İnternetMakale

Çevirmeli İnternet erişimi nedir?

Türkiyede İnternet Haftasını kutladığımız bu hafta sizlere daha önceki yıllarda internet bağlantısının nasıl olduğuna dair bir makale hazırlamak istedik.

Aşağıdaki videoda ki sesi duyanlardansanız Çevirmeli İnternet erişimi hakkında bilginiz vardır. İlk defa duyanlardansanız aşağıdaki makalemizden konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çevirmeli İnternet Erişimi Nedir?

Çevirmeli İnternet erişimi, geleneksel bir telefon hattında bir telefon numarasını çevirerek bir İnternet servis sağlayıcısına (ISS) bağlantı kurmak için genel anahtarlamalı telefon ağının (PSTN) olanaklarını kullanan bir İnternet erişimi şeklidir. Çevirmeli bağlantılar, ses sinyallerini bir yönlendiriciye veya bilgisayara göndermek üzere verilere dönüştürmek ve son iki cihazdan gelen sinyalleri başka bir modeme göndermek üzere kodlamak için modemleri kullanır.

Tarih

1979’da Duke Üniversitesi’nden mezun olan Tom Truscott ve Jim Ellis , USENET adı verilen çevirmeli İnternet erişimi için erken bir öncül oluşturdular. USENET, telefon modemleri aracılığıyla veri aktarmak için çevirmeli bağlantı kullanan UNIX tabanlı bir sistemdi. Çevirmeli İnternet, 1980’lerden beri NSFNET bağlantılı üniversiteler gibi kamu sağlayıcıları aracılığıyla kullanılmaktadır. BBC , 1989’da Birleşik Krallık’taki Brunel Üniversitesi aracılığıyla İnternet erişimini kurdu . Çevirmeli bağlantı ilk olarak 1992’de Birleşik Krallık’ta Pipex ve Sprint tarafından ticari olarak sunuldu. Birleşik Devletlerde 1990’ların sonlarında ticari genişbantın tanıtılmasından sonra, çevirmeli İnternet erişimi 2000’lerin ortalarında daha az popüler hale geldi. Bazı kırsal veya uzak bölgelerde olduğu gibi, diğer biçimlerin bulunmadığı veya maliyetin çok yüksek olduğu yerlerde hala kullanılmaktadır. [7] [8]

Modemler

O zamanlar bir telefon hattında farklı taşıyıcı sinyallerine izin verecek bir teknoloji olmadığı için, çevirmeli internet erişimi sesli iletişimin kullanılmasına dayanıyordu. Tıpkı telefonu kaldırıp birisiyle konuştuğunuz gibi, bir modem bir bilgisayardan dijital verileri alır, bir ses sinyaline dönüştürür ve alıcı bir modeme gönderir. Bu alıcı modem , analog gürültüden gelen sinyali, bilgisayarın işlemesi için tekrar dijital verilere demodüle eder.

Bu düzenlemenin basitliği, insanların arama bitene kadar telefon hatlarını sözlü iletişim için kullanamayacakları anlamına geliyordu.

Bu teknolojiyi kullanan İnternet hızı 21,6 kbit/sn veya daha azına düşebilir. Telefon hattının kötü durumu, yüksek gürültü seviyesi ve diğer faktörlerin tümü çevirmeli bağlantı hızını etkiler. Bu nedenle halk arasında 21600 Sendromu olarak adlandırılır.

Kullanılabilirlik

Bir ISS tarafından çevirmeli internet hizmeti sağlamak için kullanılan modem bankaları İnternete yapılan çevirmeli bağlantılar, telefon şebekesi ve aramaları yapmak ve cevaplamak için gerekli modemler ve sunucular dışında ek bir altyapı gerektirmez. Telefon erişimi yaygın olarak mevcut olduğundan, düşük nüfus yoğunluğu ve yüksek altyapı maliyeti nedeniyle geniş bant kurulumlarının yaygın olmadığı kırsal veya uzak alanlar için çevirmeli ağ genellikle tek seçenektir. Çevirmeli erişim, bazı ISS’ler tarafından ücretsiz olarak sunulduğundan, sınırlı bütçeli kullanıcılar için bir alternatif olabilir, ancak genişbant, pazar rekabeti nedeniyle birçok ülkede giderek daha düşük fiyatlarla kullanılabilir hale gelmektedir.

Çevirmeli bağlantı, bir telefon bağlantısı kurmak (konuma bağlı olarak birkaç saniyeye kadar) ve veri aktarımlarının gerçekleşebilmesi için protokol senkronizasyonu için yapılandırma gerçekleştirmek için zaman gerektirir. Telefon bağlantı ücretlerinin olduğu yerlerde, her bağlantının artan bir maliyeti vardır. Aramaların süresi ölçülürse, bağlantı süresi ücrete tabidir.

Çevirmeli erişim, geçici bir bağlantıdır, çünkü kullanıcı, ISS veya telefon şirketi bağlantıyı sonlandırır. İnternet servis sağlayıcıları, kaynakların paylaşımına izin vermek için genellikle bağlantı sürelerine bir sınır koyar ve kullanıcının bağlantısını keser – yeniden bağlantı ve bununla ilişkili maliyetler ve gecikmeler gerektirir. Teknik olarak eğimli kullanıcılar, genellikle birden fazla gün bağlı kalabilmeleri için otomatik bağlantı kesme programını devre dışı bırakmanın bir yolunu bulurlar.

2008 Pew Araştırma Merkezi araştırması, ABD’li yetişkinlerin yalnızca %10’unun hala çevirmeli İnternet erişimi kullandığını belirtti. Çalışma, çevirmeli erişimi korumanın en yaygın nedeninin yüksek geniş bant fiyatları olduğunu buldu. Kullanıcılar, altyapı eksikliğini, hiçbir zaman geniş banda geçmeyeceklerini belirtmekten daha az gerekçe gösterdi. Bu sayı 2010’da %6’ya, ve 2013’te %3’e düşmüştü.

2018’de yapılan bir anket, Amerikalıların %0,3’ünün 2017 yılına kadar çevirmeli ağ kullandığını tahmin ediyordu.

CRTC , 2010 yılında 336.000 Kanadalı çevirmeli ağ kullanıcısı olduğunu tahmin ediyordu.

Makalenin orjinal kaynığını bu linkten okuyabilirsiniz.

Konu ilginizi çektiyse Bir Hat Simülatörü ile Evde Çevirmeli Bağlantı nasıl yapılır yazısını okuyabilirsiniz.

Bir Hat Simülatörü ile Evde Çevirmeli Bağlantı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.