Bulut - Cloud Teknolojileri

Malezya bulut teknolojilerine 6 milyar ABD doları yatırım yaptı

AWS, Güneydoğu Asya’daki ayak izini genişletmeye devam ederken, Çinli rakipler bu genişleyen pazara giriyor.

AWS, SEA rekabeti kızışırken Malezya bulut büyümesine 6 milyar ABD doları yatırım yaptı.

AWS, Malezya’da yeni bir altyapı bölgesi başlatma ve bölgedeki hizmetlerin sunumunu hızlandırma planlarını açıkladı.  

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bulut bilişim devi, şirket ülkedeki yerleşik ayak izini geliştirmeye çalışırken 2037 yılına kadar Malezya operasyonlarına 6 milyar $ (5 milyar £) yatırım yapmayı planladığını söyledi.  

Petronas ve Bank of Islam Malaysia dahil olmak üzere bir dizi Malezya kuruluşu, şu anda AWS bulutunun yanı sıra bir dizi kamu hizmeti ve akademik kurumu kullanıyor.  

AWS, yeni bölgenin kurulmasının veri yerleşimi tercihlerine sahip müşterilerin “Malezya’da verileri güvenli bir şekilde depolamasına, müşterilerin daha da düşük gecikme süresi elde etmesine ve Güneydoğu Asya’daki bulut hizmetleri talebini karşılamasına” olanak tanıyacağını söyledi.  

AWS altyapı hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı Prasad Kalyanaraman, yeni AWS bölgesinin lansmanının şirketin “Malezya’daki müşteri ve kuruluşlara olan derin ve uzun vadeli taahhüdünü” ve Güneydoğu Asya’da bulut hizmetlerini hızlandırma konusundaki mevcut taahhüdünü yansıttığını söyledi.  

“Malezyalı kurumlara, yeni girişimlere ve şirketlere, ülke çapında ekonomik kalkınmayı hızlandırmak ve veri merkezlerimizi çevreleyen topluluklarda iş yaratma, beceri eğitimi ve eğitim fırsatlarını teşvik etmek için bulut destekli uygulamalar sunma konusunda yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz.” 

AWS’nin Malezya’da sağlam bir dayanağı olsa da, yeni bölge statüsünün lansmanı, küresel operasyonların hızla genişlemesiyle aynı zamana denk geliyor. Firma şu anda dünya çapında 31 coğrafi konumda faaliyet gösteriyor ancak Kanada, İsrail ve Yeni Zelanda’da beş AWS bölgesi daha başlatmayı planlıyor.  

Geçen yıl Ekim ayında şirket, yeni Asya Pasifik (Bangkok) bölgesini kurma ve önümüzdeki 15 yıl içinde 5 milyar dolar yatırım yapma planları arasında Güneydoğu Asya’ya olan bağlılığını daha da pekiştirdi.  

Güneydoğu Asya’da kızışan bulut rekabeti

AWS’den geçiş, Güneydoğu Asya bulut alanında rekabetin arttığı bir dönemde gerçekleşti.  

Geçen yıl Ağustos ayında Google Cloud, Malezya’da genişleme taahhüdüne ek olarak Tayland’da yeni bir bölgenin lansmanını duyurdu. Bu arada, Microsoft’un bulut bilgi işlem kolu, yakınlardaki Singapur’da güçlü bir yer tutuyor.  

Bununla birlikte, geleneksel hiper ölçekleyiciler bölgedeki ayak izlerini genişletirken, bu hızla genişleyen pazardan yararlanmak isteyen Çin merkezli bulut sağlayıcılarının artan baskısıyla yüzleşmeye başlıyorlar.  

Tencent, Alibaba Cloud ve Huawei, Güneydoğu Asya’da agresif bir genişleme kampanyası başlattı. Eylül ayında, Çin’in en büyük bulut sağlayıcısı olan Alibaba Cloud, bölgedeki genişlemeyi desteklemek için 1 milyar $ (835 milyon £) yatırım yapmayı planladığını duyurdu.  

Bulut devi, uluslararası genel merkezini de bu yılın Ocak ayında Singapur’da kurdu.  

Benzer şekilde Huawei, Kasım ayında Tayland ve Malezya’daki hizmetleri de içeren bölgede artan bir dayanak noktası üzerine inşa edilen bir hareketle Endonezya’daki bulut operasyonlarını genişletmek için 300 milyon $ (250 milyon £) yatırım yapmayı planladığını doğruladı.  

Bir APAC veri merkezi şirketi olan Princeton Digital Group da Şubat ayında Endonezya’daki bir veri merkezi kampüsüne yaklaşık 1 milyar $ (881 milyon £) yatırım yapacağını duyurdu.

Çinli bulut sağlayıcıları Güneydoğu Asya’yı giderek artan bir şekilde büyüyen kilit bir pazar olarak gördükçe, bu genişleme durma belirtisi göstermiyor.

İlgili bulut sağlayıcıları tarafından tutulan veri merkezi kümelerine atıfta bulunan Wall Street Journal’ın ‘kullanılabilirlik bölgeleri’ sayısına ilişkin yakın tarihli bir analiz,  Çinli şirketlerin hiper ölçekleyicileri geride bıraktığını ve artık bölgede çok daha geniş bir ayak izine sahip olduğunu gösteriyor.

Birlikte, Huawei, Alibaba ve Tencent, Güneydoğu Asya’da Amerikalı muadillerinden daha fazla kullanılabilirlik bölgesine sahip.

S&P Global’de uç bilgi işlem altyapısı ve hizmetleri baş analisti Tiny Haynes, IT Pro’ya batılı hiper ölçekleyiciler Çinli rakiplerle giderek daha fazla karşı karşıya geldikçe bu artan rekabetin devam edeceğini söyledi.  

“AWS, on yıldan uzun bir süre önce Singapur ve Tokyo’nun kurulmasıyla birlikte bölgede bir süredir varlığını sürdürüyor” dedi. “Daha fazla yatırım, sermayenin ana hat Çin’den daha ucuz, politik olarak daha az tartışmalı ülkelere taşınmasının bir belirtisidir. Bu, bölgenin tüm aşırı ölçekleyiciler için ana savaş alanı olacağı anlamına gelecek.” 

Gelişmekte olan bu savaş alanında önemli bir farklılaştırıcı, fiyatlandırmadır. Güneydoğu Asya’daki kuruluşlar WSJ’ye , Çinli bulut şirketlerinin batılı rakiplerinin önüne geçmek ve daha geniş bir potansiyel müşteri havuzuna hitap etmek için genellikle Amerikalı sağlayıcılardan %20 ila %40 daha düşük fiyatlar sunduğunu söyledi. 

Haynes, maliyetlerin kuruluşlar için temel itici güç olmaya devam etmesine karşın, Çinli firmaların teknik yeteneklerinin de Güneydoğu Asya’daki işletmeler için ileride önemli bir cazibe merkezi olacağını kaydetti.  

“Maliyet, kuruluşlar için her zaman itici güç olmuştur, özellikle de farklı fiyatlandırma modellerini anlamayan kuruluşlar için son derece pahalı olabilen çıkış ücretleri,” dedi. “Ayrıca, Çinli hiper ölçekleyicilerle zaten sahip olacakları teknik beceriler nedeniyle bu bölgeye daha da ilerleyen Çinli kuruluşların daha fazla ilgi görmesini bekliyorum.” 

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.