Dijital MedyaMakaleManşet Yanı

1979’da sosyal medya mı? Evet!

Vikipedi‘ya da yazan açıklamaya göre Sosyal medya, kullanıcıların internette aradığı, kullandığı ve içerik ürettiği interaktif iletişim platformdur. Geleneksel medya’dan 2004 yılında Web 2.0’ın kullanılmaya başlamasıyla, tek yönlü içerik paylaşımından, çift taraflı içerik alışverişine erişim sağlanılan medya iletişimidir.”

Merhabalar, hazırladığım bu makalede sizleri 1979 yılındaki sosyal medya ile tanıştıracağım.

Evet, evet 1979!

Aşağıda okuyacağınız yazı videodaki sesten anlaşılabildiği kadarıyla çevirilmiştir. Hatalı anlaşılmalar ve çeviri hatası olması söz konusu. İngilizcesi olan okuyucularımız videoyu izledikten sonra yorum kısmına açıklama yazabilirlerse sevinirim 🙂

Videoyu hazırlayan FozzTexx‘e sonsuz teşekkürler.

İşte videomuz ve sonrasında video da geçen konuşma metni

1979 ve sosyal medyaya atlamak istiyorsun ama sosyal medya yeni o zamanlar tam olarak yoktu ama bir tür sosyal medya vardı ve buna sadece çevrimiçi olmak deniyordu.

Çevrimiçi olmak, mesaj alışverişi yapmak için bilgisayarınızı başka bir bilgisayara telefon görüşmesi yapmak için kullanmak anlamına geliyordu. Bilgi servisi CompuServe yeni tanıtıldı ve bbs’nin bir yıl önce icat edildiği bilgisayarlı bir bülten panosu ve bbs’ler her yerde ortaya çıkmaya başlamıştı.

Geniş bant veya kablosuz teknoloji olmadığından, telefon servisine ek olarak bilgisayarınızdan gelen sinyalleri taşımak için normal analog sesli telefon servisi kullanıldığından, gerçek bir telefona da ihtiyacınız vardı.

1979’da birinin evinde bulabileceğiniz en yaygın telefon, kadranlı döner bir telefon olurdu ve arama teriminin geldiği yer burasıydı. Dokunmatik tonlu telefonlar kesinlikle mevcuttu, ancak dokunmatik ton hizmeti ekstra maliyete mal oldu ve döner telefonlar iyi çalıştığında neden bunun için ödeme yaptı.

Telefon şirketi, insanların telefon şirketine ait telefon hatlarına bağlanmasına izin verilenlerle ilgili birçok düzenlemeye sahipti ve insanların telefon şirketinin kendilerine kiralamadığı ekipmanı takmasını istemiyorlardı.

Bu nedenle, motor doğrudan telefon hattına bağlanmadı ve bunun yerine bir telefonun ahizesinin basılacağı akustik kuplör adı verilen bir şey kullandı.

Telefon şirketi kişilerden kiralanan insanlar normalde kendi telefonlarını kendi yoktu bir şey oldu telefonun kendisi ve telefonları telefon şirketinden geldi çünkü hemen hemen hepsi Olası insanlar o zamanlar kullanılan en yaygın bilgisayar Commodore pet veya RadioShack çöp reklam bilgisayar çalışan bir KOPYAYA bir elma olurdu neredeyse herhangi bir telefon ile çalışacak, akustik kuplörler yapmak için yapım, yakışıklı aynı şekil kullanılmış.

Bu demo için, 1979’da piyasaya sürülen BGBM’Yİ çalıştırmak için bir Radio Shack çöp reklam modeli kullanıyorum, bu biraz sıra dışı. Çünkü bu demo için seçmemin tek nedeni, insanların devasa 8 inçlik disketlerden bir tekme atacağını düşündüğüm için bir iş bilgisayarı.

Daha yaygın olarak bilgisayarlar daha küçük 5 dakikalık çeyrek inçlik diski kullanıyorlardı, ancak genellikle yalnızca birkaç yüz kilobayt tuttukları için iş bilgisayarları hala bir megabayta kadar tutabilen daha büyük 8 inçlik diski kullanıyorlardı.

Pekala, tüm bileşenler bir araya toplanıp internete girince, onu açıp Bbs’yi arayalım. Modem, telefon hattına bağlanan herhangi bir aramayı işleyemediğinden, bilgisayardan gelen herhangi bir komutu kabul etmez.

Telefon ile hiç bir telefon çalıyor duyuyor ve ahizeyi kaldırın ve bir motorda zaten bu sopa olabilir bu yana cevap için modem söylemek bilgisayardan herhangi bir komut var mı bir numara çevirmek için modemi söylemek imkansız.

Aslında birçok akustik modem, yalnızca bir servisi aramak için kullanabileceğiniz bir yanıt moduna bile sahip değildi.

Modemi açın ve bbs’yi çevirin. Bir dokuz bir altı dokuz altı beş bir yedi sıfır bir ve çalmasını bekleyin. Çalıyor.

