TeknoPark & TeknoKent

Trabzon Teknokent Geliştirme Bölgesi nedir?

Trabzon Teknokent Geliştirme Bölgesi nedir?

Trabzon Teknokent Geliştirme Bölgesi nedir?

Trabzon Teknokent Geliştirme Bölgesi nedir? Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin ana hizmeti, AR-GE projesi yürüten veya yürütecek olan kişi, kurum ve kuruluşların projelerini bölgemiz kapsamında yürütmek üzere başvuruda bulunması ile projelerinin hakem heyetimiz tarafından değerlendirilerek teknoloji geliştirme bölgeleri kanunu kapsamına uygun bulunması sonrasında tahsis yöntemi ile uygun koşullar altında ofis alanı, kendi Ar-Ge merkezlerini inşa edecek olan girişimcilere ise alan tahsisi şeklinde olacaktır. Bunun dışında girişimci şirketlere imkanlarımız dahilinde, nitelikli teknopark hizmetleri sunmaktır.

Tarihi, ekonomik yapısı ve coğrafik konumu ile Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük ili konumda olan Trabzon; Doğu Karadeniz Bölgesel Kalkınma Planı (DOKAP) içersinde bulunan Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu ve Rize illerinin de lider ilidir. Aynı zamanda AB hibe destekleri dağıtım planlarında yer alan 15 cazibe merkezinden birisi ilan edilmiştir. Bu özellikleri ile de Trabzon potansiyel yatırımların çekim merkezi konumundadır.

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu 4. maddesi gereğince kuruluş başvuru dosyaları hazırlanarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Başvurumuz onaylanarak, Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TTGB) 22 Mart 2004 tarih ve 2004 / 7127 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile tespit edilmiş, 30 Nisan 2004 tarih ve 25448 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. “Bölgenin yönetimi ve işletmesinden sorumlu olmak üzere” örgütlenmiş olan TTGB Yönetici Anonim Şirketi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın onayı ile kurulmuş ve Trabzon Ticaret Sicil Memurluğu’nda 10.08.2004 tarihinde 13384 sicil no.su ile tescil edilmiştir. Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nin 18.08.2004 tarih ve 6117 sayılı nüshasında ilan edilmiştir.

Günümüzde Trabzon Teknokent üniversite-sanayi işbirliğinin gerçekleştirilmesi yolunda önemli adımlar kat etmiştir. Böylelikle firmaların innovasyon kültürünü ve teknolojiyi üretebilme kabiliyetini geliştirerek rekabet üstünlüğünün artmasına katkıda bulunmasının yanında üniversitelerde teknoloji ve sanayi odaklı projelerin yapılanmasının hız kazanmasında önemli bir misyon üstlenmiştir.

Bu kapsamda öncelikle bilim, teknoloji ve inovasyonda yetkinleşmeyi, Türkiye ve bölgemiz için, erişilebilir bir hedef haline getirerek Trabzon Teknokent’i bölge için cazibe merkezi haline getirme çalışmalarımız devam etmektedir.

İletişim Bilgileri

T: 0462 328 1000

F: 0462 328 0440

[email protected]

Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş

Üniversite Mahallesi Hastane Caddesi No: 19/B 61081 Merkez / Trabzon

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.