Yapay Zeka

AWS ve Hugging Face ML ve AI modellerini ‘demokratikleştirmek’ için ortak oldular

AWS ve Hugging Face, makine öğrenimi ve yapay zeka modellerini “demokratikleştirmek” için iş birliği yapıyorlar.

Ortaklık, “akıllı ve pragmatik bir hareket” ve “yalnızca herkese fayda sağlayabilecek” bir ortaklık olarak tanımlandı.

Amazon Web Services (AWS) ve makine öğrenimi geliştirme şirketi Hugging Face, makine öğrenimi (ML) modellerine erişimi iyileştirmek ve geliştiriciler için makine öğrenimi maliyetini düşürmek amacıyla uzun vadeli bir ortaklık duyurdu.

İkili, teknolojiyi demokratikleştirmek amacıyla geliştiricilerin AWS bulutunda Hugging Face aracılığıyla elde edilen yeni nesil makine öğrenimi modellerini kolayca oluşturmasını ve eğitmesini sağlamak için münhasır olmayan bir anlaşma imzaladı.

AWS, Hugging Face’in tercih ettiği bulut sağlayıcısı olarak kullanılacak ve AWS’nin çeşitli yapay zeka (AI) araçlarıyla geliştirici topluluğunu güçlendirecektir.

Kullanıcılar, Hugging Face’te ücretsiz olarak sunulan modelleri, araştırmacıların ve geliştiricilerin makine öğrenimi modelleri oluşturabileceği, eğitebileceği ve kullanıma sunabileceği AWS tarafından yönetilen makine öğrenimi hizmeti SageMaker’a kolayca taşıyabilecek.

Bunlar, AWS’nin oldukça büyük bulut altyapısı ve düşük maliyetle eğitim modellerine adanmış donanımıyla uzun eğitim sürecini otomatikleştiren Amazon’un AWS’nin ölçeklenebilir bilgi işlem hizmeti olan elastik bilgi işlem bulutunda (EC2) barındırılır.

Hugging Face, Amazon tarafından derin öğrenme için tasarlanan ikinci nesil çip olan AWS Trainium’u ve gelişmiş derin öğrenme performansı için AWS Inferentia hızlandırıcılarını, Amazon’un topluluğuna benzersiz bir şekilde sunabileceği iki araç olarak belirledi.

Hugging Face, ikilinin mevcut ortaklığını genişleterek ve makine öğrenimi modellerini geniş ölçekte eğitmek için daha da yakın çalışarak, açık kaynak önceden eğitilmiş doğal dil işleme (NLP) koleksiyonunun ölçeklendirilmesinin ve devreye alınmasının daha kolay olacağını umduğunu ifade etti.

Firma ayrıca, ChatGPT gibi araçlara güç sağlayan büyük dil modeli (LLM) teknolojisinin anahtarlarını AWS’nin desteğiyle geliştirici topluluğuna teslim ederek ele almayı planladığı üretken yapay zekanın mevcut erişilemezliğine de değindi.

Duyuruyla ilgili bir blog gönderisinde Hugging Face, kendisinin ve AWS’nin “küresel yapay zeka topluluğuna yeni nesil modellere katkıda bulunacağını ve makine öğrenimini demokratikleştireceğini” belirtti.

Hugging Face daha önce , 46 doğal dilde, 13 programlama dilinde eğitilmiş ve ölçek olarak OpenAI’nin GPT-3’üne benzer olmasını sağlayan 176 milyar parametreye sahip kendi açık kaynak LLM’si BLOOM’u piyasaya sürmüştü.

Hugging Face CEO’su Clement Delangue, “Yapay zekanın geleceği burada, ancak eşit olarak dağıtılmamış,” dedi.

“Erişilebilirlik ve şeffaflık, ilerlemeyi paylaşmanın ve bu yeni yetenekleri akıllıca ve sorumlu bir şekilde kullanmak için araçlar oluşturmanın anahtarıdır. Amazon SageMaker ve AWS tarafından tasarlanmış çipler, ekibimizin ve daha büyük makine öğrenimi topluluğunun en son araştırmaları herkesin üzerine inşa edebileceği, açık bir şekilde yeniden üretilebilir modellere dönüştürmesini sağlayacak .”

Hugging Face, günde 1 milyondan fazla indirilen 100.000’den fazla ücretsiz makine öğrenimi modeline ev sahipliği yapıyor ve AWS, Hugging Face geliştiricileri için şimdiden popüler bir platform.

AWS’nin yapay zeka ortamındaki yeri nedir?

AWS, yapay zeka alanında geliştirmeyi destekleme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir . 2021’de Meta, yapay zeka hizmetlerini genişletmeye yardımcı olması için AWS’yi seçti ve şirket, müşterilerin makine öğrenimi modellerini eğitmesine yardımcı olmak için  Inferentia silikonu gibi yongalara büyük önem verdi.

Ancak son aylarda, rakipler teknolojiyi alenen benimsemiş olsa bile Amazon, üretici yapay zeka hakkındaki tartışmaların büyük ölçüde dışında kaldı.

Microsoft’un ChatGPT’yi Azure OpenAI’ye eklemesine ek olarak, şirket umutlarını popüler chatbot aracılığıyla gelişmiş bir arama deneyimine ulaşma umuduyla ChatGBT’yi Bing’e entegre etmeye bağladı.

Google, yakın gelecekte arama devinin kendi platformunda uygulanacak olan ChatGPT’ye yanıtı olan Bard’a da büyük bahse girdi.

CS Insight kurumsal araştırma şefi Bola Rotibi, “Herkes nelerin başarılabileceğini ve ilgi düzeyini gösteren Microsoft’un arkasında olmadığından emin olmak istiyor,” dedi.

“Bu alanda her zaman bir rekabet unsuru olacaktı ve Microsoft’un OpenAI’ye yaptığı yatırımdan nelerin çıktığını gördük. AWS’nin platformu üzerinde çalışmanın, onu motor gücünü sağlama ve iyileştirme açısından sıkılaştırmanın gücü önemlidir. Bu sadece bulut üzerinde çalışmak değil, aynı zamanda bu şirketlerdeki mühendislik ekipleriyle doğrudan çalışarak ancak bu ortaklıkla elde edilebilecek beygir gücünü elde etmek anlamına geliyor.”

“AWS’nin bakış açısına göre bu aynı zamanda akıllı ve pragmatik bir hareket. “Erişilebilir yapay zeka”, bu modelleri eğitmek için daha geniş bir topluluğa açılmak açısından iyi bir anlatıdır. Her şeyde olduğu gibi, şeytan ayrıntılarda gizlidir; AWS için, bu büyük modellerin makinelerinde çalıştırılması, onlara ince ayar yapma olanağı tanır.

“Hugging Face’in AWS’yi tercih edilen sağlayıcı olarak ilan etmesi, OpenAI’nin Microsoft ile olan ilişkisine benzer şekilde, yalnızca herkes için fayda sağlayabilir.”

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.