Haber Duyuru Etkinlik

Bilgisayar satışları yüzde 15 azaldı

Mass NEEDHAM’ın 11 Temmuz 2022 tarihinde yayınlanan ve IDC için hazırladığı raporun yayınını bu linkten okuyabilirsiniz.

IDC’ye Göre Arz ve Talebin Değişmesi, 2022’nin İkinci Çeyreğinde Dünya Çapında PC Sevkiyatları %15,3 Düşüyor

NEEDHAM, Mass., 11 Temmuz 2022 – International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker‘dan alınan ilk sonuçlara göre, geleneksel bilgisayarların dünya çapında sevkiyatı 2022 yılının ikinci çeyreğinde yıllık %15.3’lik bir düşüşle 71.3 milyon üniteye geriledi. Bu, iki yıllık büyüme sonrasında arka arkaya daha düşük gönderilerin ikinci çeyreği oldu. Çin’deki kilitlenme ve sürekli makroekonomik başlıklara bağlı olarak arz ve lojistik daha da kötüye gittiği için düşüş beklenenden daha kötüydü.

IDC’nin Mobil Cihaz izleyicileri araştırma müdürü Jitesh Ubrani, “”Ekonomik durgunluk korkuları segmentler arasındaki talebi artırıp zayıflatmaya devam ediyor,” dedi. “Tüketicilerin PC’lere olan talebi kısa vadede zayıfladı ve tüketiciler harcamaları konusunda daha temkinli hale geldikçe ve telefonlar ve tabletler gibi cihaz türleri arasında bir kez daha bilgi işlem kullanmaya alıştıkça uzun vadede yok olma riskiyle karşı karşıya. Bu arada, ticari talep arttı. işletmeler satın alımları geciktirdikçe düşüşe geçmesine rağmen daha güçlüydü.”

Son zamanlardaki düşüşe ve zayıflayan talebe rağmen, toplam PC hacmi, 2020’nin ikinci çeyreğinde hacimlerin 74,3 milyona ulaştığı pandeminin başlangıcıyla karşılaştırılabilir durumda ve pazar, ikinci çeyrekteki hacimler olarak hala pandemi öncesi seviyelerin oldukça üzerinde. 2018 ve 2019 sırasıyla 62,1 milyon ve 65,1 milyon adetti.

IDC’nin Cihazlar ve Ekranlar ekibinin araştırma müdürü Neha Mahajan, “Eğitim bilgisayar iştahının doygunluğu ve tüketici talebinin durgunlaşmasıyla birlikte, ABD bilgisayar pazarı çoğu segmentte çift haneli bir çeyreklik düşüş daha yaşıyor” dedi. “Ticari PC talebi de yavaşlama belirtileri gösteriyor, ancak düşük-orta seviye Windows cihazlarına yönelik talebin aktif ve doldurulmamış olduğu bazı ticari alt segmentlerde hala büyüme bekleniyor.”

İlk 3 şirket arasındaki sıralama değişmezken, Apple, çeyrek boyunca üretim düştüğü için şirketi ASUS’a bağlayarak beşinci sıraya geçmeyi başardı. Sonuç olarak Acer bu döngüde kendisini 4. sırada buldu. IDC, daha fazla tedarik sorunu dışında Apple’ın yılın ikinci yarısında üretimini artırmasını bekliyor.

İlk 5 Şirket, Dünya Çapında Geleneksel PC Gönderileri, Pazar Payı ve Yıldan Yıla Büyüme, 2. Çeyrek 2022 (Ön sonuçlar, gönderiler milyonlarca birimdir)
Şirket2Ç22 Gönderileri2Ç22 Pazar Payı2Ç21 Gönderileri2Ç21 Pazar Payı2Ç22/2Ç21 Büyüme
1. Lenovo17.524.6%19.923.7%-12.1%
2. HP Inc.13.518.9%18.622.1%-27.6%
3. Dell Teknolojileri13.218.5%14.016.6%-5.3%
4. Acer Grubu5.06.9%6.17.3%-19.2%
5T. Elma*4.86.7%6.27.3%-22.5%
5T. ASUS*4.76.6%5.05.9%-4.6%
Diğerleri12.617.7%14.417.1%-12.5%
Toplam71.3100.0%84.2100.0%-15.3%
Kaynak: IDC Quarterly Personal Computing Device Tracker, 11 Temmuz 2022

* IDC, iki veya daha fazla satıcı arasında sevkiyat paylarında yüzde birin onda biri (%0,1) veya daha az fark olduğunda, dünya çapındaki Geleneksel PC pazarında istatistiksel bir bağ olduğunu beyan eder.

Resmi paylaş

Notlar:

– Mali kazanç raporlarından önceki bazı IDC tahminleri. Tüm şirketler için veriler takvim dönemleri için raporlanır.

– Sevkiyatlar, dağıtım kanallarına veya son kullanıcılara yapılan sevkiyatları içerir. OEM satışları, satıldıkları şirket/marka altında sayılır.

– Geleneksel PC’ler, Masaüstü Bilgisayarları, Dizüstü Bilgisayarları ve İş İstasyonlarını içerir ve Tabletleri veya x86 Sunucularını içermez. Ayrılabilir Tabletler ve Slate Tabletler, Kişisel Bilgi İşlem Aygıtı İzleyicisinin bir parçasıdır ancak bu basın bülteninde ele alınmamıştır.

IDC’nin Dünya Çapında Üç Aylık Kişisel Bilgi İşlem Cihazı İzleyicisi , 90’dan fazla ülkede ayrıntılı piyasa verilerini toplar. Araştırma, diğer verilerin yanı sıra tarihsel ve tahmin trend analizini içerir.

IDC İzleyiciler Hakkında

IDC Tracker ürünleri, dünya çapında 100’den fazla ülkeden yüzlerce teknoloji pazarı için doğru ve zamanında pazar büyüklüğü, şirket payı ve tahminler sağlar. Tescilli araçlar ve araştırma süreçleri kullanılarak IDC’nin İzleyicileri altı ayda bir, üç ayda bir ve aylık olarak güncellenir. İzleyici sonuçları, kullanıcılara kullanıcı dostu Excel çıktıları ve çevrimiçi sorgulama araçlarıyla iletilir.

IDC’nin eksiksiz veri ürünleri paketi ve işinizi büyütmek için bunlardan nasıl yararlanabileceğiniz hakkında bilgi edinmek için burayı tıklayın.

IDC hakkında

International Data Corporation (IDC), bilgi teknolojisi, telekomünikasyon ve tüketici teknolojisi pazarları için pazar istihbaratı, danışmanlık hizmetleri ve etkinliklerin önde gelen küresel sağlayıcısıdır. Dünya çapında 1.300’den fazla analistle IDC, 110’dan fazla ülkede teknoloji, BT kıyaslama ve kaynak bulma ve endüstri fırsatları ve trendleri konusunda küresel, bölgesel ve yerel uzmanlık sunar. IDC’nin analizi ve içgörüsü, BT uzmanlarına, işletme yöneticilerine ve yatırım topluluğuna, gerçeklere dayalı teknoloji kararları alma ve temel iş hedeflerine ulaşma konusunda yardımcı olur. 1964 yılında kurulan IDC, dünyanın önde gelen teknoloji medyası, veri ve pazarlama hizmetleri şirketi International Data Group’un ( IDG ) tamamına sahip olduğu bir yan kuruluştur. IDC hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.idc.com adresini ziyaret edin..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.