Bilişim Hukuku

Elektronik Ticaret Kanun Teklifi Kabul Edildi

Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yeni düzenlemeyle beraber, tüketicinin korunması amacıyla  e-ticarette haksız rekabetin ve tekelleşmenin önlenmesi, e-ticarette farklı aktörlerinde oyuna girebilmesi ve  yaygınlaşması hedefleniyor. Ticaret Bakanlığı, işbu düzenlemeyle hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıların işlemlerine ilişkin yetkili merci olacak.

Düzenlemeyle beraber, Fikri ve Sınai Hak İhlallerinin önlenmesine dair hükümler gündeme geliyor.

E-ticaret pazarına lisanslar merhaba diyor. E-ticaret firmalarından net işlem hacmi 10 milyar Türk Lirasının üzerinde olan platformlar, ELEKTRONİK TİCARET LİSANSI alacaklar. Bu kapsamda olup e-ticaret lisansı olmayan aracı hizmet sağlayıcılar, faaliyetlerine son vermek zorunda olacak. Lisansa ilişkin başlangıç tarihi ise 01.01.2025 olarak düzenlendi.

Haksız Rekabet’te İdari Para Cezaları

E-ticarette haksız rekabette bulunan aracı hizmet sağlayıcılar için, 10.000 TL’den 100.000 TL’ye veren idari para cezaları söz konusu olacak. Haksız rekabettin önlenmesi amacıyla, bir çok yeni ve etkili idari para cezaları gündeme gelecek.

Özellikle biz avukatlar tarafından uzun süredir beklenen bir gelişmenin nihayet gerçekleşmesi, e-ticaret hukuku ve e-ticaret sektörü açısından güzel bir gelişme olarak değerlendirilebilinir. Tartışmaya açık alanlara dair ne tarz düzenlemelerin olacağını önümüzdeki gelişmelerde göreceğiz.

Av. Yaren ERDEM (L.LM) I Bilişim ve Teknoloji Hukukçusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.