Haber Duyuru Etkinlikİşletim Sistemleri

Huawei HarmonyOS ile Ciddi Bir Rakip Olacak

Huawei, kendi geliştirdiği işletim sistemi HarmonyOS ile Android ve iOS karşısında oldukça büyük bir başarıya imza attı. Kendi işletim sistemiyle tam 1 milyar farklı cihazda kullanılır hale geldi. Bu anlamda şirket, Android ve iOS’a kafa tutma konusunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor.

HarmonyOS Güçlü Bir Alternatif Olma Yolunda

Bildiğiniz üzere 2020’li yılların başında ABD ile Çin arasında oldukça şiddetli bir ticaret savaşı yaşanmıştı. Özellikle teknoloji firmalarını hem ekonomik hem de yapısal olarak fazlasıyla etkileyen bu savaş sonrasında Huawei, Google ile yollarını ayırmış ve Play Store gibi hizmetleri kullanamayacak hale gelmişti. Bu aşamada Huawei, cesur bir karar aldı ve HarmonyOS ile iOS ve Android’e rakip olmaya karar verdi.

İlk olarak 2019 yılında Honor Smart TV’ler için piyasaya çıkan ve sonrasında kablosuz modemlere gelen HarmonyOS, 2021’in haziran ayından itibaren Huawei tarafından üretilen akıllı telefon, tablet ve akıllı saatler için sunuldu.

Huawei’nin yaşanan Google ayrılığı sonrasında kendi ekosistemini yaratma yoluna gitmesi şirket için oldukça büyük bir başarının yolunu açtı. Aradan geçen 5 yıllık sürede, Huawei HarmonyOS işletim sistemli cihaz sayısı toplamda 1 milyarı buldu.

Huawei için işler yolunda gidiyor gibi görünse de, şirketin başarısının globalde henüz bir karşılığı yok gibi görünüyor. HarmonyOS’un kullanımı şu an büyük ölçüde Çin pazarı ile sınırlı ve yeni dönemde özellikle Avrupa pazarında kabul görüp görmeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.