CPU’lar desteklense de, daha yeni sürümlerin uygulanabilir olması için bir Athlon işlemci veya daha yenisini isteyeceksiniz. Daha modern sistemler için Puppy’nin de UEFI’yi desteklemediğini unutmayın, bu nedenle kurulumdan önce BIOS’unuzu eski moda geçirin. ARM mimarisi de Raspberry Pi şeklinde destekleniyor .

Ubuntu MATE

Bağlantı:  ubuntu-mate.org/

Ubuntu Mate Linux masaüstünün ekran görüntüsü

Sıcak içecek gibi mah-tay olarak telaffuz edilen Ubuntu MATE, en az 1GB RAM ve 64-bit Core 2 Duo eşdeğeri işlemci gerektiren mutlak en hafif dağıtım değildir. Yine de, eski bir ev bilgisayarını veya yeterli güce sahip olmayan bir dizüstü bilgisayarı tekrar kullanılabilir bir kullanıma sokmanız gerekiyorsa mükemmel bir seçimdir.

MATE masaüstü ortamı, eski Windows XP kullanıcıları arasında popülerdir ve kolay özelleştirme için önceden yüklenmiş ince ayar araçlarıyla birlikte gelir. Ve bir Ubuntu varyantı olduğu için, Linux’a yeni başlayanlar için biraz daha hafif ve daha rahat bir kullanıcı arayüzü ile bu dağıtımın geniş kapsamlı depolarına, mükemmel donanım desteğine ve kolay oyun oynamaya sahip oluyorsunuz.

32 bit x86 dağıtımı artık mevcut olmasa da, Raspberry Pi için hem 64 hem de 32 bit sürümleri ve küçük bir cep bilgisayarı yelpazesi için özel olarak tasarlanmış sürümleri bulacaksınız.

Tiny Core Linux

Bağlantı:  tinycorelinux.net/

Tiny Core Linux masaüstünden bir ekran görüntüsü

Bu ultra hafif dağıtımın birkaç sürümü indirilebilir: ABD dışındaki klavyeleri ve kablosuz ağları destekleyen tamamen işlevsel bir komut satırı işletim sistemi görüntüsü (16MB), bir GUI sürümü (21MB) ve bir kurulum görüntüsü (163MB) , yanı sıra size aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi pencere yöneticisi sunar.

Küçük dosya boyutundan tahmin edeceğiniz gibi, Tiny Core varsayılan olarak çok fazla yazılımla birlikte gelmez, ancak depoları, PC’nizi kullanmak için ihtiyaç duyacağınız olağan yardımcı programları, tarayıcıları ve ofis yazılımlarını içerir. Bir USB sürücüde, CD’de çalıştırabilir veya bir sabit diske yapıştırabilirsiniz ve en az 46 megabayt RAM ve 486DX işlemciye sahip herhangi bir x86 veya amd64 sisteminde çalışır, ancak 128MB RAM ve bir P2 önerilir . Raspberry Pi desteği de dahil olmak üzere kol yapıları da mevcuttur.

En iyi kurumsal sunucu dağıtımları

Uygulamada, masaüstünde iyi olan çoğu dağıtım, kurumsal sunucu altyapınızın bir parçası olarak kullanım için tamamen yeterlidir, ancak çoğu kullanım durumu için muhtemelen grafik masaüstü olmayan bir sürüm yüklemek isteyeceksiniz. Kurumsal bir sunucu işletiyorsanız, istikrarlı Uzun Süreli Destek sürümleri, hızlı yanıt veren güvenlik güncellemeleri ve sorun gidermeyi kolaylaştıracak kadar tanıdık olan bir şey isteyeceksiniz. Şu anda, Ubuntu ve Red Hat türevleri özellikle sağlam seçenekler.

Red Hat Enterprise Linux

Bağlantı:  www.redhat.com/en/technologies/linux-platforms/enterprise-linux

Red Hat logosu

Red Hat Enterprise Linux, büyük işletmelerle eş anlamlıdır. RHEL’in kaynak kodu, elbette açık olmasına rağmen, önemli özgür olmayan, ticari markalı ve tescilli öğeleri ve erişmek için abone olmanız gereken güncellemeleri kullanır. Red Hat, güvenliği, uygulamalı abone desteğini ve yasal düzenlemelere uygun teknolojileri ve sertifikasyonu vurgular. Geliştiricileri ayrıca, tüm yapılandırmalarını komut satırında yapmak istemeyenler için daha rahat olabilen kurumsal düzeydeki GUI’si için çok çaba sarf etti.

