MakaleWeb Uygulamaları

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Web tasarımında veya mevcut web sayfasının düzenlenmesinde, birçok faktör hedef kitlerinize ulaşmanızı ve yaptığınız işi doğru anlatmanıza yardımcı olur.

Web tasarımı yaparken beş ana başlık, hedef kitlenize ulaşmaya ve yapılan işin doğru yapılmasına rehberlik eder.

1. İLK İZLENİM

İlk İzlenim, hedef kitleniz web sitenizi ziyaret ettiğinde, onlara işletmeniz hakkında oluşturacakları yargıları doğru yapmaları hususundaki ilk ve en doğru alandır.

Doğru tasarlanmamış ve kurgulanmamış bir web tasarımı ile oluşan ilk izlenim sonucunda hedef kitleniz, işletmenizi saniyeler içinde yargılayacaklardır. 

Web site tasarımı, ilgi çekici değilse ve zamana veya ihtiyaca uygun tasarlanmamışsa, hedef kitleniz penceresinden ilk izlenim “olumsuz” olacaktır. Doğal bir sonuç olarak Web sitenizi gezinmeden ayrılacaklardır. Bu sebepten dolayı kaybedilen kitlenin geri dönüşü ise bir hayli zor olacaktır. 

Doğal bir beklenti ile ilk birkaç saniyede hedef kitleniz üzerinde olumlu bir etki yaratmak istiyorsunuz.

Web tasarımı, işletme veya kişisel itibarınızın yönetiminde en önemli göstergelerden birisidir ve hedef kitlenizin algısında, marka pazarlamasını güçlendirir. Web kullanıcıları üzerinde bıraktığınız izlenim, onların sayfanızda kalma süresini ve işletmeniz hakkında doğru bilgi akışını sağlar. 

İyi tasarlanmış bir web sayfası, potansiyel müşterilerin sayfa sadakatini artıracaktır.

web sitesi tasarımı

2. ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO)  

Birçok web tasarım öğesi ve uygulaması, web sitenizde içerik yayınlama şeklinizi etkiler ve bu durum arama motoru örümceklerinin web sitenizi nasıl tarayıp dizine eklediğini etkiler.

Bu durum, bütün web tasarımınızı etkileyecek bir öneme sahiptir. Sayfa içi SEO temelleriniz yeterli değilse, başlangıçtan itibaren görünürlük için yokuş yukarı bir savaş veriyor olacaksınız.

SEO doğrudan etkileyen konuların başında, yayınladığınız içeriğin web sitenizde nasıl bulunduğu ve web tasarım öğeleri gelmektedir. 

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bilgi sahibi değilseniz, web tasarımının önemini anlamak zor olabilir. Basitçe söylemek gerekirse,  kullandığınız anahtar kelimelerinizin SEO dostu olması gerekir.

Uygun web tasarım uygulamalarını (ve ardından arama motoru görünürlüğünü) sağlamanın en iyi yolu, paketlerinin bir parçası olarak SEO hizmetlerini içeren bir web tasarım ajansıyla ortaklık kurmaktır.

3. GÖRSEL VE TASARIMSAL ETKİNLİK 

İnsanlar, web sitenize bakarak onlara nasıl davranacağınızı değerlendirebilir. Doğru bir etkin bir Web Tasarımı, potansiyel web kullanıcılarına, ulaşmak istediğiniz gerçek kitlenizi nasıl gördüğünüz konusunda aydınlatır. Özelikle ücretsiz sunulan ve kaliteden uzak Web tasarım çalışmaları, web kullanıcıları ve hedef kitle nazarında telafi zor itibar kayıplarına neden olur. .

Web siteniz, bir müşteri hizmetleri temsilcisi gibidir. Web sitenizin modern, çekici ve dikkat çekici olması durumunda hedef kitleniz, sayfanızda daha iyi karşılanacaktır. 

İyi bir web tasarım, web sitenizi ziyaret eden yeni insanlara açık ve misafirperver olduğunuz izlenimini verecektir.

Buna karşılık, zamanın ve hedef kitlenin ihtiyaçlarından uzak ve ilgi uyandırmayan bir site, kuruluşunuzun web kullanıcıları nazarında güven vermeyen bir izlenim vermesine neden olur.

İnsanlar için ilk izlenim oldukça önemlidir ve ilk izlenimden kötü not alan bir işletmeyi dikkate almazlar. 

Web tasarımınızı işinizin dijital yüzü olarak düşünün. Bir müşteriniz geldiğinde onu sıcak ve samimi bir gülümsemeyle hoş karşılarsanız, yapacağınız ticaretin olumlu geçeceği kesindir. İşte web tasarımı çağdaş ve güncel olan siteniz, sizin müşterilerinizi karşılayan samimi yüzünüzdür. 

