Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru Etkinlik

“Dijitale yaklaşımınız, markanızın geleceğini garanti altına almanızın anahtarıdır.”

Markaların dijital dünyadaki varlıklarının yöneten ve başarı grafiklerini yükselten CRM Turizm, A’dan Z’ye satış ve pazarlama odaklı stratejileriyle sektörlerde rekabeti tırmandırmaya devam ediyor. CRM Medya olarak merkezi İstanbul’da bulunan ve CRM Group Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer’in yönetimindeki şirketler grubuna bağlı olan CRM Turizm, turizmin başkenti Antalya’da sektörün önde gelen tesisleri başta olmak üzere, tüm diğer sektörlerde de markaları hedeflerine ulaştırıyor. Şirketin ortaklarından Servet Kubay, CRM Turizm’i ve dijital varlık yönetimine dair detayları anlattı. 

İç dizaynıyla hiç kuşkusuz markalara kapıdan girdikleri anda profesyonellerle çalışacaklarını vurgulayan bir ofiste, Tıpkı dijitalin hayatlarımıza dahil oluşu gibi genç bir iş insanı karşılıyor bizi. Kendinden emin, güleryüzlü, kesinlikle işin her aşamasına hakim… Servet Kubay satış ve pazarlama konusundaki uzmanlığını, dijital platformların sunduğu avantajlar dünyasında yaptığı atılımlarla markalara ayrıcalıklar kazandıracak stratejileri onların hizmetine sunuyor. Sosyal medyadan web yazılım ve tasarımına, dijital reklam kurgularından çağrı merkezi hizmetlerine kadar alanında en iyileri buluşturan ekipler kurmayı başardığının altını çiziyor. İşini severek yapan ve aile olmanın değerini bilen insanlarla çalışmanın kendisi için kıymetli olduğunun altını çiziyor ve ekliyor, “Dünyada dijital için alınacak daha çok fazla yol, gelecek yepyeni teknolojiler varken, yanınızda aileniz kadar güveneceğiniz insanlar olması sadece şirketin değil, bizimle çalışan markaların da en büyük şansı…”

Markalara dijital platformlarda ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Sosyal medya yönetimi, web yazılımı ve web tasarımı, dijital reklam tasarımları, kurumsal kimlik tasarımı, web sitesi ve blog içerik yönetimi, reklam senaryoları, tanıtım ve kampanya videoları, sosyal medya ve Google reklamları gibi bir markanın dijitalde ihtiyacı olabilecek tüm tanıtım, reklam ve kurumsal varlık yönetimini gerçekleştirebiliyoruz. Buna ek olarak, turizm sektöründeki satış ve pazarlama uzmanlığımızı da ileri taşımak adına kendi çağrı merkezi sistemimizi hem şirket içerisinde kurduğumuzu profesyonel çağrı merkezi operasyonu içerisinde kullanıyor hem de otellerin talepleri üzerine kendi sistemlerine entegre ediyoruz. 

Bir marka için dijitalde stratejiler geliştirirken hangi aşamaları değerlendiriyorsunuz?

Markanın dijitalde, CRM Turizm ile tanışana kadar attığı adımları inceliyoruz. Hedef kitle ile ilişkiler çok önemlidir. Gerçek ilişkiler marka ile aradaki güveni sağlamlaştırır. Öncelikle markaya, hedef kitlesiyle arasındaki iletişimi güçlendirecek, onları konuşturacak, aynı paydada buluşturacak dili geliştirmek gerekir. Sosyal medyadan reklam tasarımlarına kadar da bu dili korumak gerekir. Bir marka, ürün ve/veya hizmetleriyle kullanıcının ihtiyaçlarına yanıt vermelidir. Hedef kitleyi anlamak, onları dinlemek ve karşılığı ona göre vermek gerekir. Reklam kurgularımızda, çağrı merkezi operasyonlarımızda, web sitesi tasarım ve hatta kodlamasında da buna dikkat ediyoruz. Kullanıcının bir web sitesinde markayla iletişim kurmak istediği butonu, onun görmek istediği yere yerleştiriyor, mobilde tıpkı bir mobil uygulama gibi kolaylıkla açıp, site içerisinde dolaşabileceği web siteleri tasarlıyoruz. Çünkü artık dijitale yaklaşımınız markanızın geleceğini garanti altına almanızın anahtarıdır.  

Çağrı merkezi hizmeti sunmak dijital stratejilerde nasıl bir öneme sahip?

