Bulut - Cloud Teknolojileri

VMware vSphere ve Proxmox: İşletmeniz için hangisi en iyisi?

Bir sanallaştırma aracı seçmek zor olabilir, bu yüzden en popüler iki aracı bir araya getirdik.

Sanallaştırma alanında, işletmelerin dijital yolculuklarına başlamaları için harika yerler olarak öne çıkan iki şirket var: VMware vSphere ve açık kaynak platformu Promox. 

Sanal masaüstleri gibi fiziksel şeyleri alıp dijital hale getirme süreci olan  sanallaştırma, hızla dijital dönüşüm planlarının önemli bir parçası haline geldi.

Bununla birlikte, alan içinde, sanallaştırma ve konteynerleştirme için farklı ürünler sunan çok sayıda sağlayıcı bulunmaktadır. Bu, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı görmek için her birinin değerini birbirinize göre değerlendirmeniz gerekeceğinden, işletmeniz için doğru ürünü seçmeyi biraz daha zorlaştırır. 

VMware’in vSphere ve Promox’u burada yardımcı olabilir. İki hizmet, sanallaştırma konusunda yeni olanlar ve aynı zamanda adil bir karşılaştırma için yeterince benzer olanlar için başlamak için iyi yerlerdir. 

VMware vSphere nedir?

VMware’in vSphere’i, bulut devinin en popüler sanallaştırma hizmetidir ve Standard ve Enterprise Plus olmak üzere iki sürümü vardır. Enterprise Plus, kaynak yönetimi ve içsel güvenlik gibi daha fazla özelliğe sahipken, Standard daha çok giriş seviyesi bir seçenektir. 

vSphere, yapay zeka modelleri veya büyük veri uygulamaları gibi yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) iş yüklerine sahip şirketler için iyi bir seçimdir . Küçük BT kaynaklarına sahip uzak ofisleri yönetmek için de iyidir.

vSphere, bir tür hipervizör yazılımı ve yönetim platformudur ve şu anda yedinci neslindedir. Tip 1 hiper yönetici, “ESXi” olarak bilinen çıplak donanım sürümüdür. Buna işletim sistemi çekirdeği ve bir vCentre sunucu yönetim sistemi dahildir.

Hipervizör, doğrudan bir cihaza kurulduğu için ortalama işletim sistemine benzer şekilde çalışır. Bu, kullanıcıların Windows , Linux , macOS , Solaris ve daha fazlası gibi sistemler için tümü tek bir makinede  birden çok sanal makine (VM) oluşturmasına olanak tanır ve sanallaştırma bir depolama katmanını yönetir.

Bir devre kartına CPU bileşeni yerleştiren biri

ESXi’nin bir başka avantajı da Intel işlemciler (Xeon ve üstü) ve AMD Opteron ve Epyc işlemciler üzerinde çalışabilmesidir – bu hem 32 bit hem de 64 bit konuk işletim sistemlerini geçer, ancak 32 bit işlemciler desteklenmez. ESXi, 64 bitlik bir VMkernel kullanır.

Bir sabit diske, USB cihazına veya SD karta kurulabilen hiper yönetici, ana bilgisayar başına şu kaynakları destekleyebilir: 4.096 sanal işlemci, 512 VM, 4 TB RAM ve 320 mantıksal CPU.

VMware’in ESXi’si ücretsiz olarak veya ücretli bir paketin parçası olarak indirilebilir. Doğal olarak, ücretsiz sürüm yalnızca sınırlı işlevsellik sağlar ve Merkez tarafından yönetilemez (aşağıya bakın). vSphere şu anda 7. yinelemesinde, ilk olarak Mart 2020’de duyuruldu ve daha önce Project Pacific olarak bilinen Kubernetes ile vSphere’i içeren ilk sürüm.

VMware vCenter, VMware sanallaştırma altyapısının tamamını tek bir pencere gibi davranarak yöneten bir yazılım paketidir. Buradan, yönetici tarafından belirlenen ilkelere dayalı olarak sanal makinelerin ana bilgisayarlara atanması ve kaynakların görevlere atanması yönetilir. Tek bir vCenter örneği, 10.000’e kadar aktif VM’de veya 15.000’e kadar kayıtlı VM’de aynı anda 1.000’e kadar ana bilgisayarı yönetebilir

Ayrıca vSphere Distributed Resource Scheduler (DRS), vSphere High Availability (HA), vSphere vMotion ve vSphere Storage vMotion gibi özelliklerin kullanılmasını da sağlar. Ayrıca vSphere için API sağlar ve ESXi’yi yönetir.

Windows’un desteklenen bir sürümü üzerine kurulabilir veya vCenter Server Appliance olarak bilinen önceden yapılandırılmış bir Linux sürümü olarak kullanılabilir. vCenter Sunucusu, kullanıcıların belirli ESXi ana bilgisayarları için kurallar tanımlamasına izin vererek Ana Bilgisayar Profillerine de izin verir.

Sanallaştırma yazılımının en son sürümü olan vSphere 7 ile VMware, “ESXi hipervizörünün piyasaya sürülmesinden bu yana en büyük vSphere yeniliği” olarak lanse ettiği Kubernetes ile tam entegrasyon ekledi. Bu, yöneticilerin Kubernetes arabirimi aracılığıyla vSphere üzerinde Kubernetes kümelerini sağlayabileceği, çalıştırabileceği ve yönetebileceği anlamına gelir . Tek bir platformda hem kapsayıcıları hem de VM’leri desteklemek, vSphere 7’nin vSphere POD Hizmetini kullanarak VM’lerde Kubernetes pod’ları çalıştırmasına olanak tanır. VMware vSphere POD’ları mevcut VM’ler gibi yönetilebilir.  