4. WEB TASARIMINIZ KİTLENİZE GÜVEN VERSİN

İnsanlar kötü tasarlanmış web sitelerine güvenmezler. Kötü bir tasarımın veya bilgilerin eski ve eksik olması durumunda, hedef kitlenizde güven eksikliği oluşur ve sitenize güvenmezler. Güncel toplu durumdan ve çağdaş algıdan uzak tasarlanmış web sayfanız, kullanıcılar tarafından güvensiz ve keyifsiz olarak algılanacaktır. 

Örnek vermek gerekirse, bir imalat firması ile ondan ciddi ticaret yapmak isteyen bir kişiyi düşünün. Muazzam miktarda bir yatırım maliyeti, güven vermeyen bir web sitesi tasarımını nedeniyle askıya alınabilir veya iptal edilebilir. Bu durum ticari itibarı zedeler ve ilerleyen satışlarında iptaline sebep olabilir.

Bununla beraber, profesyonel şekilde çalışılmış bir web tasarımı, hedef kitlenizin firmanıza karşı güvenini artırır. İşletmenize güven sağlayacak ve itibar yönetimi konusunda ciddi destekleyici olacaktır. 

Sitenizde kalmaları için hedef kitlenizde güven oluşturmak önemlidir. Potansiyel müşterilerin site sadakati, iyi tasarlanmış ve ihtiyaçlara cevap veren bir web tasarımı sonucunda ortaya çıkar. 

5. RAKİPLERİNİZİN KALİTESİ

Web tasarımı için başka bir önemli neden ise, rakiplerinizin de kullandığı web sayfalarıdır. Rakipleriniz karşısında etkisiz kalmak istemiyorsanız, kaliteli ve profesyonel bir web tasarımına ihtiyacınız vardır.

Rakipleriniz karşısında en etkin rekabet araçlarından birisi ise web tasarımıdır. Şayet güncel olmayan, kalitesi düşük, içerik açısında fakir bir web tasarımı kullandıysanız, rakipleriniz sizi geride bırakacaktır. Bir ticaret gerçeği olarak kaliteli olan hizmet, kalitesizi her zaman geride bırakacaktır.

Bu durum, rakiplerinize olası satışları kaybedeceğiniz anlamına gelir. Web tasarımları ilgi çekici olan web sayfaları hedef kitle ve potansiyel kullanıcılar için daha cazip olacaktır:

Doğru ve kaliteli hazırlanmış bir web tasarımı, sizi rakipleriniz karşısında hep bir adım öne taşıyacaktır. Rakiplerinizle rekabet ederken benzer hizmetlere ve fiyat aralıklarına sahipsinizdir. İşletmenizi diğerlerinden farklı kılacak bir şeye ihtiyacınız varsa o da kaliteli hazırlanmış bir web tasarımıdır.

İşletmenizi rakiplerinizden benzersiz kılacak en öneli silahlardan olan web tasarımınız, kendinizi sergilemeniz için eşsiz bir fırsat sunarak, hedef kitlenize rekabette neden işletmenizi seçmeleri gerektiğini gösterebilirsiniz.

6. WEB TASARIMDA TUTARLIK

İşletmeniz açısından oluşturduğunuz markanız, yeni müşteri adayları bulma konusunda en zor eylemlerden birisidir. Hedef kitlenizin markanıza aşina olmasını ve böylece dönüşüme hazır olduklarında sizi seçmelerini istiyorsunuz. Bu nedenden dolayı, sayfanızı tutarlı kılması açısından çevrimiçi web tasarımları önemlidir.

Web tasarımı, her sayfada aynı yazı tiplerine, stillere ve düzenlere sahip olmalıdır. Her sayfada kullanılan farklı bir tasarımlar, web tasarımının profesyonellikten uzak görünmesine neden olacaktır. Ayrıca, markanızın kitlenize ulaşması konusunda renk algı tutarlılığı, marka sadakati açısından oldukça önemlidir. 

Web tasarımı kendi içinde tutarlı değilse, insanlar olağan bir refleksle sizinkinden daha profesyonel görünen başka bir siteye geçiş yapacaktır. Web tasarımı içerisindeki tutarlılık, potansiyel müşterilerin sadakatlerini artıracak ve sayfanızda daha uzun süre kalmalarını sağlarsınız. Siteniz bu temel ögeyi kullanan bir web tasarımı ile tasarladığınızda daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm elde edeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.