CRM Turizm şu an 30’dan fazla otele çağrı merkezi hizmeti sunuyor. Burada hiç kuşkusuz ki markaların, ajans olarak bizlere duyduğu güvenin payı büyük… Dijital stratejilerimize çok güveniyor ve otellerin hedef kitlesinin ilgisini rezervasyona dönüştürebileceğimizin garantisini veriyoruz. Telefonun diğer ucunda dijitaldeki kurguyu tamamlayacak, rezervasyon işlemlerini başarıyla tamamlayacak ekip arkadaşlarımıza ve operasyon yöneticilerimize büyük görevler düşüyor. Bu nedenle, çağrı merkezimiz düzenli olarak alanında uzman kalite müdürümüz tarafından konuşma kalitesi eğitimlerinden geçmekte, çağrılar dinlenmekte ve buna göre ekibimize düzenli olarak yönlendirmeler yapılmaktadır. Başarı asla tesadüfen gelen çağrılarla yapılan tesadüfen yapılan rezervasyonlarla gelmez. 

Markalar dijitali yeteri kadar önemsiyor mu?

Bugün doktor randevularımızı, banka işlemlerimizi, market alışverişlerimizi dijital platformlar üzerinden yapıyor, satın alma kararlarımızı yine bu platformlar üzerinden veriyoruz. Gerçek kullanıcı tecrübelerini görmeden inanmıyoruz. Bu nedenle, artık görsel içeriğin önemi çok büyük… Sosyal medya platformlarından web sitelerine yönlendiriliyoruz. Bugünün haberlerine göz atarken, gördüğümüz reklamlara tıklıyoruz. Günümüzün çoğu dijitalde geçiyor. Bu nedenle, yönlendirildiğiniz bağlantının hızlı açılması, sitede ürün ve hizmetleri açıkça görebileceğiniz görseller olması, ödeme ekranında sorun çıkarmaması, kısacası güven vermesi gerekir. Ancak hala web sitesini yeterli gören, mobil uyuma (responsive tasarım) gereken özeni göstermeyen, markalar olabiliyor. Seçimlerimiz, hayatta nerede duracağımızı, neler elde edebileceğimizi belirliyor. 

Geleneksel reklamcılığın tarih olduğunu söyleyebilir miyiz?

Eskiden gelen alışkanlıklarımızı göz ardı edemeyiz. Elbette Z kuşağına çok daha yeni söylemlerle, yeni bir yaklaşımla ve kesinlikle dijitalle gitmemiz gerekiyor. Ancak biz Y kuşağıyız ve hem X kuşağının hem de Z kuşağının kullanım alışkanlıkları bizde mevcut. Şahsi olarak işim tamamen dijital üzerine olmasına rağmen ben bir kitabı, bir dergiyi hatta gazeteyi elime alıp okumaktan keyif alırım. Okul dışında da sayfa çevirme alışkanlığımız var. Ancak artık okullar da eğitimlerine dijitali dahil ediyor. Bu da bizim dijitalde daha fazla var olmamız gerektiğini gösteriyor. Bunun yanında, büyüklerimizi ve hatta kendimizi de işin içine dahil edersek, geleneksel reklamcılığa sırtımızı dönemeyiz. Buna karşılık, geleneksel reklamcılıkta da tasarım ve söylemlerde artık daha bilinçli ve efektif olduğumuz çok açık. Ajans hizmetlerimiz geleneksel reklamcılığı da kuşkusuz ki kapsamakta ve desteklemektedir.

Kendi markanız için gelecek hedefleriniz neler?

Markalara dijital aracılığıyla bir yön çizerken ve onları hedeflerine ulaştırırken, ajans olarak elbette onların başarısına oldukça yoğun odaklanıyoruz. Ancak, bu başarılar bizim dijitale attığımız birer imza niteliği taşıyor. Memnuniyetle yapılan geri dönüşler, markalarla kurduğumuz dostluklar, ekiplerimizle iletişim kuran tüm markaların ailelerinden biriyle görüştüğü kadar keyifli telefon görüşmeleri yapmaları, kapıdan giren her marka yetkilisinin daha girişte yüzünün gülmeye başlaması bize yaptığımız işlerde doğru ilerlediğimizi gösteriyor. İşimizi elbette dijitaldeki son trendlere göre geliştiriyoruz ancak, biz insanlarla büyüyen bir marka inşa ettik. Bu sayede, yurt dışı hedeflerimizde ciddi adımlar attık. Bu aşamadan sonra küresel düşünebileceğimiz her platformda bizi görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.