MakaleManşet YanıTeknoloji

Kulaklık Nasıl Seçilir – Kulaklık Seçme Rehberi

Kulaklık Nasıl Seçilir

Kulaklık Nasıl Seçilir

Kulaklık Nasıl Seçilir? Dışarıda çok sayıda kulaklık var ve birini seçmeden önce bilmeniz gereken birçok kafa karıştırıcı şey var. Eğer gerçekten ihtiyacınız olanı bulmak istiyorsanız, ne istediğinizi bilmek ve kulaklık özellikleri anlamak sizin için en önemli şeylerdir.

Belirli bir kulaklık setini herkes için doğru set olarak önermek neredeyse imkansız olduğundan – birkaç önemli şey hakkında bilgi edinmeniz ve sizin için doğru seti bulmanız çok daha iyi olacaktır. Bu nedenle bu makalede, hangi amaçla hangi kulaklığı almanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

1. En önemli soru onları nerede kullanacaksınız?

Koşuya giderken müzik mi dinleyeceksiniz, uzun süren telefon görüşmelerinde mi kullanacaksınız, evde koltuktan film seyredecek, uzak çalışma esnasında online toplantıya mı gireceksiniz veya işe gitmek için otobüste sesli kitap dinleyecek yoksa bir mola esnasında biraz sinsi mobil oyun mu oynayacaksınız? 

Ya da uçak motoru gürültüsü, şehir trafiği gürültüsü, kalabalık insan gürültüsü gibi sizi çok rahatsız eden yoğun bir ortamda kulaklık kullanmak zorunda mısınız? Evinizin veya işyerinizin etrafında daha uzun mesafeli, telefon görüşmeleri yapabileceğiniz, müzik dinleyeceğiniz bir kulaklık seti de istiyor olabilirsiniz.

Bu sorunun cevabını bilmek, dikkat etmeniz gereken bazı özel teknik özellikleri daraltmanıza ve gerçekten ihtiyacınıza göre kulaklık almanıza yardımcı olacaktır.

Kullanım amacınıza göre

Spor yaparken kullanacağınız kulaklıklar suya dayanıklı olmalıdır ve kulak üstü veya çengelli kulaklıklar söz konusu olduğunda kulaklığın kulağa temas ettiği ve dış yüzeyi çıkarılabilir, yıkanabilir kulak kapakları şeklinde olmalıdır. Kulaklığınızı evinizde veya işyerinizde uzun mesafeli kullanmak için bir set ayarlayarak kablosuz bir bağlantı kurmak isteyebilirsiniz, bu sayede etrafınızdakilerin takılıp düşmesini engellemiş ve daha bağımsız bir kablosuz kulaklık konforunu yaşamış olursunuz.

Eğer yoğun bir ortamda müzik dinliyorsanız, genellikle bir tür gürültü engelleme özelliği isteyeceksiniz, bu, uçak motoru gürültüsü gibi şeyler için aktif gürültü engelleme özelliği ile kulağı tıkamak için kulakiçi kulaklıklar, kulağı tam kapatmak için kulaküstü kulaklıklar tercih edebilirsiniz. Bu sayede başkalarının ne dinlediğinizi duymasını engellemeye yardımcı olan bu kulaklıklar ile diğer yandan, otobüs gibi kalabalık ortamlarda en sevdiğiniz şarkıyı herkesle paylaşmak zorunda kalmadan ve kendinizi yan bakışlara ve sözlü ikazlara maruz kalmaktan korumuş olursunuz.

2. Onları neye bağlayacaksınız?

İkinci önemli soru ise bu kulaklıkları hangi cihazlarınızla birlikte kullanacaksınız? Telefon, tablet, televizyon, bilgisayar, notebook ve neredeyse bütün akıllı elektronik cihazlar bizimle sesli iletişim haline girmiş durumda.

Bunları neye bağlayacaksın?! 
Bir kulaklık setini TV’nize bağlamak, telefonunuzun gerektirdiğinden farklı bir soket gerektirebilir, aynı şekilde, onları bir bilgisayarla kullanmak istiyorsanız, Bluetooth’a da sahip olmanız gerekir mi? Öncelikle mevcut cihazlarınızı hızlı bir şekilde iki kez kontrol etmek, daha sonra hayal kırıklığını önleyebilir ve bu da bizi Empedans adı verilen bir terim hakkında önemli bir yere getirir.

