Bilişim Profesyonelleriİnternet

DNS Sunucusu Nedir?

Bir DNS sunucusunun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve DNS ele geçirilmesinin nasıl önleneceğini açıklıyoruz.

DNS kısaltmasıyla da bilinen Alan Adı Sunucuları, dünya çapında ağın omurgası olarak kabul edilir. Bununla birlikte, daha spesifik terimlerle, internet veya özel ağdan erişilebilen her web sitesi ve etki alanı için ayrıntıları tutan daha fazla Rolodex ile karşılaştırılabilir. DNS sayesinde dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar veya tabletler gibi cihazlar, bir kullanıcının ziyaret etmek istediği web sitesine bağlanabilir.

Özellikle bir web sitesini çalıştırırken ana bilgisayarları değiştirirken NS veya ad sunucularıyla da karşılaşmış olabilirsiniz. Bunlar DNS şemsiyesi altındadır ve barındırmada önemli bir role sahiptir. Ad sunucuları (nameservers), DNS tarafından sunulan hizmetlerin konumu ile ilgili sorguları işlemeye odaklanır ve IP adresleri yerine etki alanlarının kullanılmasını mümkün kılar.

DNS Sunucusu Ne Zaman Kullanılır?

Tercih ettiğiniz web tarayıcınızı açtığınızda ve ziyaret etmek istediğiniz bir web sitesinin URL’sini yazdığınızda, bir DNS çözümleyici o alan adının IP adresini belirlemek için web’de bir tarama gerçekleştirecektir. Çözümleyici, bir seferde bir DNS sunucusunu inceleyerek, depolanan bilgilerin konumunu belirlemek için çaba sarf edecektir.

Çözümleyici, IP adresinin yerini tam olarak belirlemeyi başarır yönetmez, içerik öğelerinin kullanıcıya, daha sonra görüntülenmesi amaçlandığı gibi web sitesine bakabilecek olan kullanıcıya filtrelenmesine izin verir. Bu içerik öğeleri, görüntülerden ve sayfalardan diğer görsel nesnelere kadar çeşitli kullanıcı arayüzü (UI) örneklerini içerebilir.

DNS Sunucusu Nasıl Kurulur?

İnternet Servis Sağlayıcıları (ISP’ler) normalde kendi DNS’lerini, bir cihaz ile DNS arasında ağ geçidi olarak hizmet veren bir yönlendirici ile çalıştırır. IP sorguları, web sitesi varlıklarının nerede tutulduğunu arayan ISS’nin DNS’ine gönderilir.

Bazı DNS Sunucuları Diğerlerinden Daha Hızlı Mıdır?

Sorguların çözümlenme hızı büyük ölçüde bir DNS sunucusunun konumuna bağlıdır ve bir sunucudan daha uzakta olmak, bağlantıların ve yanıtların daha yavaş olacağı anlamına gelebilir . Bu nedenle, ISS’lerin çoğu, DNS sunucularının dünya çapında dağıtıldığından emin olur, böylece müşterileri web sitelerini güçlendirmek istediklerinde kendilerini sunucuya yakın bulabilirler.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, kuruluşların siteleri ve ziyaretçileri arasındaki mesafedir. Her zaman açık olmasa da, sitenin bulunduğu yere daha yakın yaşayanlar, dünyanın diğer tarafına göre daha hızlı bir hizmet yaşarlar.

DNS aramasını hızlandırmanın bir yolu, daha önce bir sayfayı ziyaret etmiş olmaktır. Bunun nedeni, IP adresinin ve ana bilgisayar adının zaten çözüm sürecinden geçmiş olması, yani bilgilerin kullanıcıların cihazlarında saklanacağı anlamına gelir . Bu nedenle, web sitesinin adını adres çubuğuna girdiklerinde bağlantıyı sıfırdan aramaya zorlanmayacaklar.

Hız sorunlarını çözmenin başka bir yolu, bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanmaktır. Bunlar, doğrudan DNS’yi etkileyen bir çözüm olarak görülmese de, sorguları çözerken içeriği daha hızlı teslim etmeyi amaçlar. CDN’ler, içeriği web sitesini ziyaret eden kullanıcının yerel yakınlığındaki bir konuma yerleştirerek çalışır. DNS’nin çözülmesi biraz daha uzun sürse bile, kullanıcı arayüzü oluşturan resimler ve varlıklar gibi içeriğin tamamı, seyahat etmeleri gereken çok daha kısa uzunluk nedeniyle makinelere daha hızlı teslim edilecektir.

DNS Sunucusu Güvenlik Endişeleri

Bazen DNS sunucuları bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilir , bu da şüphesiz kurbanları ulaşmaya çalıştığınız site gibi görünen sahte web sitelerine yönlendirebilir, ancak IP adresi gerçek site gibi görünecek şekilde değiştirilmiştir.

Bu tür dolandırıcılıkların kurbanı olmamak için, virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılım algılama araçlarınızın güncel olduğundan emin olmalısınız ve geçersiz bir sertifika uyarı mesajı görürseniz, özellikle hassas bilgiler istiyorsa, web sitesine gitmemek iyi bir fikirdir.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/domain-name-system-dns/30232/what-is-a-dns-server

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.