Bilişim ProfesyonelleriMakaleSiber Güvenlik

2020 için VPN Kullanımı ve Veri Gizliliği İstatistikleri

Veri güvenliği farkındalığının bu altın çağında, insanların çevrimiçi güvenlikleri ve mahremiyetleri hakkında ne kadar bilgili olduklarını keşfetme girişiminde bulunduk.

Yaptığımız araştırma özellikle şaşırtıcı – ve hatta ilgili – sonuçlar gösterdi. İnsanlar VPN’leri nerede kullanıyor? Gibi sorular sorduk. Dark Web’i kim kullanıyor? Ve hangi hükümet Google’dan en çok kişisel veriyi istiyor?

Çoğu insan (% 78), hükümetlerinin verileriyle ne yaptığını hâlâ bilmiyor. Bununla birlikte, Z Kuşağı için bu o kadar önemli değil – katlanarak daha yüksek çevrimiçi varlıkları onları birçok riske maruz bıraksa da, veri koruma konusunda en az endişelenenler onlar.

Burada, kendi araştırmamızı, dahili meta verilerimizi ve uzman analizimizi kullanarak güncellenmiş VPN ve Veri Gizliliği İstatistiklerini bulacaksınız.

Veri gizliliği

Son küresel krizler karşısında, 2020, özellikle veri gizliliği konularına halkın odaklanması açısından bir dönüm noktası olacak.

Dijital Gizlilik Ne Anlama Geliyor?

Dijital gizlilik kavramı, farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir. Bir ankette web kullanıcılarına “dijital gizlilik sizin için ne ifade ediyor?” En büyük katılımcı grubu, bir bütün olarak, kişisel bilgiler üzerinde kontrole sahip olmanın konunun temel unsurlarından biri olduğu konusunda kararlıydı.

İnsanlar çevrimiçi gizlilik hakkında ne düşünüyor?

Kişisel Veriler Üzerinde Kontrol

Çoğu insan, kendi verileri ve web’deki gizlilikleri üzerinde kontrol sahibi olmadığını düşünüyor. En iyi VPN’lerden birini kullanmak da dahil olmak üzere çevrimiçi etkinliğinizi korumanın yolları vardır.

Bu anketin sonuçlarıyla ilgili endişe verici olan şey, ankete katılanların, bireylerin hassas bilgileri üzerindeki kontrolünde esas olarak özel şirketleri ve hükümeti eşit tutmalarıdır.Verileriniz üzerinde kontrol edin

Çevrimiçi Özgürlük

Freedom House Index, birçok farklı ülkedeki vatandaşlar için internet özgürlüğünün derecesini ölçer. En fazla 100 endeks puanıyla en yüksek puanı alan ülkeler, kullanıcıların web’i minimum kısıtlamayla kullanmalarına olanak tanıyan ülkelerdir.

En düşük puanlar arasında bulunanlar, çevrimiçi etkinliği ve erişimi büyük ölçüde kısıtlar, bu nedenle vatandaşları VPN kullanıcıları arasında daha üst sıralarda yer alır ve Facebook’u kullanmalarına, YouTube’u izlemelerine ve Google’da özgürce arama yapmalarına olanak tanır.

Ülkeye göre internet özgürlüğü

Google’a Devlet Kullanıcı Verileri Talepleri

Şirketlerin verilerinizi paylaşmamasına güvenebilir misiniz? Bir şirketin politikalarından veya kullanıcıların gizlilik varsayımlarından bağımsız olarak, birçok hükümet kullanıcı verileri ve faaliyetleri hakkında bilgi talep etmiştir. Burada, Google’ın bu şirketlerden biri olduğunu, özellikle ABD hükümetinin söz konusu verilere yönelik talepleriyle aşırı yüklü olduğunu görüyoruz.

Devletlerin kullanıcı verileri talepleri

Veri Gizliliği Yasaları ve Yönetmelikleri

Kayıtlı seçmenler, veri gizliliği konusundaki düşünceleri hakkında ankete katıldı. Tüketicilerin verilerini (Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği – veya kısaca GDPR’ye benzer) koruyacak yasalar oluşturmaya ne kadar öncelikli olduğu sorulduğunda, Baby Boomer kuşak grubu bu konuya en çok önem verdi.

En kayıtsız grup, açık arayla en genç olan Z Kuşağıydı. Bunun, çevrimiçi gizlilikle ilgili önemli beklentilerin olmadığı bir dönemde yaşlandıklarını varsaymak mantıklıdır.

Ülkenizin daha iyi koruma yasalarına ihtiyacı var mı?

