MakaleTeknoloji

Kripto çiftliklerinin çalışmaya devam etmesine izin vermek deliliktir

Kripto para madenciliğinin sonu mu geliyor!

En son kripto para birimi fiyat düşüşleri, madenciliğin neden durma noktasına gelmesi gerektiğinin mükemmel bir hatırlatıcısıdır.

Kripto para birimlerini sevmiyorum, bu yüzden 2022 yazının sonlarında sadece Bitcoin’i değil, diğer kripto para birimlerinin büyük bir kovanın 9 milyar dolarlık bir çöküşü sürdürdüğünü izlemenin bir schadenfreude ürpertisini ateşlediğini söylemek güvenli. Devam eden kripto kışının bir parçası olan patlama , daha önce iyimser olan tüccarları bunun sonun başlangıcı olup olmadığını merak etmeye bile zorlamış olabilir.  

Ağın daha az histerik bölgelerinde birkaç dakika dürttükten ve kurcaladıktan sonra, bazı gerçek cevaplar aldım. Belki de en yararlısı, tüm pazarın – tüm kripto para birimleri bir araya getirildiğinde – genel olarak yaklaşık 1 trilyon dolar olduğu kabul edilmesidir. Bu, 9 milyar dolar gibi etkileyici görünen söz konusu kazadaki toplam kaybın, değerlemesinin hala %1’inden az olduğu anlamına geliyor. Çoğu para birimi, kripto dünyasına eşlik ediyor gibi görünen tüm eşlik eden brouhaha olmadan, bunun gibi değerleme değişimlerinden geçer.

Bu arada birçok insan, tüm kripto para birimlerinin hem çıkarılacak hem de günden güne sürdürülecek büyük bir bilgi işlem gücüne bağlı olduğunu unutuyor. Bu aslında devasa bir miktar. Bitcoin’in Hollanda veya Arjantin’in elektrik tüketimini geçtiğine dair anekdotları hepimiz duyduk.

Artık enerji fiyatları yükselirken kurallar da hızla değişiyor. Bunun , finans dünyası için garip yeni varlıklar olabilecek, ancak tıpkı eski veya yeni herhangi bir işletme gibi  kilovatları emen blok zinciri ve kriptonun nadir dünyası üzerinde sürekli bir etkisi olacaktır.

Bu beni teknolojik dünyada eski bir bankacı olarak öğrenilen bir kurala getiriyor, bu da enderliğe verilen değerdir. İstediğiniz tüm bitcoinleri satın alabilseydiniz, satıcılar varlıklarını serbest bırakmaya motive olana kadar fiyat yükselirdi. Öyleyse, megavatlarımız için rekabetlerinin en hafif tabirle hoş karşılanmadığı ve aptallığın eşiğine geldiği bir zamanda, neden kripto para birimlerinin “basılmaya” devam etmesi gerekiyor? Bir enerji sektörü sorunumuz varken kripto para çiftçiliği üzerindeki bir moratoryum, mevcut Bitcoin ve diğer kripto varlıklarını daha az değil, daha değerli hale getirmez mi? 

Son bir ironi olarak, enderliğe uygulanan ekonomi yasalarının en güçlü kanıtı altın ticaretinden geliyor. Dünya çapında altın fiyatları her gün Londra’da herkes için belirlenir. Buna, kazmayı seçerlerse, onu pirinçten daha ucuz hale getirmeye yetecek kadar altını olan Ruslar da dahildir. Nadirliğin doğasını anlıyorlarsa, kripto öncülerimiz nasıl olur da bu kuralın devrilmesini, tahttan indirilmesini, yok sayılmasını istemiyor veya görmek istemiyor?

Bu, Ethereum’un esasen tam olarak bunu yaptığını okuduğumda tam olarak benim düşüncemdi. Ve yalnızca yeni para basımını durdurmakla kalmadı, aynı zamanda daha önce herhangi bir çalışma kanıtı işlemiyle ilişkilendirilen enerji faturasını önleyen yeni bir hisse kanıtı kavramına geçerek devam eden enerji taleplerini büyük ölçüde azalttı.

Yani, Ethereum için iyi. Ancak, bu enerji krizine daha da girerken, Bitcoin ve diğer kripto para birimi çiftliklerinin çalışmaya devam etmesine izin vermek için herhangi bir mantık göremiyorum.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.