Haber Duyuru Etkinlikİnternet

Rekabet Kurumu Google’a 482 Milyon TL Ceza Kesti

Rekabet Kurumu, Google’a yönelik bir soruşturma kapsamında şirkete 482 milyon TL para cezası verdi. Rekabet Kurumu’nun bir süre önce ABD merkezli teknoloji devi Google‘a açtığı soruşturma ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Kurum, Google’a 482 milyon TL para cezası kesildiğini açıkladı.

Kurum, geçtiğimiz aylarda Google’ın otel sorguları sayfasında tedbir önerilerini yerine getirmediğini söylemiş, bundan kaynaklı olarak da günlük gelirinin on binde 5’i oranında ceza uygulanmasına karar vermişti. 

Rekabet Kurumu’nun açıklamasına göre Google, otel sorgu sayfasındaki düzeltmeleri 21.05.2024 tarihi itibarıyla yaptı. Hâl böyle olunca da günlük para cezasının durdurulmasına karar verildi. Google’ın ödeyeceği para da toplam 482 milyon TL olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Rekabet Kurumu, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Kurul, günlük idari para cezasının 21.05.2024 tarihi itibarıyla sonlandırılmasına ve Google hakkında yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları otel sorguları bakımından uygulamamasının yaptırımı olarak toplamda yaklaşık 482 milyon TL ceza uygulanmasına karar vermiştir.

Kaynak: https://www.rekabet.gov.tr/tr/Guncel/google-a-yukumlulukleri-yerine-getirmedi-a5312ccb8813ef1193c90050568585c9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.