Bilişim ProfesyonelleriDijital MedyaTeknolojiTurizm Teknolojileri

Bir Marka İçin 5 Adımda Dijitale Geçiş

Markaların dijital platformlardaki serüveninin başlangıcı, marka temsilcilerinin tercihleri ve atılımlarıyla sağlam temeller üzerine kurulabilir. Bazı markalar lokal ölçüde satış ve karlılıklarını belli bir çerçevede sürdürmeyi seçerken, bazı markalarsa bir nokta üzerinden global bir çizgide ilerlemeyi kendilerine hedefliyor. Burada elbette dijitalde var olma arzusu, dijitale geçiş ve dijitalde ne kadar var olmak istedikleri ile ilgili parametrelerin büyük etkisi var. 

Dijitalde yer almak istemeyen ya da belli bir ölçüde bulunmak isteyen markalar ile dijital varlıklarını doğru ve etkili yöneterek dünyaya açılmak, yurt içi pazarında yer alacaksa dahi en iyisini yapmak için dijital stratejiler oluşturma yoluna giden markalar arasında fark daima uzayıp giden grafiklerle açılacaktır. Çünkü dijitale geçiş günümüzde bir marka için kimlik kadar gerekli ve belki de var olmak için zorunluluktur. 

Markaların dijitalde hedef kitlesiyle buluşmasını sağlarken en etkili çözümleri üretmek ve hedef kitleye uygun içerik üretebilmek, ancak doğru analizler ve profesyonellikle mümkün olabilir. Bu nedenle, markalar dijital ajanslardan destek alır ve bu ajanslar aracılığıyla markalarının satış ve karlılıklarını artırmayı başarabilirler. Elbette dijitale geçiş için izlenmesi gereken adımlar vardır. Bir markanın dijitalde sıfırdan bir kitle toplayabilmesi, hangi platformlarda yer alması gerektiğini belirlemesi ve bu platformlar için içerik üretmeye başlaması, markanın kendi içinde kotarabileceği çözümler değildir. Bunun için, bir yaratıcı ekip olması gerekir ve bu yaratıcı ekibi kurmak, dijital ajanstan hizmet almanın karşısında çok daha büyük maliyetler doğuracaktır. 

Peki, bir marka dijitale nasıl geçebilir? Dijitale geçiş sürecinde neler yapılıyor? Dilerseniz birlikte bu aşamalara birlikte göz atalım.

1- Sosyal medyaya “merhaba”

Sosyal medya, tüm markalar için bir iletişim aracına dönüştü ve marka ile bağ kurmanın en doğrudan ve organik yolu haline geldi. Son yıllarda, markaların insanlar üzerinde oluşturduğu algıda sosyal medyanın tartışılmaz etkisini görüyoruz. Sosyal medyada paylaştıkları görsellerin yanında, oluşturdukları sloganlar, gelen mesajlara ve yorumlara verdikleri cevaplar ile edindikleri kitleye kendilerini özel hissettirme ve bağ kurma fırsatını elde ediyorlar. Bu nedenle, bir markanın dijitale geçiş sürecinde attığı ilk adımların başında genellikle sosyal medya geliyor. 

2- Grafik tasarımın yaratıcı gücü

Sosyal medya paylaşımlarından dijital reklamlara, web sitesinden geleneksel reklam alternatiflerine kadar her yerde markaların görsel tasarımları, hedef kitle üzerinde son derece ciddi etkiler bırakıyor. Markaya oluşan ilginin ve satın alma dürtüsünün ardında oluşturulan kurumsal kimliği en doğru şekilde aktaracak, ürün ve/veya hizmetle alıcısını buluşturacak bir tasarım, satış ve pazarlama ile ilgili fark yaratacaktır. Dolayısıyla, hedef kitlesinin yoğunlukla tercih ettiği sosyal medya kanallarında profil oluşturduktan sonra, markanın tasarımlarına bir an önce başlamakta fayda vardır. Bu, dijitale geçiş aşamasında kritik bir nokta olacaktır. 

