Bilişim ProfesyonelleriTeknoPark & TeknoKent

Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Hacettepe Teknokent’in Kuruluşu

Hacettepe Teknokent’in ana kurucu ortağı olan Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Tıp Fakültesinin başlangıcı sayılan Çocuk Sağlığı Kürsüsü, 2 Şubat 1954 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı olarak Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından kurulmuş olup, Sıhhiye ve Beytepe Yerleşkeleri olmak üzere 1982 yılında kabul edilen 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu kapsamında, 14 Fakülte, 14 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 5 Meslek Yüksekokulu, 104 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Hacettepe Üniversitesi ülkemizin önde gelen üniversitelerden biri olarak bilim, teknoloji ve sanat alanlarında toplumsal kalkınmaya ve evrensel değerlere katkılarını sürdürmektedir.

Hacettepe Teknokent’i özel kılan etmenlerin başında, dünyada sayılı üniversiteler arasında yer alan, ülkemizin en eski ve en prestijli üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi ortaklığıyla kurulmuş olmasıdır. 

4691 sayılı “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu” gereğince, Hacettepe Teknokent’i yönetmek ve işletmek üzere kurulan Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. (Hacettepe Teknokent A.Ş.) 17 Mart 2003 tarihinde tescil edilmiş; şirket, kuruluşunun 20 Mart 2003 tarihli ve 5760 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan edilmesiyle çalışmalara başlanmıştır. 

Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Hacettepe Teknokent), Hacettepe Üniversitesi Yönetim Kurulu Kararına istinaden Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na yapılan müracaat üzerine 10 Ocak 2003 tarih ve 24989 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 11.12.2002 tarih ve 2002/4695 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilmiştir. Bu kararla Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde mülkiyetinin tamamı Hacettepe Üniversitesine ait alanlarda Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Hacettepe Teknokent) ilan edilmiştir. 

Ankara’nın Polatlı İlçesi Karaboğaz mevkii mücavir alanı içerisindeki İğciler Köyü arazisinde 703.391 m²’lik açık alanda 20.03.2008 tarih ve 26882 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak ilan edilen Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Ek Alanı, (Hacettepe-Polatlı Teknokenti),  01/03/2020 tarihi itibari ile Teknoloji Geliştirme Bölgesinden çıkarılmıştır. 

29.07.2020 tarihinde düzenlenen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ile Yönetim Kurulu üyeleri değişmiş, Prof. Dr. Mehmet Cahit GÜRAN, Doç. Dr. Beşir Fatih DOĞAN, Prof. Dr. Halil VURAL, Prof. Dr. İbrahim Celalettin HAZNEDAROĞLU, Prof. Dr. Mustafa Umur TOSUN, Dr. Veysel TİRYAKİ, İsmail KARAHAN, Mürsel YILDIZKAYA yeni Yönetim Kurulunu oluşturmuştur. 

16.09.2020 tarihi itibariyle de Dr. Veysel Tiryaki, Hacettepe Teknokent AŞ Genel Müdürü olarak atanarak, yeni görevine başlamıştır.  

Yeni Yönetim Kurulu ve Genel Müdürün göreve gelmesi ile çalışmalarını hızlandıran Hacettepe Teknokent, dünyada Türkiye’yi başarıyla temsil eden, evrensel bilim ve teknolojinin gelişimine katkıda bulunan ileri teknoloji üreten Ar- Ge firmalarının buluşma yeri olamaya devam edecektir.

Hacettepe Teknokent Hakkında Detaylı Bilgiler için: https://www.hacettepeteknokent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.