MakaleWeb UygulamalarıYazılım Geliştirme

2022’de Web Geliştirmeyi Öğrenmeye Değer mi?

Birçok insan 2021’de web geliştirmeyi öğrenmeye değer mi diye sormaya devam ediyor. Bu sorunun kısa cevabı evet. Hala nedenini bilmek istiyorsanız, o zaman bu makale tam size göre.

Bir web geliştiricisi olmak için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Çoğu işletmenin çevrimiçi hale gelmesi ve yeni işletmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte web geliştiricilerine olan talep artmaya devam edecek.

Neden web geliştirmeyi öğrenmelisiniz?

US News’e göre, web geliştirme, ortalama 74.000 $ maaşla alabileceğiniz en iyi 8 numaralı teknoloji işidir.

Covid19 pandemisinden sonra, sektörlerin çevrimiçi hale geldiğini görmeye başladık ve banka kurumlarından, okullardan ve işletmelerden sosyal etkileşimlerimize kadar neredeyse her şeyin çevrimiçi olduğu web geliştirme yakın zamanda bırakmayacak, sadece evrimleşecek.

Web geliştirme, dünyanın en hızlı büyüyen endüstrilerinden biridir ve 2021 yılı bu alana girmek için harika bir zaman. Raporlar, web geliştirme işlerinin 2018 ile 2028 arasında yüzde on üç oranında büyüyeceğini ve bu da tüm meslekler için ortalamadan çok daha hızlı olacağını gösteriyor.

Şimdi bir web geliştiricisi olmak, gelecek için akıllıca bir karar olacaktır.

Bir web geliştiricisi olmak da zorlu bir görev olabilir çünkü çok fazla öğrenme ve zaman gerektirir. Ne tür bir web geliştiricisi olmak istediğinize bağlı olarak, öğrenmeniz gereken teknolojileri belirleyecektir.

Ön uç web geliştiricisi, arka uç web geliştiricisi veya tam yığın web geliştiricisi olabilirsiniz.

İşte web geliştirici türleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Front-end Developers (Ara yüz Geliştiriciler)

Ön uç geliştiriciler, bir kullanıcının doğrudan görebileceği ve onlarla etkileşime geçebileceği bir web sitesinin veya web uygulamasının görünümünden sorumlu olanlardır.

Bunu, HTML, CSS ve javascript gibi tasarım ve ön uç geliştirme teknolojilerinin birleşimi ile yaparlar. Bir web sitesini açtığınızda gördüğünüz her şeyden onlar sorumludur.

Bu geliştiriciler, tamamen işlevsel bir web sitesi oluşturmak için grafik tasarımcılar ve arka uç geliştiricilerle yakın çalışır.

Web sitelerine bilgisayar, telefon veya tablet gibi farklı cihazlardan erişilebildiğinden, bir web sitesinin tüm bu cihazlarda yanıt vermesini sağlamak ön uç geliştiricinin görevidir.

Ara yüz geliştirici olmak için gerekenler

Bir ön uç geliştiricinin, birden fazla ön uç teknolojisinde bilgili olması, tasarlaması ve ayrıca web’in nasıl çalıştığını anlaması gerekir.

Ön uç geliştirmeyi öğrenirken, HTML, CSS ve javascript olan bir web sitesi oluşturmak için kullanılan temel teknolojileri bilmeniz gerekir. Temel bilgileri öğrendikten sonra, bazı web çerçevelerini ve tepki ve önyükleme gibi kitaplıkları öğrenerek bilginizi ilerletmek ve becerilerinizi geliştirmek isteyebilirsiniz.

Bir ön uç web geliştiricisi olmak için ayrıntılı bir yol haritası almak için Tapajyoti Bose tarafından hazırlanan Zero to Hero: Front End Developer Roadmap’a göz atın.

Back-end Developer (Arka yüz geliştirici) olmak için gerekenler

Arka uç geliştiricisi olmak için python, C#, PHP veya Ruby gibi arka uç programlama dillerini öğrenmeniz gerekir.

Ayrıca önemli Backend geliştirici becerilerinden biri olan çeşitli DBMS teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Yaygın olarak kullanılan MySQL, MongoDB, Oracle, SQLServer, Redis’ten herhangi birini öğrenmeyi seçebilirsiniz.

Sunucular, önbelleğe alma mekanizmaları ve API hakkında bilgi edinmek de gereklidir. Django ve Laravel gibi bazı geliştirme çerçevelerini de öğrenmeye karar verebilirsiniz.

Full-Stack Developer (Tam Yığın Geliştirici)

Adından da anlaşılacağı gibi, tam yığın geliştirici, hem ön uç hem de arka uç geliştiricinin işini yapan kişidir. Bir ön uç ve arka uç geliştiricinin gerekli becerilerine sahip olmaları gerekir.

Tam kapsamlı bir geliştirici olacaksanız, çok çalışma ve öğrenme gerektirecektir.

Tam kapsamlı bir geliştirici olmak için gerekenler

Tam yığın geliştiricinin HTML, CSS, JavaScript gibi ön uç teknolojileri ve python, PHP, ruby, veritabanı, sunucular, API’ler gibi arka uç teknolojileri hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Tam yığın geliştirme hakkında daha fazla bilgi için Guru 99’daki bu makaleye göz atın

Web geliştiricisi olmanın artıları ve eksileri

Web geliştirme 2021’de iyi bir kariyer seçimi olsa da, diğer tüm iş ve endüstriler gibi artıları ve eksileri de var. İşte bir web geliştiricisi olmanın artıları ve eksileri.