Artık IBM’in bir yan kuruluşu olan Red Hat’in kendisi, bir bütün olarak Linux’a önemli unsurlar kattı. Tamamen ücretsiz topluluk Red Hat türevi CentOS’un Uzun Vadeli Destek (LTS) sürümlerinden vazgeçerek hareketli sürüm modeli (CentOS Stream aracılığıyla) lehine hareket etmesiyle RHEL, ihtiyaç duyan herkes için tutarlı, uzun vadeli istikrar için belki de en iyi seçenektir. İş kullanımı için Red Hat tabanlı Linux dağıtımı.

Neyse ki KOBİ’ler için, RHEL’in ücretsiz sürümü, geleneksel CentOS’un kaybını telafi edecek şekilde genişletildi ve bireysel geliştiricilerin ve 16 adede kadar üretim sistemine sahip küçük ekiplerin ücretsiz abonelik almasına olanak tanıyarak dağıtımın güncelleme havuzlarına erişim sağladı.

Amazon Linux

Bağlantı: aws.amazon.com/amazon-linux-2

AWS logosu

Amazon’un kendi Red Hat türevi olan Amazon Linux, bulut hizmeti sağlayıcısının platformunda en iyi şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Amazon’un EC2 bulut sunucularının tüm özelliklerini destekler ve depoları, AWS’nin diğer birçok hizmetiyle sorunsuz bir şekilde entegre olacak şekilde tasarlanmış paketler içerir. Makinelerinizi AWS bulutuna taşımaktan memnun olduğunuz sürece, CentOS’un çekici bir alternatifi haline gelen Uzun Süreli Destek sürümleri mevcuttur.

VM görüntüsü ve kapsayıcılı sürümleri her şeyden önce AWS’de dağıtım için tasarlanmış olsa da, isterseniz VM görüntülerini şirket içi kullanım için indirebilirsiniz.
Amazon Linux, CentOS’u temel alırken, halefi olan Amazon Linux 2022, Fedora üzerine kurulmuştur, ancak bir sunucu dağıtımı olarak kabul edilir.

Ubuntu Server

Bağlantı:  ubuntu.com/download/server

ubuntu logosu

Çoğu masaüstü Linux, sunucular kadar yetenekli olsa da, paketlerinden çok çeşitli güvenli ve tam işlevli sunucular çıkarmak inanılmaz derecede kolay olduğundan, her ikisi için de Ubuntu’yu önermek için elimizden geleni yapıyoruz. Güvenlik güncellemeleri söz konusu olduğunda da ücretsiz ve bariz bir şekilde hızlı.

Uzun Süreli Destek sürümleri, beş yıllık güvenlik ve on yıllık uzatılmış bakım garantileri alır. Eski donanım desteği Debian’ınkiyle karşılaştırıldığında sönük kalsa da, x86 mimarisinin yanı sıra ARM ve IBM’in POWER sunucusu ve Z anabilgisayar platformları için kullanılabilir.

Ubuntu herkes için tamamen ücretsizdir, ancak ihtiyacınız varsa Canonical’ın ticari desteğine abone olabilirsiniz ve Ubuntu’nun popülaritesi, üçüncü taraf firmalar ve topluluk forumları tarafından geniş çapta desteklenmesi anlamına gelir.

En iyi güvenlik dağıtımları

Bazı insanlar Linux’u ücretsiz olduğu için, kurcalaması eğlenceli olduğu için veya büyük bir şirkete borçlu olmayı sevmedikleri için kullanırlar. Diğerleri Linux’u güvenlik için kullanır: ya sürdürmek ya da test etmek için. Her ne pahasına olursa olsun gizliliklerini ve güvenliklerini kısıtlamak isteyenler için tasarlanmış bir dizi dağıtım olduğu gibi, daha özel araçlar kullanması gereken bilgi güvenliği uzmanları için oluşturulmuş dağıtımlar da vardır.

