Bilişim ProfesyonelleriManşet YanıTeknoloji

Dünyanın En Eski Bilgisayarı

Araştırmacılara göre, bazen “dünyanın en eski bilgisayarı” olarak adlandırılan Antikythera Mekanizması, daha önce düşünülenden bile daha eski.

Olağanüstü astronomik mekanizma, 1901 yılında, Girit ve Yunanistan arasındaki Antikythera adasının yakınında, MÖ 85 ile MÖ 60 yılları arasında battığına inanılan bir Yunan gemisinin enkazı arasında keşfedildi.

Keşfedilmesinden bu yana bilim adamları Antikythera Mekanizmasına hayret ettiler, çünkü The New York Times’ın belirttiği gibi , kökeni eşit karmaşıklığa sahip diğer cihazlardan bir bin yıl veya daha fazla öncesine dayanıyor gibi görünüyor .

“Bronz dişliler ve ekran kadranlarının karmaşık saat benzeri düzeneği, benzer teknolojinin bilinen diğer örneklerinden 1000 yıldan daha öncesine dayanıyor. Ay ve güneş tutulmalarının yanı sıra güneş, ay ve gezegen konumlarını doğru bir şekilde tahmin ediyordu,” Times eski mekanizmayı açıkladı, yaklaşık 8 inçlik ölçülerde.

Arjantin Ulusal Quilmes Üniversitesi’nden Christián Carman ve Puget Sound Üniversitesi’nden James Evans’a göre, önceki tahminler mekanizmanın yapımını MÖ 125 civarında gösteriyordu, ancak yeni araştırmalar bunu daha da ileri götürüyor, MÖ 205’e kadar uzanıyor.

Tam Bilim Tarihi Arşivi’nde yer alan bir makalede , Carman ve Evans yeni tarihe nasıl geldiklerini anlatıyor. Evans , Puget Sound Üniversitesi tarafından yayınlanan bir makalede , Brown Üniversitesi’nden John Steele tarafından yeniden inşa edilen “Antikythera’nın tutulma modellerinin Babil kayıtlarına uyabileceği yüzlerce yolu” karşılaştırarak başladığını söyledi . Ortadan kaldırma süreciyle, araştırmacılar, MÖ 205’in mekanizmanın inşası için en olası tarih olduğu sonucuna vardılar.

Carman ve Evans, çalışmalarının “Antikythera’nın tutulma öngörücüsünün yalnızca üçte biri korunduğu” gerçeğiyle daha da zorlaştığını söyledi. Mekanizma, aşağıdaki videoda anlatıldığı gibi, 1901’de tekrar yüzeye çıkarıldıktan hemen sonra parçalanmaya başladı.

Son yıllarda, bilgisayar destekli tarama ve analiz teknikleri, Antikythera Mekanizmasının bilim insanlarının büyük bir doğrulukta olduğuna inandıkları şekilde dijital olarak yeniden yapılandırılmasını mümkün kılmıştır. Bu, kökenleri ve yetenekleri hakkında bir dizi yeni teoriye yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.