VPN Kullanımı 2020

Elbette, VPN kullanımı ve veri gizliliğinin güçlü bağlantıları vardır. İnternet kullanımı için ayrı bir sunucuya erişen VPN’ler, bilgisayar korsanlarının ve / veya üçüncü tarafların çevrimiçi etkinlikleri izlemesini çok daha zor hale getirir. Aşağıdaki grafikler, dünya çapında VPN kullanımının mevcut durumunu incelemektedir.

VPN Kullanımı için En İyi Pazarlar

Dünya çapında VPN kullanımı birçok hikaye anlatır. Akış siteleri söz konusu olduğunda seçeneklerini genişletmek isteyenler, diğer ülkelerdeki meslektaşları tarafından ‘temel’ ve ‘gerekli’ kabul edilen sitelerin bazılarına erişme yeteneği arayanlar ve sadece gizliliklerini isteyenler var. internet üzerinden. İnternet tüketicilerinin VPN kullanmayı tercih etmelerinin çok sayıda nedeni ne olursa olsun, dürüstçe söyleyebiliriz ki, sektör için en büyük pazarlardan bazılarının bu nedenlerin çoğunun veya tamamının birleştiği ülkelerde yer alması şaşırtıcı değil.

Tüm dünyada VPN kullanımı

Ancak VPN’ler için en hızlı büyüyen pazarlar biraz farklı bir hikaye anlatıyor. Dahili veri kaynaklarımızdan, Slovakya’daki kullanıcıların hizmete artan bir ilgisinin olduğunu ve İspanya, Güney Afrika ve Japonya gibi ülkelerle geçen yıl içinde% 300’ün üzerinde arttığını görebiliyoruz.

VPN kullanımı için en hızlı büyüyen yedi pazar

VPN Kullanımının En Önemli 10 Nedeni

Yaklaşık dört kişiden biri, çoğunlukla eğlence içeriğine erişmek ve anonim olarak gezinmek için küresel olarak VPN kullanıyor. Bir VPN kullanmayı seçmenin ana nedenleri şunlardır:

  1. Coğrafi olarak engellenmiş eğlence içeriğinin kilidini açma
  2. Devlet tarafından kısıtlanan ağlara ve sitelere erişim
  3. Genel ve paylaşılan WiFi ağlarını kullanırken güvenlik
  4. Sörf siteleri iş yerinde kaşlarını çattı
  5. Okulda engellenen sitelere erişim
  6. The Pirate Bay gibi selleri kullanma
  7. Çevrimiçi davranışları devletten, ISS’den veya işverenden gizlemek
  8. Gazeteciler ve kaynaklar arasında güvenli iletişim
  9. Yıkıcı siyasi faaliyetlerde bulunmak
  10. Uluslararası seyahat ederken yerel sitelere ulaşmak
Uluslararası seyahat ederken VPN'lerini kullanan kişiler

Ne Tür İnsanlar VPN Kullanır?

Demografiye göre ayrılmış internet kullanıcılarının dışında, ortalama bir VPN kullanıcısının neye benzediğinin bir resmini elde edebiliyoruz.

Erkeklerin, özellikle 25-34 yaşları arasındaki VPN kullanma olasılığı kadınlardan daha fazladır. Bir bütün olarak, Avrupa ve Asya’da ikamet edenler, Afrika ve Avustralyalı meslektaşlarına kıyasla VPN’leri daha kolay kullanıyor. Nereye uyuyorsun?

VPN'leri kim kullanır

Kendi Hükümetine Güvenebilir misin?

Ulusal hükümetlerin vatandaşların faaliyetlerini çevrimiçi olarak izlemeye odaklanan birimler kurduğu bilinmektedir. Ne ölçüde gidecekleri konusunda kanıtlanmış çok az kesinlik var, yine de, endişe dünyanın her yerindeki web kullanıcılarında devam ediyor.

Vatandaşlarının hükümetleri çevrimiçi casusluk yapmasından endişe duyan iki ülke, her biri kategorideki kötü şöhretli en üst sıralarda yer alan Hong Kong ve Amerika Birleşik Devletleri. Ülkeniz nereye uyuyor?

Hükümet casusluğu

Gizliliğinizi Ne Kadar Koruyacaksınız?

Dark Web, Deep Web’i oluşturan şeyin çok küçük bir kısmıdır, ancak teknoloji meraklıları arasında her iki terim de sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Onion Routing projesi (TOR) ve Görünmez İnternet Projesi (I2P), Dark Web’e erişmenin yollarından sadece ikisi. Bu portalların yanında bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmak, gizliliğinizin korunmasını sağlamanın önemli bir yoludur, ancak bu, onu kullananların yasa dışı veya ahlaki açıdan sorgulanabilir faaliyetlerde bulunduğu anlamına gelmez.