TAILS

Bağlantı:  tails.boum.org/

TAILS Linux masaüstünün ekran görüntüsü

Başkalarının bilgisayarlarında veya halka açık ağlarda çalışıyorsanız ve kimliğinizin, iletişiminizin ve verilerinizin tehlikeye atılma riskini en aza indirmek istiyorsanız, TAILS sizin için bir çubukta işletim sistemidir.

Debian’a dayanan TAILS’in en belirgin özelliği, tüm internet trafiğini varsayılan olarak TOR üzerinden yönlendirmesi ve canlı dağıtım olarak kullanıldığında, 8 GB+ USB bellekte yaşaması ve RAM’de çalışması ve ana bilgisayarda hiçbir iz bırakmamasıdır. bilinçli olarak bunu yapmayı seçin. 1,2 GB canlı görüntü, modern bir masaüstü Linux’un tüm kolaylıklarına sahip bir GNOME 3 masaüstü ortamı içerir.

Kali Linux

Bağlantı:  www.kali.org/

Kali Linux masaüstünden bir ekran görüntüsü

Kali, günlük masaüstü dağıtımınız değildir – tüm kullanım durumları için önerilmez. Ancak, pen testi ve red-team odaklı güvenlik işlevleri arayanlar için harika bir seçim. Debain tabanlıdır ve varsayılan olarak hafif bir Kali Linux Masaüstü ortamı ile birlikte gelir. Buna GNOME ve KDE Plazma sürümleri de dahildir. 

Buradaki kullanıcılar için ana cazibe, kullanıma hazır güvenlik araçlarıdır. Çeşitli platformlar ve kullanım durumları için çok çeşitli 32 ve 64 bit görüntülerin yanı sıra parola kırma VoIP araştırması ve RFID kullanımı vardır. Toplamda Kali, 600 güvenlik aracıyla birlikte gelir, ancak bunların hepsine ihtiyaç duyacak çok az kullanım durumu vardır. Ayrıca Android için Kali NetHunter ve Apple M1 mimarisi gibi birkaç ARM görüntüsü ve Raspberry Pi’ye yüklemek için uzman donanım desteği de vardır .

Depolama (2 GB ila 20 GB) gibi gereksinimlerinizi ve ayrıca hangi güvenlik araçlarına ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için bir kılavuz var. Temel kurulumu seçerseniz, tam olarak ihtiyacınız olan araçları indirmek için meta paketleri kullanabileceksiniz .

ParrotOS

Bağlantı:  www.parrotsec.org/

Parrot Linux masaüstünün ekran görüntüsü

ParrotOS tek bir dağıtım olabilir, ancak iki türü vardır; her ikisi de Debian’ın Testing ağacına dayalıdır ve ayrıca MATE, KDE ve XFCE masaüstü hizmetlerinde mevcuttur.

Home Edition (yukarıda gösterilmiştir), günlük kullanım için hafif bir işletim sistemidir. Gizliliğe özel olarak odaklanır ve ihtiyaç duyanlar için hızlı montajlı bir kalem test aracı olarak çalışır.

TAILS amnesiac canlı dağıtımı gibi daha fazla gizlilik sağlayan başka hizmetler de var, ancak ParrotOS, güvenli dosya paylaşımı, kriptografi ve uçtan uca şifreli iletişim ve anonsurf gibi bazı iyi önceden yüklenmiş yeteneklerle birlikte gelir. TOR ağı üzerinden tüm çevrimiçi trafiği proxy.

Biraz daha güvenli olmak için Kali Linux alternatifi olan ParrotOS Security Edition var. Bu, ağ algılayıcıları ve bağlantı noktası tarayıcıları gibi kalem testi ve dijital adli tıp araçlarının yanı sıra araba korsanlığı özellikleriyle birlikte gelir. ParrotOS bir topluluk projesidir, dolayısıyla Kali’de bulacağınız gibi kurumsal seçenekler yoktur. Ancak GNU/Linux stiline çok yakındır ve destek veya tavsiye alınacak oldukça büyük bir kullanıcı topluluğu vardır. 

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.