Bilişim ProfesyonelleriMakaleSiber Güvenlik

Bulut Bilişimde Veri Güvenliği Sorunları

Bulut bilişimde dikkat edilmesi gereken bir dizi önemli veri güvenliği sorunu vardır. Bunların ne olduğu ve verilerinizi bulutta nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bulut Bilişimde Veri Güvenliği Sorunları

Çevrimiçi faaliyetlerin yaygınlaşmasıyla birlikte, her gün daha fazla bilgi veri olarak kaydedilir, bu da donanım yerine bulutta her zamankinden daha fazla depolanması anlamına gelir. Üç tür bulut vardır: genel, özel ve karma. Genel bulut, sunucular ve depolama gibi kaynakların (tüm donanım, yazılım ve destekleyici altyapı dahil) üçüncü taraf sağlayıcılara ait olduğu ve bu sağlayıcılara ait olduğu en yaygın olanıdır. Özel bulut, tek bir kuruluş tarafından işletilen ancak üçüncü taraflarca barındırılabilen kaynakları ifade eder. Hibrit bulut, ikisini birleştirerek verileri genel ve özel bulutlar arasında taşıma olanağı sunar. Hassas bilgiler kuruluş tarafından özel olarak barındırılabilirken, diğer hizmetler şirket dışındaki diğer herkese açık bulutlarda saklanabilir.

Bulut sistemleri için antivirüs gibi bulut bilişimde veri güvenliği, dijital bilgileri bütünlüğünü tehlikeye atabilecek herhangi bir tehditten korumak için çalışır . Çevrimiçi olarak depolanan veriler, genellikle siber suçluların hedefi haline gelen adresler, ödeme ayrıntıları ve tıbbi belgeler gibi özel bilgileri tutar. Siber tehditler ve güvenlik açıklarıyla mücadele etmek için güvenlik yetenekleri devreye sokulur ve özel bilgileri açığa çıkarılan kişileri tehlikeye atabilecek verilerin sızmasını önler.

Ne zaman veri aktarım sırasında ise aktif konumları arasında hareket ediyorsa, yani, bu korunması gerekir. Veriler ağlar arasında (hücresel, Wi-Fi veya diğer) dolaşırken, genellikle bir güvenlik duvarının dışına düşebileceği için daha az güvenli kabul edilir , yani bulut güvenliği ve gizliliğin daha fazla risk altında olduğu anlamına gelir . Bilgilerinizi korumak için bir güvenlik işlevi bulurken, bu işlevin aktarılırken verileri de kapsadığından emin olmalısınız. Birçok koruma özelliği, verileri korumak için hareket halindeyken bulut altyapısı içindeki verileri şifrelemeyi tercih eder.

Bulut bilişimdeki güvenlik sorunları nelerdir?

Bulut bilişimle ilgili verileri tehlikeye atabilecek ve saldırılara karşı daha savunmasız hale getirebilecek bir dizi güvenlik sorunu vardır. Örneğin, aktarım halindeki veriler, konumların taşınması sürecinde artık bir güvenlik duvarı tarafından korunmadığında genellikle risk altına girer. Bulut, birden çok kullanıcı tarafından kullanılmak üzere tasarlandığından, çoklu kullanıcı çoklu erişim anlamına geldiğinden, bu onu saldırılara daha açık hale getirir. Buluta erişen daha fazla insan ve daha fazla cihazla, siber suçluların altyapıya girme tehlikesi artıyor.

Veri ihlalleri

Bulut içinde verilerin güvenliği tehlikeye girdiğinde, bu, veri sızdırılması gibi saldırılara yol açabilir. Bulut hizmeti veya bağlı bir cihaz ihlal edilirse, hassas verilere erişilmiştir. Bir siber suçlunun bu bilgilere erişimi varsa, bunları dağıtmayı seçebilir. Depolamadaki veriler elektronik veya fiziksel olarak aktarıldığında sızdırılır. Bulut donanım kullanmadığından, siber suçlular bulut verilerini çevrimiçi olarak veya bilgileri hatırlayarak ve daha sonra dağıtarak sızdırabilir. Düşük ve yavaş veri hırsızlığı olarak da bilinen veri sızıntısı, bulut bilişimde yaygın bir tehlikedir.

Kişisel sağlık bilgileri (PHI), kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler (PII), ticari sırlar ve fikri mülkiyet genellikle veri ihlallerinin hedefleridir ve bulut bilişimde en yüksek güvenlik seviyelerinden bazılarını gerektirir.

Veri kaybı

Diğer bir yaygın bulut depolama güvenlik riski, veri kaybıdır. Çalınan ve dağıtılan bilgilerin aksine tamamen silinir. Bu, bilgisayar korsanlığı, virüs veya sistem arızasının bir sonucu olabilir – bu, veriler yedeklenmediğinde bir sorun teşkil eder ve bulut hizmetlerinin güvenliğinin sağlanmasının önemini vurgular. Bununla birlikte, bir siber suçlu belirli verileri hedefliyorsa, yedeklemeyi de hedefleyebilir.

