Bilişim ProfesyonelleriMakaleTeknoPark & TeknoKent

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı bir merkezdir. Merkez Yönetmeliği 19 Ekim 1995 tarih ve 22438 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Merkezimiz, üniversite kampüsü içerisinde iktisat fakültesi ve mühendislik fakültesi arasında ki binasındadır. Merkezimiz, üniversitemiz ve diğer araştırmacıların araştırmalarına, teknolojik ve diğer alanlarda yapacakları çalışmalara teknik destek sağlamak, çağdaş eğitim-öğretim yöntemlerinin uygulanmasında lisans ve lisansüstü eğitimde yapılacak pratik çalışmalara laboratuar ve cihaz imkanları sağlayarak katkıda bulunmak, teknolojik gelişmeler ve uygulama alanları konusunda çalışmalar yapmak amacıyla kurulmuştur. Ayrıca üniversite dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel teşebbüs kuruluşlarından gelen analiz, ölçüm ve tetkikleri yapmak ve sonuçları değerlendirmek, araştırmaya katkıda bulunmak, ortak proje önerilerini değerlendirmek de merkezimizin hedefleri arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda son yıllarda alınan yeni cihazlarla merkezimiz daha farklı ve yeni alanlarda da analiz yapacak düzeyde teknik donanım bakımından güçlendirilmiştir. Bu kapsamda merkezimize aşağıdaki cihazlar kazandırılmıştır:

Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM)

X-Işını Toz Difraktometresi (XRD)

Dalgaboyu Dağılımlı X-Işını Floresans Spektrometresi (WD/XRF)

Termogravimetrik ve Diferansiyel Termal Analiz Cihazı (TG/DTA)

Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC)

İndüktif Eşlemeli Plazma – Kütle Spektrometresi (ICP-MS)

Gaz Kromotografisi Kütle Spektrometresi (GS-MS)

Yüksek Performanslı Sıvı Kromotografisi (HPLC)

Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM)

Nükleer Manyetik Rezonans Spektrometresi (NMR)

Elementel Analiz FT-IR Spektrometre ve IR Mikroskop Ünitesi

Dinamik Mekanik Analiz Cihazı (DMA)

Çekme – Basma Test Cihazı

Mikro ve Makro Sertlik Test Cihazları

Yüzey Alanı ve Gözeneklilik Analiz Cihazı

Yoğunluk Ölçüm Cihazı (Piknometre)

 Sıvı Azot Üretim Ünitesi

Saf Su ve Ultra Saf Su Cihazları

 Numune Hazırlama Laboratuvarları (Bakalite alma, Kritik Nokta Kurutma, Parlatma, Kesme, Öğütme, Presleme Cihazları, Etüv, Mikrodalga ve Kül Fırınları, Santrifüj, pH Metre).

Vizyon

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin vizyonu, Erciyes Üniversitesi’nin araştırma yeteneği ve bilgi birikiminden faydalanarak Avrupa ve dünyadaki araştırma merkezleriyle ortaklık sağlamak, ortak proje ve önerileri birlikte değerlendirmek, uluslar arası arenada ismini duyurmaktır.

Misyon

Merkez bünyesindeki analiz laboratuarlarını Erciyes Üniversitesi ve diğer Türk Üniversiteleri ile kamu ve özel kuruluşların hizmetine sunulması, Yüksek öğrenim düzeyindeki pratik çalışmaları ele alıp incelemek, araştırmalar yapmak, yapılan araştırmaları teşvik etmek, desteklemek ve katkıda bulunulması, Çağdaş eğitim yöntemlerinin uygulanmasında teknolojik gelişmeler ve uygulama alanları konusunda analiz ve çalışmalar yapmak, Üniversite dışında kamu kurum ve kuruluşlarıyla özel teşebbüs kuruluşlarından gelebilecek ortak projeleri, önerileri değerlendirmek, araştırmalar yapmak ve ilgili kuruluşlara önerilerde bulunmak.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.