Dijital Medya

Markanız için aldığınız sosyal medya hizmeti içerisinde neler var?

Markaların dijital platformlardaki varlığı, geleceği ve taleplerin sürdürülebilir hale gelmesi için kullanıcılar ile marka arasında bağı güçlendirmek gerekir. Bunun için özellikle son yıllarda alternatif platformların da artmasıyla sosyal medyanın etki alanından yararlanmak, markaların özellikle sosyal medya alanında stratejiler kurgulaması ve bu alana ciddi yatırımlar yapması sağlanıyor. Tüm bu stratejik atılımlarda sosyal medya hizmeti almak ve bu hizmetleri kullanıcı alışkanlıklarına yönelik planlamak, elbette alanında uzman bir dijital ajans tarafından gerçekleştirilebilir. Sosyal medya hizmeti ile hem takipçi hem de etkileşim oranı artırılabilirken, aynı zamanda markaya kimlik kazandırmak ve istenilen algıyı oluşturmak da mümkün olacaktır.

Peki, bir dijital ajans sosyal medya hizmeti ile markaya nasıl bu kimliği ve algıyı kazandırabilir?

Sosyal medya hizmeti sunan, alanında uzman dijital ajans prosedürü içerisinde, markaların hedef kitleleriyle doğrudan iletişim kurabilme avantajı en etkili şekilde kullanmak vardır. Elbette her dijital ajans için sosyal medya hizmetini oluşturan aşamaların sırası değişebilir. Ancak dilerseniz, gelin birlikte bir dijital ajansın sosyal medya hizmeti kapsamında sunması gereken başlıkları birlikte değerlendirelim. 

Sosyal medya hizmeti nereden başlar?

Sosyal medya hizmeti aldığınızda, markanızın detaylı hedef kitle analizi, profil teması ve hedef kitle ile kurulacak iletişimde kullanılacak kurumsal dilin oluşturulması gibi temel hazırlıklarla ilk adımı atmalıdır. Burada en önemli husus, markanın sunduğu ürünlere/hizmetlere uygun bir bakış açısı benimsenmesi, satış ve pazarlamaya destek verecek bir yaklaşımla takipçilerin merak ve ilgisinin sıcak tutulmasıdır. Bunu yaparken, tasarımda uzman bir bakış açısı muhakkak ki gerekecektir. İçeriklerin dili, oluşturulacak eğlenceli/kurumsal/duygulara hitap edecek orijinal üretimin gerçekleşmesi elzemdir. Dolayısıyla sosyal medya hizmeti için görsel ve editoryal olarak çok yönlü çalışmalar yapılması, iyi bir takip ve gözlem yeteneğiyle yönetim prensibinin oluşturulması şarttır. 

Markanız hangi sosyal mecralarda bulunmalı; ilk aşamalardan biri hiç kuşkusuz platformları belirlemek olmalıdır. Markaların hedef kitlede yaş, coğrafya, cinsiyet, alım gücü gibi farklı parametrelerde değerlendireceği özellikleri, hangi mecrada yer alınması ve daha fazla strateji üretilmesi gerektiğine dair ipuçları verecektir. Bu analizleri doğru kurgulamak da yine sosyal medya hizmeti kapsamında yönetimi elinde bulunduracak departmanın profesyonelliğiyle gerçekleşecektir. 

Profil içeriği ve etiket belirleme hususunda, sosyal medya hizmeti elbette editoryal kısmı da kapsadığından, markanıza bir kurumsal slogan kazandırılabileceği gibi mevcut içeriklerinizin gelişimini ve yaygın kullanımını da sağlayacaktır. Çeşitli cazip paylaşımlar ve duyurular ile markanızın adıyla anılacak slogan ve etiketler, takipçiler tarafından benimsenecek ve organik bir şekilde yayılımı gerçekleşecektir. 

Sosyal medyada tema oluşturmak da sosyal medya hizmeti kapsamında en ciddi konulardan biridir. Burada markanızın ayrıcalıklarını, kurumsallığını ve çizgisini destekleyecek tema, renk ve görsel bilgisine hakim bir ekip tarafından hazırlanır. Doğru filtre ve uygulamalarla görseller çarpıcı hale getirilir. Özellikle Instagram’da görsel bütünlük ve profil kimliği en etkili şekilde oluşturulmuş olur. 

Sosyal medyada yazılı içerik yönetimi konusu ise özellikle dil hakimiyeti ve hedef kitlede geçerlilik kaygısı nedeniyle mutlaka profesyonelliğe başvurulması gereken bir alandır. Editoryal kısımda Türkçe ve evrensel dil olması bakımından İngilizce içerik yönetimi sağlanması oldukça önemlidir. Bu alanda, doğrudan çeviri yapılmamasında da hiç kuşkusuz fayda vardır. Hedef kitleye hitap edebilecek, Türkçe’de ve İngilizce’de doğru iletişimi ve duyguyu aktarabilecek içerik çalışması, içerik editörleri tarafından sağlanabilir. 

Editoryal çalışmalarda, mesaj ve yorumların cevaplanmasında kurumsal dil korunmalı, marka ile takipçi arasındaki bağı korumak için mesajlar ve yorumlara cevap verilmesi hususunda geç kalınmamalıdır. Mesaj ve yorum takibi, marka için hassas bir konudur. 

Özel günler ve organizasyonlar ile toplumsal hassasiyet gösterilen konulara ilişkin paylaşımlar, takipçilerin yakın markajındadır. Dolayısıyla bu konu da hiç kuşkusuz takip ve titizlik gerektirir. Kullanılan görsellerden dile kadar herhangi bir kesimi hedef alacak detaylardan kaçınmak, cinsiyet, ırk, inanç gibi son derece tepki toplayabilecek noktalara özen göstermek sosyal medya hizmeti konusunda uzmanlık ve ciddi bir ekip işi gerektirir. Bu da ancak profesyonel bir dijital ajans ile mümkündür. 

Sosyal medya hizmeti alırken, siz de markanızı ileri taşıyacak, koyduğunuz hedefler ve markanızın kimliğiyle uyum sağlayacak, profesyonel bir dijital ajansla çalıştığınızdan emin olun. Dijital mecralarda başarınızı zirveye taşımak ve marka bilinirliğinizi artıracak ilk adımı bugün CRM Turizm ile atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.