Bilişim ProfesyonelleriMakaleYapay Zeka

Metaverse Dünyası İçinde Yaşam Nasıl Olacak?

Metaverse Dünyası İçinde Yaşam Nasıl Olacak?

Metaverse Dünyası İçinde Yaşam Nasıl Olacak?

Metaverse Dünyası İçinde Yaşam Nasıl Olacak? Yıllar öncesinde katıldığım bir etkinlikte bir işletmenin CEO’su, geleceği görmek ve neler olacağını bilmek istiyorsanız bilim kurgu filimleri izleyin demişti.

Bugün yaşadığımız bir çok teknolojik yenilik geçmişte karşımıza bilim kurgu filimlerinde çıkmıştı. Benim en çok aklımda kalan ise çocukluğumdan basit ama çok faydalı bir şeydi benim için. Bunu ilk gördüğümde henüz 7 yaşından küçük bir çocuktum. İlk bölümü 8 Eylül 1966’da yayınlanan Uzay Yolu dizinde Yıldız Gemisi Atılgan‘ın otomatik açılıp kapanan kapıları beni o yaşlarımda çok etkilemişti. Teknolojik ürünler basit ama faydalı olması, hayatı kolaylaştırıyor olması beni çok etkilemişti. Bugünde yaptığım işlerde hayatı kolaylaştıran basit ama faydalı teknolojiler beni çok etkilemeye devam ediyor.

Gelelim Metaverse dünyasında bugün ve gelecekte bizi nelerin beklediği.

İlk giriş cümlesinde bahsettiğim gibi bugün yaşantımızın içinde olan teknolojileri ve gelecekteki teknolojik gelişmeleri görmek için bazı bilim kurgu filimlerini izlemenizde fayda görüyorum.

Bunları yayın yıllarına göre aşağıya yazıyorum, sizlerinde ekleyecekleri olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Önereceğim ilk bilim kurgu filmi Aya Seyahat (Fransızca: Le Voyage dans la lune), 1902 Fransız yapımı, siyah-beyaz sessiz bilim kurgu filmidir. Bu linkten orjinal siyah beyaz olanı, bu linkten ise sonradan renklendirilmiş olanı izleyebilirsiniz.

Bir diğer önerim Yıldız Savaşları. George Lucas tarafından yaratılmış serinin ilk filmi, 25 Mayıs 1977’de yayınlanmış ve yine günümüz teknolojilerine ışık tutmuştur.

Bu önerilerimden sonra Metaverse dünyasına ışık tutan filmler arasından olacaktır. Bugüne kadar çekilmiş diğer bütün bilim kurgu filimlerini bu linkten okuyabilirsiniz.

Gelelim Metaverse için önerilerime.

MATRIX – Takvimler 1999 yılına geldiğinde gösterime giren bir film o zamana kadar izlenmiş bir çok bilim kurgu filmi bir kenara bıraktırmıştı. Matrix. Bilim kurgu hayranlarının ağzını açık bırakacak kadar etkileyci bu film Metaverse dünyasında olup bitecek neredeyse herşeyle ilgili bir şeyler izletti bizlere. Metaverse dünyasına girmek için Neo gibi kırmızı veya mavi hap arasında bir seçim yapmanız gerekip gerekmeyeceğini ileriki zamanlarda hep beraber göreceğiz.

Bu arada Matrix’in etkileyici serisini mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

SURETLER – Yönetmenliğini Jonathan Mostow’un yaptığı ve başrollerini Bruce Willis, Radha Mitchell ve Rosamund Pike’ın paylaştığı 2009 ABD yapımı bilim kurgu filmi Suretler. Bu filmi izlediğinizde günümüz teknolojilerine çok yakın bir şekilde metaverse dünyasında yaşanabilecekleri görebiliyorsunuz. Filmi izlediğinizde metaverse için neredeyse herşeyin hazırlandığı bir gidişatı görmeniz mümkün gibi geliyor bana.

AVATAR – Bu yıl (16 Aralık 2022) ikincisi gösterime girecek olan Avatar filmi bizim sadece kendi suretlerimizde değil, başka canlı türleri ile de biçim alabileceğimizi gösteren etkileyici filmlerden biri.

TRON – Yine metaverse evreninde neler olabileceğini bir başka gözle anlatan etkileyeci filmlerden biri TRON.

READY PLAYER ONE – İşte beni en çok etkileyen metaverse konulu filmlerin başında bu film geliyor.

OTHER LIFE – Filmi izlemek için bu linki kullanabilirsiniz.

GAMER – Filmi izlemek için bu linki kullanabilirsiniz.

TOTAL RECALL – Filmi izlemek için bu linki kullanabilirsiniz. Arnold’un Shwarzenegger’in başrollerinde oynadığı Total Recall’da meteverse filmleri arasında izlenmesi gerekenlerden.

Filmlerin ön izlemlerini (fragmanları) aşağıda izleyebilirsiniz.

Aya Seyahat

Star Wars Episode IV

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.