Bilişim ProfesyonelleriMakaleSiber Güvenlik

HIDS ve NIDS nedir?

HIDS (Host Intrusion Detection Systems/Ana bilgisayar saldırı tespit sistemleri)

NIDS (Network Intrusion Detection Systems/Ağ saldırı tespit sistemleri)

Ana bilgisayar saldırı tespit sistemleri (HIDS) ve Ağ saldırı tespit sistemleri (NIDS), bilgisayarlar ve ağlar için güvenlik yönetimi yöntemleridir. HIDS’de, internet gibi dış ortama iki yönlü erişimi olan her ağ bilgisayarına güvenlik duvarları, antivirüs yazılımı ve casus yazılım algılama programları gibi tehdit önleme uygulamaları yüklenir. NIDS’te, tehdit önleme yazılımı yalnızca dış ortam ile korunacak ağ segmenti arasında arabirim oluşturan sunucular gibi belirli noktalara kurulur.

Tüm saldırı tespit yöntemleri (ID), organizasyon içindeki veya dışındaki bilgisayar korsanları ve korsanların oluşturduğu olası tehditleri belirlemek için bir bilgisayar veya ağ içindeki çeşitli alanlardan bilgi toplanmasını ve analizini içerir. Ana bilgisayar tabanlı ve ağ tabanlı kimlik sistemlerinin kendi avantajları ve sınırlamaları vardır. Tescilli bir ağ için en etkili koruma, her iki teknolojinin kombinasyonu ile sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.