Haber Duyuru Etkinlik

E-Ticaretin kuralları değişiyor – Platformlar artık kafalarına göre indirim yapamayacak

TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonunda kabul edilen yeni yasa ile önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi beklenen E-Ticaret Kuralları

Her geçen gün büyüyen ve rekabetle kendi içlerinde büyük ve uluslararası firmaları bile kapanacak hale getiren E-ticaret sektöründe haksız rekabetin engellenmesi ve sektörün bir düzen içerisine girmesi için harekete geçildi.

Yeni E-Ticaret kanunu ile Hükümet, Ticaret Bakanlığı’nı geniş yetkilerle donatıp, pazaryerlerinin kendine çeki düzen vermesini sağlayacak maddeler içeriyor.

E-ticaret sektöründeki haksız rekabeti ve tekelleşmeyi engellemek isteyen Hükümet, tüketiciyi korumak ve e-ticaret sektörünü kontrol altına almak için harekete geçti.

 Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunularak kabul edilen, Ticaret Bakanlığı’nın yetkilerini artırıp, e-ticaret sektörüne girecek vatandaşların işlerini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Meclis (TBMM) Başkanlığında kabul edilen kanun ile; kamu yetkililerinin her alanda daha fazla etkin olacakları görülüyor. Özellikle haksız rekabet ve hukuka aykırı içerikler için atılacak adımlarla sektör paydaşlarına önemli sorumluluklar verilecek. İdari para cezaları milyonlarca liraya ulaşabilecek, bu da en çok da vatandaşın işine yarayacak. Çünkü rekabet ortamında her zaman tüketici kazanır.

Meclis (TBMM) Başkanlığınca kabul edilen kanun teklifinde ki bazı konular:

Bu yeni kanun ile, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a yeni terim ve kavramlar eklendi. Bu sayede pazaryerleri ile internet üzerinden satış yapan kimseler, artık net bir kavram altına oturtuldu.

Bu kavramlar ile örneğin pazar yerinde kendisinin satış yapıp yapmadığına bakılmaksızın diğer elektronik ticaret hizmet sağlayıcıların mal veya hizmetlerinin teminine yönelik sözleşme yapılmasına ya da sipariş verilmesine imkan sağlayan aracı hizmet sağlayıcılar, bundan sonra “elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı” olarak tanımlanıyor. İnternetteki pazaryerlerinde veya kendi internet sitelerinde satış yapanlar ise “elektronik ticaret hizmet sağlayıcı” olarak anılacak.

Bütün Satıcılar sattığı üründen sorumlu olacak

Yapılan değişikliklerle e-ticaretle uğraşanlar, sattıkları maldan sorumlu tutulacaklar. Aracılar, satışa sunulan bir ürünün hukuka aykırı olup olmadığı konusunda sorumlu olmayacak. Ancak hukuka aykırı bir ürün satışını tespit eden aracı, bu ürünü satıştan kaldırmak durumunda olacak. Daha sonra da satıcının bilgileri kolluk kuvvetlerine iletilecek. Satıcı, yasaklanan ürünün hukuka uygun olduğunu düşünüyorsa, bunu ispatlamakla yükümlü olacak.

Adil satış ortamının oluşması için Ticaret Bakanlığı geniş yetkilere sahip olacak

TBMM Başkanlığınca kabul edilen kanun teklifi, Ticaret Bakanlığı’nı geniş yetkilerle donatıyor. Öyle ki bakanlık, bu düzenleme ile haksız rekabet ortamının oluşmasını engelleyecek. Tüketicilere gönderilen kısa mesaj ve e-postadaki bilgilerden tutun, bilirkişi görevlendirmeye kadar her şey, Ticaret Bakanlığı bünyesinde yapılacak. Ticaret Bakanlığı, bu süreçte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile dirsek teması halinde olacak.

Platforma üye olan Satıcılar, ‘indirimli’ satışa zorlanamayacak

Halihazırda vatandaşların ürün aldığı platformlar, satıcıların 10 liraya satışa koydukları bir ürünü ‘indirimli’ olarak listeleyip 8 liradan satabiliyor, aradaki farkı satıcıya ödüyorlardı. Ancak yeni düzenleme ile birlikte platformlar satıcıdan habersiz kampanya gerçekleştiremeyecekler.

Haksız rekabete yol açabilecek uygulamalara milyonlarca TL’lik idari para cezası kesilecek

Platform sahibi Aracılar, bundan sonraki süreçte platformdaki fiyatları daha dikkatli izleyecek. Öyle ki haksız rekabete neden olan bir durum varsa, önce kendisi harekete geçecek. Aksi durumda her bir satıcı için 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idari para cezası kesilecek. Bütün Aracılar, kendilerine ait diğer platformların reklamını yapması durumunda ise 20 milyon TL’ye kadar para cezası ile karşılaşacak. Üstelik, bu durumun tekrarlanması durumunda verilen ilk cezanın iki katı, yeni bir idari para cezası olarak uygulanacak.

Yeni e-ticaret yasası ile haksız ticaret uygulamaları şöyle açıklanıyor: 

  • Mal veya hizmet satışı karşılığında elektronik ticaret hizmet sağlayıcıya yapılması gereken ödemenin, en geç satış bedelinin elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcının tasarrufuna girdiği ve siparişin alıcıya ulaştığı tarihten itibaren 5 iş günü içinde eksiksiz yapılmaması.
  • Elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı tarafından satış fiyatında tek taraflı değişiklik yapılması dahil olmak üzere, elektronik ticaret hizmet sağlayıcının kampanyalı mal veya hizmet satışına zorlanması.
  • Elektronik ticaret hizmet sağlayıcıyla olan ticari ilişkinin koşullarının, yazılı şekilde veya elektronik ortamda yapılan aracılık sözleşmesiyle belirlenmemesi ya da bu sözleşmenin açık, anlaşılır ve elektronik ticaret hizmet sağlayıcı tarafından kolay erişilebilir olmasının sağlanmaması.
  • Elektronik ticaret hizmet sağlayıcının aleyhine olacak şekilde aracılık sözleşmesi hükümlerinde geçmişe yönelik veya tek taraflı değişiklik yapılması ya da buna imkan sağlayan herhangi bir hükme aracılık sözleşmesinde yer verilmesi.
  • Herhangi bir hizmet verilmediği veya verilen hizmetin türü ve hizmet bedelinin tutar ya da oranı aracılık sözleşmesinde belirtilmediği halde elektronik ticaret hizmet sağlayıcıdan bedel alınması.
  • Aracılık sözleşmesinde herhangi bir nesnel ölçüte yer verilmediği halde ya da kamu kurumlarına veya adli mercilere başvuruda bulunulduğu gerekçesiyle elektronik ticaret hizmet sağlayıcının sıralama ya da tavsiye sisteminde geriye düşürülmesi, elektronik ticaret hizmet sağlayıcıya sunulan hizmetin kısıtlanması, askıya alınması veya sonlandırılması.

Haber Kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.