Karanlık ağ

Sonuç olarak, dünya genelindeki internet kullanıcılarının sadece% 12’si Karanlık Web’e erişim sağlayan teknolojiyi kullandıklarını kabul ediyor ve Hindistan en yüksekler arasında yer alıyor.

İnsanlar neden karanlık ağı kullanıyor

Büyük çoğunluk yasadışı faaliyetlerde bulunmak için bu teknolojileri kullanmıyor, bunun yerine asıl amaçlarının gizlilik olduğu konusunda ısrar ediyor. Bu teknolojileri kullanmayanların çoğu, onları anlamadıklarını belirtiyor.

İnsanlar neden Karanlık Web'den kaçınır?

VPN Kullanım İstatistiklerinin Özeti

İnternet gizliliği pazarı, son yıllardaki aynı küresel bölgelerin öncülüğünde büyümeye devam ediyor. Ayrıca, Netflix’in genel kullanıcı tabanının küçük bir bölümünü temsil ettiklerini iddia etmelerine rağmen, akış içeriğine erişim VPN kullanıcıları için önemli bir motivasyon kaynağı olmaya devam ediyor.

Daha ilgili dijital istatistikler için, önceki bir makalede hayati internet eğilimleri hakkında bir dizi araştırma analizi sunduk .

Siber Suç

Siber suçlar gelişmeye devam ediyor. Aşağıdaki grafiklerde gösterildiği gibi, ihlallerin miktarı yüksek olmaya devam ediyor ve hem tüketiciler hem de işletmeler için gelişen tehditlere karşı koruma sağlamak için çok sayıda zorluk var.

Veri ihlalleri

En son rakamlar, dünya çapında sürekli artan veri ihlali eğilimini gösteriyor. Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2019, genel olarak veri ihlallerinde yenilenen bir artış gördü.

ABD'de veri ihlallerinde açığa çıkan kayıtlar

Çevrimiçi Gizlilik Tehditleri

Amerikalılara göre, kimlik hırsızlığı ABD’deki en büyük siber suç sorunudur

Tehditler

Siber Suç ve Ev Tipi Cihaz Sayısı

Bireysel tüketicilere yönelik siber suç tehdidi, ev cihazlarının sayısı arttıkça önemli ölçüde artmaktadır.

Bildirilen ihlaller

Siber Suç Korkuları Büyük Çevrimiçi Davranış Değişiklikleri Yaratıyor

Kimlik hırsızlığı ve diğer siber suçlar tehdidi, ABD’deki tüm İnternet kullanıcılarının neredeyse% 30’unun bir defada çevrimiçi finansal işlem yapmaktan kaçınmasına neden oldu. Bu sayı, veri güvenliği sorunlarının bilinmesi ile artar.

Çevrimiçi etkinliklerden kaçınıldı

İşletme ve Kuruluşlara Karşı Siber Suç

İşletmeler ve profesyonel kuruluşlar için, siber suç tehdidi, onların bir saldırıya hazırlıklı olmalarını çok daha uzak bir noktaya taşır. Aslında, işletmelerin% 63’ünün tam olarak çalıştırılabilir bir olay müdahale planı yok.

İşletmeniz siber saldırıya hazır mı

Çevrimiçi Gizliliği Korumanın Zorlukları

Veri gizliliği korumasının genellikle başarısız olmasının sayısız nedeni vardır, ancak bunun bir numaralı nedeni, yetersiz bir anlayış ve veri gizliliğine ilişkin genel farkındalıktır.

Çevrimiçi gizliliğin korunması

Siber Suç İstatistiklerinin Özeti

Sıfırıncı gün güvenlik açıkları ve fidye yazılımı saldırıları gibi tehditlerin giderek daha güçlü ve karmaşık hale gelmesiyle, tüketicilerin çevrimiçi davranışları olumsuz etkilenmeye devam edecek. Ek olarak, daha fazla hane daha fazla cihaz edindikçe, başarılı saldırı riski artacaktır. Siber suça karşı hazırlıklı olma planınız nedir?

Kaynaklar:

https://www.globalwebindex.net/

https://www.rsa.com/content/dam/en/misc/rsa-data-privacy-and-security-survey-2019.pdf

https://www.cigionline.org/internet-survey-2019

https://www.politico.com/tag/politico-morning-consult-poll

https://kaspersky.com/

https://www.statista.com/

https://www.vpnmentor.com/

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.vpnmentor.com/blog/vpn-use-data-privacy-stats/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.