Haber Duyuru EtkinlikManşet

İşletmeler Adana Bilişim ve E-Ticaret Zirvesi’nde Buluştu

Takdire Layık Bir Etkinlik: ‘Adana Bilişim ve E-Ticaret Zirvesi’

Adana Bilişimci İş İnsanları Derneği-ABİAD’ın, Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘Bilişim ve E-Ticaret Zirvesi’, her yönü ile takdire layık, örnek alınması gereken organizasyonu ile hafızalarda yer aldı..

Etkinliğin 3 Özel Kadın Kahramanı

Ancak bu mükemmel zirvenin 3 özel ve önemli kadın kahramanı vardı..

ABİAD Genel Sekreteri Fenil Yavuz ile ABİAD Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda Bilişim Zirvesi Komite Başkanı Sonay Çetin; aralarında Alibaba, Trendyol, Hepsiburada, Navlungo gibi onlarca markanın temsilcilerini bölge iş insanlarıyla buluşturan organizasyonun gizli kahramanları olarak dikkati çektiler..

Ayrıca, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Göktaş moderatörlüğünü yaptığı ‘Üreticiler ve Toptancılar İçin E-Ticaret / E- İhracat Fırsatları’ başlıklı panelde deneyimli girişimcilerin tecrübelerini paylaşırken davetlilere nefeslerini tutarcasına toplantıyı izlettirmeyi başardı..


Bilişim ve e-ticaret sektörünün temsilcileri, Adana’daki zirvede buluştu

Adana’da, depremlerden etkilenen işletmelerin e-ticaret ile kalkınması ve büyümesine katkı sunmak amacıyla Bilişim ve e-Ticaret Zirvesi düzenlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Ticaret Odası (ATO) Konferans Salonu’nda düzenlenen zirvenin açılışında, kendisinin de şirketleri olduğunu ancak e-ticaret yapmadığını söyledi.

Ticaret ve girişimcilik yapacak herkesin destekçisi olacaklarını belirten Karalar, “Yapılan her iş, hem ülke ekonomisine hem kent ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Dolayısıyla ülkem zenginleşecek. Ülkenin istihdama, üretmeye, ihracata ve dövize ihtiyacı var. Dolayısıyla bunları gerçekleştirmeye çalışan her çabanın, her girişimcinin yanında olmak bizim de vazifemizdir.” diye konuştu.

ATO Başkanı Yücel Bayram da bölgenin çok ciddi e-ticaret potansiyeline sahip olduğuna dikkati çekti.

Bu potansiyeli kullanamadıklarını ifade eden Bayram, şöyle konuştu:

“Elektronik ticaret, aslında bizim diğer şehirlerden bir adım öne çıkmamızı sağlayacak. Bu toplantıda asıl amaç, deprem bölgesindeki tüccarın, e-ticaret yaparak yaralarının sarılması. Adana’mız da 6 Şubat’tan etkilenen illerin başında gelmektedir. Adana’da her ne kadar yıkım ve can kaybı diğer illere göre oranı düşük olsa da ticaret olarak en çok etkilenen illerden bir tanesi. Çünkü Adana’nın en büyük ticaret yaptığı yer deprem bölgesi.”

“Destekler için çok karmaşık yapılar oluşmaması lazım”

Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu (TÜBİFED) Başkanı Necmettin Kırık da ticaret odalarına kayıtlı birçok meslek grubu olduğunu ancak yasal yollarla kar marjı ve katma değeri en yüksek üretimi bilişim sektörünün yaptığını ifade etti.

Teknokent sınırı içinde kalmak istemediklerini aktaran Kırık, şunları kaydetti:

“Teknokent sınırları haricinde de yazılım yapan, ürün geliştiren meslektaşlarımızdan da destekleri ve hizmetleri almak istiyoruz. Biz artık çok kolay yollarla sade desteğe erişmek istiyoruz. Meslek mensubu arkadaşlarım kolay destek alabilsinler. Destekler için çok karmaşık yapılar oluşmaması lazım. Bunları çözmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) Başkanı Fehmi Darbay da ülkeye sağlayabilecekleri en büyük faydalardan bir tanesinin ihracat olduğunu anlattı.

Adana Bilişimci İş İnsanları Derneği (ABİAD) Başkanı Mehmet Ali Altun, dijitalleşmenin sadece bir sektörü değil tüm ekonomiyi şekillendirdiğini kaydetti.

Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen, ELİDER ve ABİAD’ın öncülüğünde düzenlenen zirve, konusunda uzman katılımcıların yer aldığı panellerin ardından sona erdi.


Adana merkez olmak üzere Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş; ve Hatay illerinin haberlerini içeren bölgesel haber sitesi Refleks Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet ULUĞTÜRKAN‘ın Bilişim Zirve‘i hakkında hazırladığı yazıdan bazı notları aşağıda paylaşıyoruz. Devamını Refleks Gazetesi‘nin aşağıda linkini verdiğimiz yayınından okuyabilirsiniz.

Adana, önceki gün Türkiye’nin dört bir yanından gelen bilişim sektörü temsilcilerini ağırladı.

Kamu temsilcileri, STK başkanları ve sektöre yön veren marka yöneticilerinden oluşan yaklaşık 400’e yakın kişi deneyimlerini, bilgilerini ‘Adana Bilişim ve E- Ticaret Zirvesi’nde paylaştı.

Önce, Adana Bilişimci İş İnsanları Derneği (ABİAD) Başkanı Mehmet Ali Altun’a ve yönetim kurulu üyelerine böylesine güzel organizasyona ev sahipliği yaptıkları için teşekkür ediyorum. Etkinlikle Adana ve bölgenin bilişim sektöründeki gücünü de görmüş olduk.