Proxmox nedir?

Proxmox, kurumsal sanallaştırma için eksiksiz bir açık kaynaklı sunucu yönetimi platformudur. Avusturya’da Proxmox Sunucu Çözümleri tarafından Avusturya İnternet Vakfı altında geliştirildi ve GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlandı.

Bu, değiştirilmiş bir Ubuntu LTS çekirdeğine sahip Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır . VM’ler için KVM (Çekirdek tabanlı VM) ve kapsayıcılar için Linux Kapsayıcılar (LXC) gibi VM’lerin ve kapsayıcıların devreye alınmasını ve yönetilmesini sağlar; işletim sistemi düzeyinde bir sanallaştırma aracı, sürüm 4.0’dan beri Proxmox VE’ye dahil edilmiştir.

Yazılım ayrıca eksiksiz bir yükleyici, web tabanlı yönetim arabirimi ve birçok komut satırı aracı içerir. Üçüncü taraf araçlarını desteklemek için bir REST API’si de vardır.

Bir sunucu rafının görüntüsü

Yöneticiler, tüm yönetim görevlerini entegre grafik kullanıcı arabirimi (GUI) ile gerçekleştirebilir. Bu arayüz, ExtJS JavaScript çerçevesini temel alır ve herhangi bir modern tarayıcıyla çalışır.

Proxmox, yüksek kullanılabilirlik için birden çok sunucu düğümünde kümelenebilir. Dağıtıldığında, Proxmox VE HA Manager adlı kaynak yöneticisi tüm kümedeki tüm VM’leri ve kapsayıcıları izler ve bunlardan biri başarısız olursa otomatik olarak harekete geçer.

Entegre bir canlı/çevrimiçi geçiş özelliği de vardır; bu, VM’lerin herhangi bir kesinti olmadan bir Proxmox VE küme düğümünden diğerine taşınmasını sağlar. İşlem, yöneticiler tarafından komut dosyaları veya web arayüzü ile başlatılabilir.

Proxmox Sanal Ortamı, ana bilgisayar başına maksimum 12 TB RAM ve 768 mantıksal CPU’yu destekler. Ayrıca Intel VT/AMD-V CPU bayrağına sahip Intel EMT64 veya AMD64’ü destekler.

Ayrıca GUI veya CLI aracılığıyla yapılandırmalara izin veren özelleştirilebilir yerleşik bir güvenlik duvarına sahiptir. Güvenlik duvarı kuralları, bir küme içindeki tüm ana bilgisayarlar için ayarlanabilir veya yalnızca VM’ler ve kapsayıcılar için kurallar tanımlayabilir.

vSphere ve Proxmox

Peki, bunlardan hangisi şirketiniz için en uygun sanallaştırma aracı olur? Çoğunlukla hangi özellikleri aradığınıza ve ne kadar harcamak istediğinize bağlıdır.

Örneğin, iş kullanıcıları, ücretsiz sürümünde sunduğu çeşitli araçlar söz konusu olduğunda ESXi’yi oldukça sınırlı bulabilir ve sanallaştırmayı desteklemek için özel teknoloji kullandığı bilinmektedir (Intel işlemciler için VT-x ve AMD için AMD-V). işlemciler). Kapalı, tescilli ürün, daha gelişmiş teklifler arayan kuruluşlar için en iyi eşleşme olmayabilir.

Bu nedenle daha büyük şirketler, VMware’in orijinal vSphere Enterprise’ı 2019’da kullanımdan kaldırma kararının ardından programın yeni sürümü olan ve Enterprise lisans desteği 2020’de sona eren VMware vSphere Enterprise Plus’ı düşünmek isteyebilir. VMware vSphere ayrıca daha sık iş açısından kritik uygulamalar ve hizmet olarak altyapı (IaaS) için kullanılır. Bununla birlikte, diğer sanallaştırma araçlarından daha yüksek bir fiyata geliyor; maliyetler, miktarın yanı sıra desteğin seviyesi ve süresine bağlı ve müşteriler bir ila üç yıl arasında seçim yapabiliyor.

Daha uygun fiyatlı bir araç arayanlar için Proxmox, dikkate alınması gereken daha iyi bir seçenek olabilir. Diğer ücretsiz, açık kaynaklı ürünlere (KVM, LXC, vb.) dayalı ücretsiz, açık kaynaklı bir ürün olarak, tüm özellikleri etkinleştirilmiştir. Bulut bilgi işlem ve sunucu konsolidasyonunda en sık kullanılan diğer iki aracın aksine Proxmox, sanallaştırılmış sunucu izolasyonu ve yazılım geliştirme için daha uygundur.

VMware vSphere ile aynı kullanılabilir araç kapsamına sahip olmasa da, kullanıcılar sahip olduğu özellikleri daha yararlı bulma eğilimindedir. Araç, bir kümeye eklendiğinde düğümlerin aynı paylaşılan depolamayı kullanmasına izin verecek şekilde otomatik olarak da yapılandırılabilir; bu, pek çok kişinin, ESXi’nin kullanıcıların bunu manuel olarak yapması konusundaki ısrarından daha yararlı bulacaktır.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.