Bilişim ProfesyonelleriManşet YanıTeknoloji

Spor Teknolojileri

Spor Teknolojileri

Spor Teknolojileri

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların hayatı geçmiş çağlarda yaşayan insanlara nazaran oldukça kolaylaştı. Bu kolaylık hayattaki her alana yansımış durumda, özellikle son yıllarda geliştirilen spor teknolojileri bu bağlamda oldukça faydalı çözümler sunuyor. Spor alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde insanlar sağlığına ve yaşam kalitesine daha çok odaklanabiliyor.

Yaşamlarını sağlıklı sürdürmek isteyenler veya insanların hayatlarını adadıkları spor dalı belki de gelişen teknolojinin kullanıldığı en büyük dallardan birisi haline geldi. Futbol, yüzme, olimpiyat oyunları, basketbol ve tenis gibi sporların başını çektiği birçok organizasyonda faal olarak kullanılan teknolojiler oldukça büyük faydalar sağlamaktadır.

Amatör ve profesyonel her sporcunun sporunu yapabilmesi için oldukça büyük öneme sahip ekipmanlar gelişen teknolojinin sağladığı en büyük imkanlar arasında yer almaktadır. Örneğin; futbolcuların dizlikleri, ayak bileklikleri, denge ağırlıklı ayakkabılar, kol bantları ve yüzücüler için hava geçirmeyen mayolar vs. Akla gelen her spor dalı için sayısı miktarda kullanılan bu ürünler hem sporcuların sağlığı hem de sporun kusursuza yakın seyri için oldukça gerekli ve önemli malzemelerdir.

Sporda kullanılan teknolojik aletler arasında belki de en önemlileri karar cihazlarıdır. Yalnız bu kara cihazları her zaman tartışma konusu olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bir kesim insanlar spor teknolojileri gibi yenilikleri gerekli olduğunu savunur iken bir kesim insanlar ise bunun spor etiğine aykırı olduğunu savunmaktan kendilerini alamamaktadırlar.

Her ne kadar tartışma konusu olsa da Teniste uygulanan Şahin Göz teknolojisi kritik pozisyonların değerlendirilmesinde oldukça büyük etmen olarak göze çarpıyor. Aynı şekilde atletizm koşusunda kullanılan Foto Finiş teknolojisi de burun buruna biten yarışlarda asıl kazananı tayin etmede kullanılmaktadır. Basketbolda ise ekran başındaki masa hakemleri oldukça karmaşık olan ve saha hakemlerinin bile karar verebilme yetkisinin üstündeki olaylarda gayet adil kararların çıkmasını sağlamaktadırlar. Bu spor teknolojileri arasında en popüleri ise futbol alanındaki VAR mekanizması. Video hakem uygulaması olarak da adlandırılan teknoloji sayesinde hakemlerin hüküm verme uğraşları çok daha kolaylaşmış ve netlik kazanmıştır.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.