Gün boyu süren etkinliğin sunumlarında paylaşılan e-ticaret ve e-ihracat verileri oldukça şaşırtıcıydı. 2019 yılında Türkiye’nin 136 milyar TL olan perakende e-ticaret hacmi, 2022 yılı sonunda 800 milyar TL’yi aşmış. Bu alanda dünya ticaret hacminin 2022’de 5,7 trilyon dolar olarak gerçekleştiğini de hatırlatmakta yarar var.

…..

Peki, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almak isteyen Türkiye, bu stratejik alanda neler yapıyor?

Ticaret Bakanlığı, kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarının çatı kuruluşu TOBB, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri üzerine düşen görevi yapma gayreti içerisinde. Ekonomi yönetimi yerli ve milli yazılım endüstrisinin gelişmesi çerçevesinde önemli adımlar atıyor. TOBB Yazılım Meclisi Başkanı Ertan Barut, yazılım hizmetlerinin ‘mal mevzuatı’ndan ayrıldığını söyledi. Kamu ihalelerinde de bilişim sektörüne yönelik özel mevzuat çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu hatırlattı. Sektör için ‘Kapasite Raporu’, ‘Sanayi Sicil Belgesi’ gibi garabetler de ortadan kaldırılıyor.

…..

Ev sahibi ABİAD’ın, Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘Bilişim ve E-Ticaret Zirvesi’, aralarında AlibabaTrendyolHepsiburadaNavlungo gibi onlarca markanın temsilcilerini bölge iş insanlarıyla buluşturdu. Doç. Dr. Pınar Göktaş’ın moderatörlüğündeki ‘Üreticiler ve Toptancılar İçin E-Ticaret / E- İhracat Fırsatları’ başlıklı panelde deneyimli girişimcilerin tecrübelerini paylaştı. Influancer Ozan Sihay ve yazılım girişimcisi İlker Yıldızak’ın ‘E-Ticaret ve Bilişimde Yapay Zekâ’ sunumları ufuk açıcıydı.

….

Haberin Devamını Refleks Gazetesi‘nin yayınından okuyabilirsiniz.


Mersin merkezli olan ve ağırlıklı olarak Çukurova illerinin haberlerini içeren bölgesel haber sitesi Çukurova Gazetesi‘nin Bilişim Zirve‘i hakkında yayınladığı haberden bazı notları aşağıda paylaşıyoruz. Devamını Çukurova Gazetesi‘nin aşağıda linkini verdiğimiz yayınından okuyabilirsiniz.

‘Deprem Sonrası Ticaretin Canlandırılması ve E-İhracat’ bilişim ticaret zirvesi düzenlendi

Adana’da ‘Deprem Sonrası Ticaretin Canlandırılması ve E-İhracat’ teması ile bilişim ve e-ticaret zirvesi düzenlendi. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen ve Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) ve Adana Bilişimci İş İnsanları Derneği’nin (ABİAD) öncülük ettiği zirvede, depremzede işletmelerin de aralarında bulunduğu çok sayıda katılımcı yer aldı. ELİDER Başkanı Fehmi Darbay, “ELİDER olarak yola çıktığımız ilk günden itibaren e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin gelişimine katkı sağlamaya gayret ettik. Onlarca şehirde, binlerce işletmeye dokunma fırsatımız oldu ve bugün de Adana’dayız” dedi.

….

 Zirvede ele alınan ana başlıklar 

Adana Bilişim ve E-Ticaret Zirvesi’nde ele alınan ana başlıklar ise; “Hepsiburada’nın Deprem Bölgesi İçin Yaptığı Çalışmalar”, “E-Ticarette Globalleşme Stratejileri”, “E-Ticarette Nasıl Başarısız Olunur?”,” Deprem Sonrası Ticaretin ve E-İhracatın Canlandırılması”, “E-Ticaret ve Bilişimde Yapay Zeka Kullanımı”, Üreticiler ve Toptancılar İçin E-Ticaret ve E-İhracat Fırsatları”, “Yazılım Endüstrisi ve Yazılım İhracatı” şeklinde oldu. 

Yoğun katılım

Hepsiburada ve EDM Bilişim’in ana sponsor; Akan Yürekli A.Ş.’nin Diamond sponsor olduğu zirvenin organizasyonu Upista tarafından yapıldı. ELİDER Başkanı Fehmi Darbay ile ABİAD Başkanı Mehmet Ali Altun’un da ev sahipliği yaptığı zirveye; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, Bilişim Dernekleri Federasyonu (TÜBİFED) Başkanı Necmeddin Kırık, Alibaba Türkiye Ülke Müdürü Kubilay Gençkan, Trendyol Pazaryeri Satış & İş Geliştirme Direktörü Özkan Çokaygil ile bilişim ve e-ticaret sektörlerinden önemli isimler katıldı. 

….

Haberin Devamını Çukurova Gazetesi‘nin yayınından okuyabilirsiniz.


Upista yönetiminde gerçekleşen bu etkinlik hakkında röportajlar

E-Ticaret ve E-İhracat dünyasının en etkili firmaları, en bilinen profesyonelleri ELİDER ve ABİAD’ın ortak organizasyonuyla; Akan Yürekli A.Ş.’nin Diamond sponsorluğunda ve Adana Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde Adana’da bir araya geldi! Yoğun ilgi ve desteğin olduğu bu etkinliğe katılan dostlarımızın röportajları ile sizi baş başa bırakıyoruz! Upista yönetiminde gerçekleşen bu etkinliğe katılan, destek veren herkese teşekkür ederiz!

ADANA TİCARET ODASI


Adana Bilişim ve E-Ticaret Zirvesi Görselleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.