Bilişim HukukuMakaleManşet

Dünyada Fikri Mülkiyet Bağlamında Yazılımların Korunması

Günlük hayatımızda birçok yere sahip olan ve öneminin gittikçe arttığı bilişim teknolojileri ve yazılımlar hızla gelişmekte olup, günümüzün vazgeçilmezlerinden biri haline gelen büyük bir araçtır. Hayatımızı kolaylaştıran bu teknoloji yaşamımızda büyük bir rol oynamaktadır. Bu teknolojiler sayesinde insanlar birçok kitleye ulaşabilmekte ve bilgilerini bu kitlelerle paylaşmaktadırlar. Hal böyle olunca insanların yazılıma olan ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Önem verilmesinin nedenlerinden birçoğu artık insanlar sosyal medya üzerinden bilişim teknolojileri ve yazılımlar sayesinde paralar kazanıp daha çok ilgi ve önemi artmaya başlamıştır. Bu yazımda yazılımın ne olduğu, dünyada sınai mülkiyet korumasının nasıl olduğu ve bununla ilgili yapılan anlaşmalardan bahsedeceğim.

Yazılım ve Bilişim Teknolojilerinde ne tür eserler bulunmaktadır

Yazılım ve bilişim teknolojilerinin gelişme hızları ve günlük hayatımıza etkisi dikkate alındığında insanların bu bilişim ve teknoloji konularına olan merakı da artmaktadır. Bu teknolojilerin ulaştığı kitleler de göz önüne alındığında söz konusu teknolojiler üzerinden ekonomik kazanç sağlayan insan sayısı da artmıştır. Hal böyle olunca yazılım ve bilişim teknolojilerine ilişkin bazı konulara değinmek gerekmektedir.

Yazılım dendiğinde aklımıza gelen şeyler bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bu karışıklığı gidermek için genel olarak yazılımın tanımı ve kategorik içeriğini ele almamız gerekir. Devamında yazılım ve bilişim teknolojilerinin ne tür eserler olduğu ve ülkemizde hangi kanunlarda ele alındığından bahsetmeliyiz. Bu kanunların tanıdığı telif hakları ve bu hakların hangi çerçevede kime ait olduğu da değinilen konular arasındadır. Dünyada sınai mülkiyet korumasının nasıl olduğu, ve bununla ilgili yapılan uluslararası anlaşmalardan bahsedilmektedir.

Yazılım Nedir

Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi işlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümü. (TDK Sözlük) Yazılım sayesinde elektronik aletleri oluşturan dijital parçalar birbiriyle iletişim halinde olur. Kişilerin iş verimliliği artar ve kısa sürede daha fazla üretmeleri sağlanır. Zaman tasarrufu, iletişim kolaylığı, iş bitiricilik yazılımın en temel yararlarındandır.

Web yazılımı, masaüstü yazılım ve mobil yazılım olmak üzere üç çeşit yazılım bulunmaktadır. Ancak kaydedilen teknolojik gelişmeler sonucunda kullanıcıların ihtiyaçlarına en hızlı şekilde yanıt verebilen mobil yazılım ile web yazılımı daha yoğun bir şekilde kullanılır.

Yazar: Tuğba Nur IRMAK / Marka Uzmanı

Bu yazının devamını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bu içerik Hukuk ve Bilişim Dergisi katkıları ile yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.