MakaleWeb Uygulamaları

Sesli Arama Optimizasyonu Nedir?

Hey SiriWeb sitemi sesli aramalar için nasıl optimize edebilirim?

Evlerde ve mobil cihazlarda ses asistanlarının yükselişiyle, arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejinizin arama sorgularının yeni dünyasına adapte olması gerektiğini anlamış olmalısınız. Gelin sesli arama optimizasyonunun nedenlerini ve nasıllarını inceleyelim.

Temel olarak sesli arama optimizasyonu web sitenizdeki arama sorgularına ses desteği eklemektir. Yabancı bir şehirdeyken “nerede yemek yiyebilirim?”‘den bir benzinlikte “aracım için nasıl bir yakıt tercih etmeliyim?”e kadar, sesli aramalar kullanıcıların arama motorlarıyla ve işletme web siteleriyle etkileşimini değiştirdi. Tabii arama motorlarının içeriklerinizle olan etkileşimini de.

Sesli arama üzerine yapılan bazı araştırmalar bize birkaç veri sunuyor:

  • Aylık 1 milyondan fazla sesli arama yapılıyor.
  • Yetişkinlerin %40’ı günde en az 1 defa sesli arama yapıyor.
  • 2020 ile birlikte online sorguların %50’sine sesli aramaların hakim olması bekleniyor.
  • 2017 tatil sezonunda Amazon’un en çok satan ürünü Echo Dot oldu.
  • Sesli aramaların bu kadar popüler olmasının arkasında araç kullanırken arama yapabilmek, konuşmanın yazmaktan daha hızlı olması, bazı cihazlarla (Amazon EchoGoogle Home gibi) devamlı etkileşimler ve yalnızca insanların mobil cihazlarda bir şeyler yazmayı sevmemesi gibi nedenler yatıyor.

Web tasarımlarında sesli arama optimizasyonu nasıl yapılır?” sorusu da belki sizi bu makaleye getiren şeydi.

Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar arama sorguları için belirli bir yol öğrendiler. Genellikle yalnızca bir iki kelime girerek sorgularını açılır listedeki önerilerle tamamlıyorlar. Kısa anahtar kelime stratejileri de bu davranıştan doğdu.

Daha sonra sektördeki uzmanlar daha uzun sorgular giren kullanıcıların bir satın alma işlemi yapmaya daha yakın olduğunu rapor ettiler.

sesli arama optimizasyonu

Her ne kadar Google’ın Hummingbird algoritması gizli anlamsal indekslemeyi (aramadaki asıl kelimeler yerine sorgunun arkasındaki anlamı bulma) kullansa da, kullanıcı davranışları algoritma değişiklikleri ile güncellenmiyor. Ortalama bir kullanıcı beklenmedik, robotik bir yolla yazmaya programlanmıştır.

Kesinlikle arama çubuklarına yazdığımız sorular gibi konuşmuyoruz. Sesli arama optimizasyonu için kendinizi hedef kitlenizin yerine koymak zorundasınız. Onların düşündüğü şekilde düşünmeli ve onların konuştuğu şekilde konuşmalısınız. Soruları, bir arkadaşa sorar gibi cümlelerle şekillenecektir.

Kullanıcı araştırmasının, sesli arama stratejisinin ve yerel optimizasyonunuzun kombinasyonu sizi doğru noktaya getirecektir.

Web Tasarımımı Sesli Aramalar İçin Nasıl Optimize Edebilirim?

  1. Kullanıcı araştırmanızı yapın. 2-3 tane kitle karakteri belirleyin ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bulmak için sordukları soruları tespit edin.
  2. Test edin. Bu soruları kendi ses asistanlarınıza sorun ve karşınıza gelen sonuçları inceleyin.
  3. İçerik stratejisi geliştirin. Kullanıcılarınızın en çok kullandığı “neden”, “nasıl”, “nerede” ve “ne zaman” sorularını seçin. Sayfa optimizasyonunuzu ve yeni/güncellenmiş makalenizi bu sorular etrafında şekillendirin.
  4. Konuşma metnini entegre edin. Sayfaları anahtar kelimelerle doldurmak artık geride kaldı. Sesli arama optimizasyonu için bir arkadaşla veya müşteriyle konuşuyor gibi yazılmış içerikler üretin.
sesli arama kullanan hedef kitle

Kullanıcı araştırmaları kesinlikle dijital pazarlama stratejilerinizin bir parçası olmalı. Eğer işletmenizin hala hedef kitle karakterleri yoksa, bunları yapmak için zaman ayırmalısınız. Sorunlarını çözebilmek için yaşlarını, cinsiyetlerini, mesleklerini, gelirlerini, ilgi alanlarını, favori sosyal platformlarını, neden size ihtiyaç duyduklarını anlayabileceğiniz her şeyi belirleyin.

Yazının devamı: https://bulut.press/sesli-arama-optimizasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.