Veri kaybı bir işletmeye zarar verebilir – bilgilerin kurtarılması zor veya imkansız olabilir ve kurtarma girişimlerinin çok fazla zaman, para ve kaynak kullandığını fark edebilirsiniz. Bazı verilerin yeniden oluşturulması gerekebilir ve diğerleri dönüştürülmesi gereken basılı kopya biçimlerinde bulunabilir. Veri kaybı, iş akışını çok bozabilir.

Cryptojacking

Cryptojacking, kripto para madenciliği yapmak için kaynakları kullanan bir tehdit türüdür. Tehdit, web tarayıcılarını hacklemek ve uç noktaları tehlikeye atmak için bulut ağlarını kontrol edebilir. Bu, güvenlikte zayıflıklar varsa ve bulut altyapısı savunmasız hale gelirse, cihazların kullanıcının bilgisi olmadan kripto para madenciliği yapmasına olanak verirse gerçekleşebilir. (Cryptojacking, kötü niyetli kripto madencilik olarak da adlandırılır.)

Kripto madencilik yasal olsa da, bu madencilik faaliyeti daha sonra çok fazla kaynağı kullanabilir, bu nedenle siber suçlular neden kendilerine ait olmayan cihazlarda madencilik yapmayı tercih eder. Daha yüksek elektrik faturalarınız, daha düşük pil ömrü ve daha yavaş süreçleriniz olduğunu fark edebilirsiniz. Kripto madencilik karlı bir iş olabilir, ancak başarılı olmak için kullandığınız kaynaklara önceden çok şey harcamanız gerekecektir.

Diğer güvenlik konuları

Veri yasaları dünya genelinde farklılık gösterir. Birçok bölgede mevzuat, verileri koruma sorumluluğunun verileri depolayan şirkete ait olduğunu belirtir. Bu durumda, uyumluluk ihlalleri gibi yasa ile ilgili herhangi bir sorunu ve kendi iç huzurunuzu önlemek için bulut bilişim güvenlik saldırılarına karşı uygun korumaya sahip olmanız gerekebilir.

Müşteri ve müşteri güveni

İşletmelerin bir veri ihlaline maruz kalıp kalmadıklarını yasal olarak ifşa etmeleri gerektiğinden, müşteriler şirketlerin güvenlik önlemlerinin ne kadar güvenli olduğunu bileceklerdir. Tüketicilerin % 87’si bir şirketin verileriyle nasıl olduğuna güvenmezlerse işlerini başka bir yere götürebileceğinden , bunun güven ve elde tutma üzerinde büyük bir etkisi olabilir . Operasyonlarınızın ne kadar güvenli olduğunu göstererek, yeni müşteriler edinme ve mevcut müşterilerinizi elinizde tutma olasılığınız artar.

Gelir kaybı

Müşteri kaybetmenin doğrudan bir sonucu olarak, işletmeler de gelir kaybıyla karşılaşabilir. Bu, saldırının kendisinin de bir sonucu olabilir – hassas bilgilerinin sızmasından veya kaybından etkilenenlere, sorunu çözmek için kullanılan kaynaklar ve teknolojiden tazminat ödemek ve güvenlik platformunu güncellemek. Diğer harcamalar, itibarı yeniden inşa etmeye yönelik davaları ve pazarlama kampanyalarını da içerebilir.

Bir siber saldırı ortalama maliyeti 2017 dan $ 1.4m artarak, 2018 yılında $ 13M ulaştı – yükleyerek güvenlik yazılımı size milyonlarca tasarruf bitebileceğini.

Verilerimi bulutta nasıl koruyabilirim?

Bulutta en üst düzeyde veri güvenliği sağlamak için güçlü bir antivirüsün sunabileceği birkaç temel özellik vardır .

Gerçek zamanlı çalışıyorsanız, hepsi bir arada bir güvenlik çözümü verilerinizi her zaman güvende tutabilir. Gelişmiş tarama ve algılama ile otomatik süreç, insan hatasını ortadan kaldırarak zamandan tasarruf sağlar ve doğruluğu artırır. Gerçek zamanlı güncellemeler, herhangi bir sorunu ortaya çıkar çıkmaz uyarır ve mümkün olan en kısa sürede yanıt vermenizi sağlar. Gerçek zamanlı yazılım, korumada boşluk bırakmadan sürekli izleme ve yanıt sunar.

Bununla birlikte, verilerin kaybolması durumunda, veri yedeklemesinin bir işletmenin veri politikasında yer alması önemlidir. Çalışanların işlerini çevrimiçi veya donanımda yedekledikleri bir politika uygulamak, veri kaybını yönetirken zamandan, paradan ve kaynaklardan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

En son bulut bilişim güvenlik tehditlerine karşı kendinizi silahlandırın

Verilerinizin güvende olduğundan emin olmak için bir güvenlik yazılımı ile koruma sağlayın veya BT hizmetleri veren bir danışman firma ile görüşün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.