Bilişim ProfesyonelleriMakale

Resmi Bilgilendirmelerde Dijital Dönüşüm

Elektronik tebligat veya e-tebligat, herhangi bir gerçek veya tüzel kişiye, resmî kurumlar tarafından, elektronik ortamda Elektronik Tebligat Sistemi aracılığıyla gönderilen bildirim ve belgelerdir. Basılı şekilde gönderilen evrakların dijitale taşınması ve KEP – Kayıtlı Elektronik Posta hizmetleri ile gönderilen mesajların delil olarak kabulü ile birlikte, 19 Ocak 2013 tarihinden itibaren tebligatlar da, elektronik şekilde gönderilmeye başlandı. KEP sisteminin birden fazla hizmet sağlayıcı tarafından verilmesi sebebi ile oluşan karışıklıkların önüne geçilmesi ve tebligat alışverişinin tek elden yapılması için, 15 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren e-tebligat işinin sadece PTT tarafından yapılmasına başlandı. Yeni sistemin adı ise UETS yani Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi oldu.

7201 sayılı Tebligat Kanunu uyarınca tebligat çıkarmaya yetkili makam ve merciler tarafından PTT vasıtasıyla yapılacak elektronik tebligatları düzenleyen hükümlere göre, tebliğ edilmesi gereken evraklar, UETS e-tebligat sistemi üzerinden alıcıların tebligat adreslerine iletilir, e-posta adreslerine ve SMS ile telefonlarına bilgilendirme gönderilir.

Özel ve tüzel tüm kişiler, UETS e-tebligat sistemi aracılığıyla tüm kamu kurumlarından kendilerine gönderilecek bildirim vb. evrak işlerini elektronik ortamda halledebilir. Bu tebligatlar UETS sistemi tarafından iletilmekte ve delil kayıtları oluşturulmaktadır.

1 Ocak 2019’dan itibaren uygulanan UETS e-tebligat, fiziki tebligatla aynı sonucu doğurmaktadır.

Kimler Elektronik Tebligat Adresi Almak ve Elektronik Tebligat Sistemini Kullanmak Zorundadır?

Konu ilginizi çektiyse ve okumaya devam etmek istiyorsanız : https://uzmanposta.com/blog/e-tebligat-nedir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.