Yazılımcılar İşsiz mi kalacak

Yazılımcı olmak, yazılım geliştirmek..

Günümüzde yazılıma ihtiyaç duyulmayan neredeyse herhangi bir iş kalmadı gibi. Orta ölçekli ve üstü şirketlerin kendi özel yazılım isteklerini ve sorunları çözebilmek için hepsinde en az bir yazılımcı çalışıyor, küçük işletmelerse bu ihtiyaçlarını freelancer yazılımcılarla hallediyor.

E-Ticaret işleriyle uğraşandan, yeni nesil teknolojileri geliştirenlere kadar tüm şirketlerde yazılım geliştiricileri çalışıyor. Dünyanın en mutlu mesleklerin açıklandığı bir listenin ilk 5 basamağındaki mesleklerin 3’ü bilişim ve teknoloji alanında. Tabi ki kim daha iyi çalışma şartlarında mutlu olduğu işi yapmak istemez ki?

Yazılımlar olmasa bilgisayarların, robotların ve mobil cihazlar gibi hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerin hiç bir anlamı kalmıyor. Her geçen gün daha da gelişen ve ilerleyen bilişim teknolojilerinin başarılı yazılımları sayesinde teknolojik ilerlemeler sağlanıyor. İşte bu teknolojik ilerlemeler yetenekli yazılım geliştiricilere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor.

Pandemi sürecinde ki kapanmalar ile birçok meslek sektörde kan kaybederken, yazılım sektörü her gün biraz daha ilgi odağı olmaya devam ediyor. Yazılım öğrenmek günümüzün ve geleceğin en popüler mesleği olarak kabul görüyor.

Yapay Zeka gelecekte Yazılımcı olmayı çok etkileyecek gibi görünüyor

Peki yakın gelecekte başka neler olacak..

Nereye gideceği henüz belli olmayan yeni teknolojilerin en başında yapay zeka geliyor. Neden böyle bir şey söyleyebiliyoruz?

Çünkü bu yapay zekâ hem yaptığımız teknolojik gelişmeleri daha fazla hızlı yapmamızı sağlayaıp fayda sağlarken, hem bazı meslekleri bitirip, insanları işinden edebilir hem de insanlığı kaosa sürükleyebilir.

Ortaya çıkan kimi bilgilere göre bugünün gözde mesleklerinden biri olan yazılım geliştiricilerinin pek çoğunun yakın bir gelecekte işsiz kalabileceği.

Yazılımcıları bekleyen bu kötü haberin kaynağı Google. Bilişim teknolojilerinin çoğu alanında çalışma yapan Google kendi kendine kod yazabilecek bir yapay zekâ üzerinde çalışıyor.

Yapay Zekâ

Peki yakın bir gelecekte günümüzün en popüler ve önemli mesleklerinden olan yazılımcılığı yapay zekâ tamamen bitirebilir mi?

Google‘ın ana şirketi Alphabet, geliştirilen gizemli bir yapay zekâ projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Proje, Google’ın “generative AI” olarak daha geniş bir hamlenin bir parçasıdır ve şirketin geleceği ve kod yazan geliştiriciler için önemli sonuçlar doğurabilir.

Görüntü, video ve daha fazlasını oluşturmak için algoritmalar kullanan generative AI, kısa bir süre önce Silikon Vadisi’nin en popüler ürünü haline geldi. Bu durumun asıl amacı insanların kod yazma ve güncelleme ihtiyacını azaltırken kod kalitesini korumak. Bunu yapmak, gelecekte yazılım mühendislerinin çalışmalarını büyük ölçüde etkileyebilir. Projenin ismi henüz X iken, ilk başından beri projede yer alan çalışanlardan biri “Fikir şuydu: Tüm bu yazılım mühendislerini işe almadan bir sürümden diğerine nasıl geçebiliriz?” diye açıklamada bulundu.

Google Labs’ın “Pitchfork” Projesi

Bu açıklamadan sonra analistler, Google Labs’da projenin ismi daha sonra “Pitchfork” isminde ki bu projede, yapay zekânın kod yazması için geliştirildiğini iddia ettiler. İşin dikkat çeken kısmı ise bazı isimsiz Google çalışanlarının da bu iddiaları doğrulaması oldu.

Alphabet’in projesi olan ancak şirketin çatısı altındaki en başarılı yapay zekâ geliştirme ekibi olan Google Labs tarafından geliştirilen bu yapay zekâ iddialara göre şu anda kendi kendine kod yazabilmesi ve sorunlu kodlarını düzeltebilmesi için eğitiliyor. Bazı Google çalışanları tarafından sızdırıldığı iddia edilen dokümanlara göreyse araştırmacılar, yapay zekaya kademeli olarak bazı kodlar yazdırıp hatalı kodları düzelttiriyor ve makine öğrenimi ile yapay zekânın “mükemmel kodlar” yazmasını amaçlıyor.

Tabii ki bu iddialar ne kadar doğrudur bilemeyiz fakat Google’ın Pitchfork projesi üzerinde çalıştığını kabul etmesi ve güvenilir bazı Google çalışanlarının bu iddiaları onaylaması, çok yakın gelecekte yazılım geliştirme işinin yapay zekâ kontrolüne geçebileceğini gösteriyor.

Bir çok Yapay Zekâ Uzmanlarına göreyse bu durum oldukça tehlikeli, çünkü yapay zekâ gerek duyduğu takdirde kendi kodlarını yeniden yazarak kendi sınırlarını kırabilir, kendi kopyalarını yaratabilir ya da dünyadaki tüm elektronik cihazları etkileyebilecek tespit edilemeyen “mükemmel virüsü” hazırlıyor olabilir.

Makalenin kaynağına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.