3- Hızlı ve kullanıcı dostu web sitesi

İnternet kullanıcılarının bir markaya güven duyması için, o markanın resmi web sitesinin olması, bu sitenin sorunsuz açılması, kullanılabilmesi, kullanıcı dostu olması ve web sitesi üzerinden satış yapılacaksa, özellikle ödeme aşamalarında sitenin hızlı çalışması gerekmektedir. Dolayısıyla mobil optimizasyona sahip, tüm kullanıcıların kolaylıkla tüm sayfalarda gezinebileceği bir web sitesi tasarlanması ve bu web sitesinin herhangi bir sorun yaşanmaması adına güçlü bir yazılıma sahip olması gerekir. Diijitale geçiş aşamasında marka güvenilirliğini temsil eden bir web sitesi inşa etmek önemlidir.

4- Google’da neredesiniz?

Markalar için, arama motoru üzerinden yapılan anahtar kelime aramalarında ilk sayfalara yükselmek son derece önemli ve yine markanın geleceği için son derece ciddi bir konudur. Bunun için markaların web sitesi içerikleri ve bloglarına düzenli olarak SEO uyumlu içerik üretmek, organik bir şekilde zaman içerisinde web sitesinin Google’ın algoritmalarına uygun biçimde yükselmesini sağlamak mümkündür. Elbette bu uyumun oluşması için bir an önce içerik üretmeye ve düzenli içerik girişi yapmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, Google My Business hesabını oluşturarak bilgilerin güncel olduğunu kontrol etmek, Google Haritalar’da lokasyon belirlenmesi için Google ile iletişime geçmek de gerekmektedir. Dijitale geçiş sürecinde, tıpkı fiziksel bir mağaza oluşturmak gibi, işte böyle yerine getirilmesi gereken aşamalar vardır.  

5- Video ve fotoğraflarla zirveye tırmanış

Ürün ya da hizmetlerinizin grafik programlarında prototiplerini veya 3 boyutlu çizimlerini oluşturmuş ve yayınlamaya başlamış olabilirsiniz. Ancak, elbette bu ürün ya da hizmetlerin profesyonel fotoğraf ve videolarla kullanım alanlarını, kullanıcı tecrübelerini göstermesi, neye, hangi duygulara ya da ihtiyaçlara hizmet ettiğini ifade etmesi gerekiyor. Dolayısıyla, reklamlarda, sosyal medyada, hatta billboard, broşür, katalog gibi pek çok farklı alanda markayı kullanıcısına doğru tanıtma ihtiyacı doğuyor. İşte tam da bu noktada, dijitale geçiş için en büyük gerekliliklerden biri olan profesyonel video ve fotoğraf çekimine gereksinim duyuluyor. Profesyonel dijital ajans hizmetleri burada da markaya en büyük destekçi olarak dikkati çekiyor.  

*BONUS: Markanız çağrı merkeziyle başarıyı garantiler

Markaların A’dan Z’ye dijitaldeki tüm ihtiyaçları için başvurduğunuz dijital ajanstan, özellikle turizm sektöründe bir markaysanız ve çağrı merkezi hizmeti de alabilecekseniz, bu tam anlamıyla bonusunuz olacaktır. Profesyonel çağrı merkezi hizmeti, markanın pazarlama adına yapılan tüm çalışmalarını satışla sonlandıracak, en kritik noktada bulunmaktadır. Dolayısıyla eğer dijitale önemli yatırımlar yapan bir turizm tesisine sahipseniz, çalışmalarınızı rezervasyona dönüştürecek bir çağrı merkezi hizmeti almanız elzemdir. Gelen çağrıların karşılanması, kaçmaması ve rezervasyonla sonuçlanması için satış ve pazarlamaya yönelik konuşma kalitesi eğitimlerinden geçmiş çağrı merkezi personeliyle çalışmanızda fayda vardır. Bu da hiç kuşkusuz yine alanında uzman bir dijital ajans desteğiyle mümkün olabilecektir. 

Siz de dijitale geçiş sürecinizi uzman dijital ajans hizmetiyle sağlamak ve dijital varlık yönetiminizi profesyonellere teslim etmek için CRM Turizm ile tanışın. Satış ve karlılığınızı yükseltecek adımları atmaya bugünden başlayın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.