Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikSiber Güvenlik

4. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi

Sektörün Değerli Temsilcileri,

Dijital teknolojilerin baş döndürücü bir hızla gelişimi, ekonomik ve sosyal hayatın yanında güvenlik tanım ve kavramlarını da kökten değiştirmektedir. Özel ve kamu kurumlarımızın dijital dönüşümleri sonucu artan dijital hizmetleri siber saldırganların hedefi konumuna gelmiş ve siber tehditler ulusal güvenliğimizi tehdit eder bir konuma ulaşmıştır.

Pandemi döneminde yaşantımıza devam edebilmek amacıyla başta evde çalışmaktan, uzaktan eğitime, dijital platformlardan alış veriş yapmaya ve çevrimiçi sağlık hizmetlerine kadar çok geniş alanda dijital teknolojileri hızlı bir şekilde kullanmak zorunda kaldık. Bu süreçte dijital becerileri gelişmiş bireyler ve/veya dijital dönüşümlerini gerçekleştirmiş olan kurumlar yeni normale hızla ve güvenli bir şekilde uyum sağlarken tehditleri fırsatlara dönüştürme şansı da bulmuşlardır. Diğer kesim ise yeni normale uyum sağlamada ciddi sorunlar yaşamış en önemlisi de siber saldırganların açık hedefi haline gelmişlerdir. Bu süreçte siber saldırılarda % 300’den fazla artış olduğu, özelliklede sosyal mühendisliğe yönelik zararlı URL ve kimlik avına yönelik oltalama saldırılarında yaklaşık 10 katı artışlar olduğu görülmüştür.

4.ncü Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesinde, İNSAN ODAKLI SİBER GÜVENLİK STRATEJİLERİYENİ NORMALDE SİBER GÜVENLİK RİSKLERİYAPAY ZEKA DESTEKLİ SİBER DAYANIKLILIKKUANTUM SONRASI DİJİTAL GÜVENLİK ve DİJİTAL OYUNLAR SİBER GÜVENLİKTE BİR AÇIK MIDIR? panelleri kapsamında tüm paydaşların katılımıyla yeni normalde ekosistemin geliştirilmesine yönelik hususlar, insan, süreç, yasal mevzuat ve toplum boyutuyla tartışılacak ve karar vericilere ışık tutması açısından ortak akıl oluşturulacaktır. Ayrıca yerli siber güvenlik teknolojilerinin geliştirilmesi ve kritik altyapılarda kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik politika, strateji ve eylem planları tartışılacak ve toplumun tüm katmanlarında farkındalık yaratılması sağlanacaktır.

4. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi 18-19 Şubat 2021 tarihleri arasında BTK Ana Konferans Salonunda Hibrit olarak gerçekleştirilecektir. (https://www.siberguvenlikzirvesi.org.tr/2021)

Konuşmacılar: https://www.siberguvenlikzirvesi.org.tr/2021/konusmacilar

Siz değerli Siber Güvenlik Ekosistem paydaşlarının etkinliğe katılımlarınızı bekliyoruz.

Rahmi AKTEPE
Türkiye Bilişim Derneği
Genel Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.