Yazılım Geliştirme

Javascript Nedir ve Hangi Amaçla Kullanılır?

Bu makale, web geliştiriciler ve JS hakkında bilgi edinmek isteyenler için kapsamlı bir kılavuzdur. Dilin temellerini, sözdizimini ve Java veya C++ gibi diğer dillerle nasıl ilişkili olduğunu kapsar. Ayrıca kod biçimlendirme, hata ayıklama araçları, web çerçeveleri, test çerçeveleri ve çok daha fazlası hakkında yararlı bilgiler içerir.

JavaScript Nedir?

Sıfırdan başlayalım. JavaScript, nesne yönelimli zorunlu ve bildirimsel stilleri (işlevsel programlama gibi) destekleyen prototip tabanlı, çok paradigmalı, tek iş parçacıklı, dinamik bir dildir. Buraya geldiyseniz, şimdiye kadar teknolojide ilerlemek için JavaScript’e ihtiyacınız olduğunu fark etmişsinizdir.

Örneğin, genç bir web geliştiricisi olarak, büyük ihtimalle HTML ve CSS‘den başlamışsınızdır ki bu iyidir. Ancak web geliştirme üç unsurdan oluşur:

  1. HTML, bir web sayfasının yapısını ve başlıkları, gövde metnini ve resimleri belirlemenize olanak tanır.
  2. Bunun yerine CSSyazı tipleriniarka plan renklerini ve daha fazlasını özelleştirmenize izin vererek sayfanın nasıl görüneceğini kontrol etmenizi sağlar.
  3. Javascript, nihayet, web sitenizi dinamik yapan şeydir

JavaScript Ne Yapar?

JavaScript en çok web siteleri için betik dili olarak bilinse de, geliştiriciler onu Node.js, Apache CouchDB ve Adobe Acrobat gibi pek çok tarayıcı dışı ortamda kullanabilir.

İyi haber şu ki, JavaScript sandığınız kadar korkutucu değil. Aslında hem ön uçta hem de arka uçta kullanabileceğiniz eğlenceli ve esnek bir programlama dilidir.

Ve sadece bu değil. JS ayrıca Web uygulamalarını, Mobil uygulamaları ve Oyun Geliştirmeyi etkinleştirmek için oldukça kullanışlıdır. Web sunucularında, Raspberry Pi’de, robotlarda ve çalışan makine öğrenme algoritmalarında kullanılır. Nihayetinde, bir Ethereum Blockchain JavaScript API gibi Blockchain projelerinde de bulunabilir.

Anlamanız için JS, telefonunuzda ve tabletinizde bulunan uygulamaları veya gecenizi geçirdiğiniz web tarayıcısı tabanlı oyunu oluşturmak için kullanılır.

Dolayısıyla, JavaScript’in eskidiğini düşünüyorsanız, gerçeklerden oldukça uzaksınız demektir. Basit bir gerçekten bahsetmiyorum bile: Çeyrek asırdan sonra JavaScript, bir web tarayıcısında çalışan tek dil olmaya devam ediyor. Yazının devamı: https://bulut.press/javascript

One thought on “Javascript Nedir ve Hangi Amaçla Kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.