Empedans karmaşık bir konudur ancak kulaklıklar tarafından kullanılan gücün bir göstergesi olarak basitleştirilebilir ve bu OHM’lerde ölçülür (görünüşe göre Alman fizikçi Georg Simon Ohm’un adından geliyor). 25 veya daha az OHM’ye sahip çoğu kulaklık, yüksek ses seviyeleri sağlamak için çok az güce ihtiyaç duyar, bu da onları cep telefonlarından oyun konsollarına kadar her şey için mükemmel kılar. Burada gerçekten dikkat etmeniz gereken şey ise sayı arttığında, bir amplifikatöre veya miksere bağlanmak için o cihazın çıkışını da kontrol ettiğinizden emin olmanızdır!

3. Ne dinleyeceksin?

Müzik dinlemek, telefon görüşmeleri yapmak, online görüşmelere katılmak, sesli kitap dinlemek, film izlemek veya oyun oynamak için mi? Her biri, frekans açısından biraz farklı istek ve ihtiyaçlar sunar ve bunu düşünmek, mükemmel bir kulaklık seti seçmenize yardımcı olacaktır. Özellikle dinleyeceğiniz müzik türüne göre kulaklık tercih etmenizde çok fayda var.

Ne dinleyeceksiniz!
Her biri, frekans açısından biraz farklı istek ve ihtiyaçlar sunan kulaklıklar da; Frekans yanıtı, kulaklıkların bozulmadan çalabileceği alçaktan (dat fat bass) tizlere (yüksek tiz) kadar ses aralığıdır. İnsan kulağının genellikle 20 ile 20.000 aralığında olduğu bildirilmektedir. Frekans, kulaklık özelliklerinde listelenmiştir ve göreceğiniz en yaygın aralık budur. Bu aralıktaki 30Hz – 15.000Hz gibi herhangi bir şey, gerçekten müziğe, filmlere veya oyunlara yönelik olmayan bir kulaklığı işaret ediyor, ancak yine de sesli kitaplar ve podcast’ler için hala yeterli.

16Hz -22.000Hz gibi bazı inanılmaz aralıklar da belirtiyor – bas aralığında 20’nin altına düşmek, genellikle hissedebileceğiniz, ancak duyamadığınız basa sahip olarak tanımlanır, ancak 20.000’in üzerine çıkmak olağanüstü kulakları olanlar için harikadır. Kesinlikle kötü bir şey değil ama ben de 17.000 Hz işaretine kadar sesleri duyabiliyorum. Serinizi, YouTube’da aralıklardan geçen harika bir video setiyle test edebilirsiniz.

4. Ne tarz istiyorsun?

Şimdi mevcut olan çeşitli temel kulaklık tasarımlarıyla başlayalım. Genelde kulaklıklar; kablo, kulaklık ve mikrofun gibi temel özellikleri ile incelenir. Kablolu veya kablosuz, mikrofunlu veya mikrofonsuz, kulaküstü, kulakiçi ve çengelli kulaklık şeklinde. Kablosuz olanlar da birde, bir set veya cihaza ihtiyacı olmadan bluetooth gibi teknolojilerle çalışan gerçek kablosuz dediğimiz kulaklık tipleri vardır.

Nerede, neyle ve ne dinleyeceğine karar verdiğine göre; ne tarz istediğine de karar verme vakti geldi. Bunları aklında tutarak, işin eğlenceli kısmına geldik, bir stil seçmek!

Tarzın?!
Mikrofonlu, mikrofonsuz, Kulak üstü, kulak içi veya çengelli, kablosuz ya da kablolu bir kulaklığının mı olmasını istersin? Aşağıdaki resimlerle ve kafanızın şekliyle ilgili önceki deneyiminizle donanmış olarak, ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak türle ilgili iyi bir fikriniz olduğundan artık eminiz.

Kulaklıklarla ilgili; Mükemmel Kulaklık Nasıl Seçilir, Kulaklık Satın Alma Rehberi ve Kulaklık Satın Alma İpuçları konularıyla diğer makalelerimizden de

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.inceleyebilirsiniz.

Bazı Kulaklık Çeşitleri:

Kablosuz Kulaklık
Kablolu Kulaklık
Kulakiçi Kulaklık
Kablosuz Kulaklık
Gerçek Kablosuz Kulaklık
Mikrofonlu Çengelli Kulaklıklar BLACK FRIDAY & CYBER MONDAY FIRSATLARI 2020  | DHgate.com
Çengelli Kulaklık

One thought on “Kulaklık Nasıl Seçilir – Kulaklık Seçme Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.