Bilişim ProfesyonelleriİnternetTurizm Teknolojileri

Sahte Web Sitelerine Karşı Uyarılar Nasıl Hazırlanmalı?

Türkiye turizmi, her yıl potansiyelini güçlendiren tesisleri ve geliştirilen hizmet ağıyla dünyanın pek çok farklı ülkesinden milyonlarca kişiyi ağırlıyor. Elbette son yıllarda dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının getirdiği pandemi süreci, tüm sektörlerde olduğu gibi turizmde de oldukça sarsıcı sonuçlar oluşturdu. Ne var ki Türkiye’nin turizm albenisi baki; turizmin tüm alt dallarında, tatilcilerin hayallerini süsleyen tatil tecrübelerinden daha fazlası ülkemizde sunuluyor. Bu da Türkiye’de tatil fikrini daha da cazip kılıyor. Ancak bu dev satış potansiyeli, turizm pastasında Türkiye’ye düşen büyük dilim, dolandırıcıların da yakın markajında… Sahte web sitelerine karşı açılan savaş ise turizmin yeni gündemi… 

Sahte web sitelerine karşı uyarılar, tesislerin web sitelerinde çoktandır paylaşılıyor. Ancak özellikle de COVID-19’un normalleşme sürecine girildiğinden bu yana otellere gösterilen ilgi, her zaman seyreden grafiklerin hayli üzerinde… Dolayısıyla rezervasyonlar, kampanyalar ve indirimlerle sezon her zamankinden çok daha yoğun ve renkli bir çalışa imza atacağa benziyor. Bu da internet dolandırıcılarının şüphesiz ki iştahını kabartıyor. 

Peki, hedef kitlenizi sahte web sitelerinden nasıl koruyabilirsiniz? 

İnternet dolandırıcılığının farkına vardıktan sonra gerekli yerlere şikayetleri yapmak üzere yöntemleri elbette çevrimiçi pek çok platformda görmüşsünüzdür. Ancak, internet dolandırıcılığına dair ihbarlar gelmeden önce misafirlerinizi uyarmak ve onların sahte web sitelerinden korunmasını sağlamak da mümkün. 

Sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız paylaşımlarla, Google ve sosyal medya reklamlarıyla misafir potansiyelinizi sahte web sitelerine karşı uyarılar sayesinde doğru adreslere yönlendirebilirsiniz.

Google My Business hesabından bilgiler kontrol edilmelidir

Bir işletmenin tüm resmi iletişim bilgilerine Google My Business hesabından ulaşılabilir. Bu konuda sosyal medya ve Google’da sizi arayanlara, yayınlayacağınız reklamlarla, SMS bildirimleriyle uyarılarda bulunabilir ve bu resmi bilgileri Google My Business aracılığıyla edinmelerinin güvenli olacağını iletebilirsiniz. 

SSL sertifikasına dikkat edilmelidir

Misafirlerinize, web sitelerinde sitenin adresini yazdıkları kısımdaki SSL sertifikasına işaret eden asma kilit ikonuna dikkat etmelerini önerebilirsiniz. SSL sertifikalı, resmi web sitesinden rezervasyonlarını yapmalarını ya da bu site üzerinden alacakları telefon numaralarını aramalarını isteyebilirsiniz. 

Sosyal medyada takipçisi yüksek, gerçek hesaplardan iletişim kurulmalıdır

Bildiğiniz gibi, oteller sosyal medya hesaplarından da rezervasyon talepleri almakta ve bu talepler doğrudan otelin çağrı merkezine iletilmektedir. Dolayısıyla misafirlerinize yüksek takipçili, etkinliği aktif ve beğeni oranları da takipçi oranıyla örtüşen, gerçek sosyal medya hesabı üzerinden rezervasyon taleplerini iletebileceklerini, bu sayede çağrı merkezinin kendilerini arayacağını söyleyebilirsiniz. Arandıkları numarayı, yine Google My Business aracılığıyla teyit ederek, güvenilirliğini sorgulayabileceklerini de ekleyebilirsiniz. 

Marka olarak güven inşa etmek, dijitaldeki varlığınızı stratejilerinizle güçlendirmek için siz de profesyonel dijital ajans desteğinden yararlanabilirsiniz. CRM Turizm ile tanışın; markanızın geleceğini garanti altına almak için dijital dünyada sağlam adımlar atmaya bugünden başlayın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.