Artıları

Aranılan olmak

Biz teknolojide ilerledikçe ve yeni şirketler ortaya çıkmaya devam ettikçe, web geliştiricilerine olan talep artmaya devam edecek.

İyi Maaşlar

Web geliştirme, dünyadaki en kazançlı işlerden biridir ve tam yığın web geliştirme, gerçekten de en iyi ikinci iştir. Bir web geliştiricisi olarak harika becerileriniz varsa, size büyük bir maaş çeki veren bir iş bulabileceğinizden şüpheniz olmasın.

Serbest Meslek

Web geliştirmeyi bir yan iş yapmak isteseniz veya bir web geliştiricisi olarak tam zamanlı bir işe girmemeye karar verseniz bile, serbest çalışarak da iyi bir yaşam sürebilirsiniz, orada web geliştiricileri için tonlarca serbest iş var ve eğer Kendinizi doğru ayarlayabilirseniz, binlerce dolar kazandıran konserler almaya başlayabilirsiniz.

Uzaktan Çalışabilme

Evden veya herhangi bir yerden çalışmanın büyük bir hayranıysanız, web geliştiricisi olmak bu yaşam tarzını elde etmenin bir yoludur. Her web geliştirme işi ofiste çalışmanızı gerektirmez, bu nedenle bu, istediğiniz yerde çalışmanız ve kendi zamanınızda çalışma esnekliğine sahip olmanız için iyi bir avantajdır.

İstediğinizi İnşa Edin

İyi kodlama becerilerine sahip bir web geliştiricisi olarak, çevrimiçi olarak gerçekten harika şeyler oluşturma yeteneğine sahipsiniz, hatta kendi işiniz için kişisel projeler veya bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Gerçekten harika birçok web sitesi var ve ayrıca harika bir kullanıcı deneyimi sunan web siteleri oluşturabilirsiniz.

Eksileri

Sürekli Öğrenme

Öğrenmek harika bir şey olsa da, web geliştirme ile endüstrilere ayak uydurmak için bazı yeni teknolojileri öğrenmeye devam etmeniz gerektiğinde bazen sinir bozucu olabilir.

Web teknolojilerindeki hızlı yenilikle, aşina olduğunuz bazı terimler eskimiş veya takdir edilmiş olabilir ve yeni terimlerle değiştirilebilir. Zirvede kalmak için yeni trendleri takip etmelisiniz.

Uzun Saatler Çalışmak

Bu, üzerinde çalıştığınız büyük bir projeniz olduğunda ve yeterli zaman olmadığında, son teslim tarihine yetişmek için daha fazla saat ayırmanız gerektiğinde, birçok geliştiricide çok yaygındır. Ayrıca, ertelemeden ve gereğinden fazla uzun süre çalışmaktan kaçınmak için uzaktan çalışıyorsanız, zaman yönetimi konusunda kendinizi disipline etmeniz gerekir.

Tükenmişlikler

Uzun saatler boyunca ekran karşısında çalışmak ve bir sandalyede oturmak bir web geliştiricisi için tükenmişliğe neden olabilir, bazen üzerinde çalıştığınız proje gerçekten sıkıcı ve stresli olabilir ancak işin tamamlanması gerekiyor. Uzun bir proje üzerinde çalışırken küçük molalar vermenizi tavsiye ederim.

Çoklu görev

Çoğu işin aksine, uzaktan veya serbest çalışan olarak çalışıyorsanız, birden fazla projeyi yönetmeniz gerekecek ve bazen kendinizi aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışmaya çalışırken bulabilirsiniz. Birden fazla projeyle yüzleşmeye ve onları ayrı tutmaya hazır olmalısınız.

Uzun Süreler Oturmak

Bir web geliştiricisi olarak, çalışırken bilgisayar ekranının önünde gerçekten uzun saatler oturmak zorunda kalırsınız. Bu, vücut için bazı sorunlara ve hatta sağlık sorunlarına neden olabilir. Renkli gözlük kullanmak, boyun ve sırt gerdirmek, mümkünse ayakta çalışma masası almak gibi önlemler almanız gerekiyor.

Çözüm

Özetle, 2021’de bir web geliştiricisi olmak kesinlikle buna değer, yazılımların günlük hayatımızda daha önemli hale geldiği ve web sitelerine olan ihtiyacın daha da artacağı ve daha önemli hale geleceği bir çağa giriyoruz.

Gittikçe daha fazla insanın internete erişmesi ve işlerin çevrimiçi olması ile web geliştirme becerilerine sahip olmak çok karlı olabilir.

Umarım bu, ‘2021’de web geliştirmeyi öğrenmeye değer mi?‘ sorusuna iyi bir cevap verir.

Teknoloji endüstrisinde mobil uygulama geliştirme, veri tabanı mühendisliği ve yazılım geliştirme gibi düşünebileceğiniz başka kariyerler de var ve bunların hepsi gelecekte çok canlı olacak.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.