[Music]

Modemler hızlı değildi ve yaygın olarak kullanılan 110 baud veya yaklaşık iki hız vardı. Saniyede 10 karakter ve 300 baud veya saniyede 30 karakter 1200 baud modemler yepyeni ve analog motorlar bazen insanlar 300 baud modemlerini 450 veya hatta 600 bom’a kadar overclock edeceklerinden çok fazla insan yoktu.

Modemleri değiştirmek zorunda kalmadılar, sadece verileri daha hızlı bir şekilde beslediler, bazen iyi bir bağlantınız varsa işe yaradı, bazen işe yaramadı.

Çevrimiçi iletişim metin tabanlıydı tüm çevrimiçi iletişim, bilgisayarınızı bir terminale dönüştürmek için bir terminal veya yazılım kullanılarak yapıldı yazdığınız şeyler hemen diğer uca gönderilir ve alınan metin hemen ekranınızda görüntülenir.

Bir web sayfası veya URL’ler veya jpeg’ler kavramı yoktur Bilgisayarınızın kodunu çözmek için bir HTML sayfası indirmesi ve veriler geldiğinde görüntülenmesini izlemeniz gerekmez.

Mesajı başka biri içinde yeniden okumak için herhangi bir yeni mesaj var mı diye BBC aramadan sonra belki de ertesi gün arayıp belki bir cevap okumak bile kapatmak zorunda mı gönderdi şimdi. Eğer BBC için eğer kendinize ait bir yazı ya da herhangi bir yeni cevaplar varsa ve kendinize bakın cesur bağlayın hissediyorsan.

Umarım 1979’da sosyal medyanın ne olduğuna ve çevrimiçi olmak için gereken çevirmeli teknolojiye bu bakışı beğenmişsinizdir.


Version to English

it’s 1979 and you want to jump into social media but social media is new it didn’t exist back then well not exactly but there was a form of social media and it was simply called going online.

going online meant using your computer to make a phone call to another computer in order to exchange messages.

the information service CompuServe have just been introduced and a computerized bulletin board the BBS had just been invented the year before and BBS’s were starting to spring up all over the place.

since there was no broadband or wireless technology regular analog voice telephone service was used to carry the signals from your computer in addition to phone service you also needed an actual telephone.

the most common phone you’d find in someone’s home in 1979 would have been a rotary phone with a dial and this is where the term dialling comes from.

touch-tone phones were certainly available but touch-tone service cost extra and why pay for it when rotary phones worked just fine.

the phone company had a lot of regulations regarding what people were allowed to connect to phone lines owned by the phone company and they didn’t want people plugging in equipment that the phone company hadn’t leased to them.

because of that motos didn’t plug directly into the phone line and instead use something called an acoustic coupler that the handset of a telephone will be pressed into.

the phone itself was something people rented from the phone company people didn’t normally own their own phones and because the phones came from the phone company almost all of them used the exact same shape of handset making it possible to make acoustic couplers that would work with almost any phone the most common computers people would have used back then would have been a computer running CPM an apple to a Commodore pet or a RadioShack trash ad.

for this demo I’m using a Radio Shack trash ad model to running CPM which was released in 1979 it’s a little unusual.

because it’s a business computer the only reason I chose it for this demo is because I thought people would get a kick out of the gigantic 8-inch floppy disks.

more commonly computers were using the smaller 5min quarter inch disk but since they typically held only a few hundred kilobytes business computers were still using the larger 8 inch disk which could hold up to a megabyte.

all right with all the components gathered together to go online let’s turn it on and call into the BBS.

because the modem can’t handle any of the dialing are connecting to a phone line it doesn’t accept any commands from the computer.

there’s no way to tell the modem to dial a number you do that with your telephone there’s no command from the computer to tell the modem to answer since it can’t hear the phone ringing and it can’t pick up the handset and stick it in a coupler anyway.

in fact many acoustic modems didn’t even have an answer mode you could only use them to call a service. switch on the modem and dial the BBS.

one nine one six nine six five one seven zero one and wait for it to ring. it’s ringing.

[Music]

modems were not fast and there were two speeds commonly in use 110 baud or about.

10 characters per second and 300 baud or 30 characters per second 1200 baud modems were brand new and not too many people had them since motors for analog sometimes people would overclock their 300 baud modems up to 450 or even 600 BOM.

they didn’t have to modify the modems they just fed data through them at a faster rate sometimes it worked if you had a good connection sometimes it didn’t.

online communication was text-based all online communication was done by using a terminal or software to turn your computer into a terminal the things you type in are immediately sent to the other end and the text received is immediately displayed on your screen.

there’s no concept of a web page or URLs or JPEGs your computer didn’t need to download a page of HTML to decode it and display it as the data arrives you watch it appear.

now that the message is posted it you have to hang up so that someone else can call in and read it maybe even reply to it later on or maybe the next day you call the BBS back to see if there’s any new messages to read.

if you’re feeling brave connect to the BBS yourself and see if there’s any new replies or even post one of your own.

I hope you enjoyed this look at what social media was in 1979 and the dial-up technology required to go online.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.