Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru Etkinlik

“Atma Bağışla” elektrikli ve elektronik eşyalar eğitime dönüşsün

Hayatınıza geri dönüşümü dahil etmiş olanlardan biri misin? Cevabınız evetse ne mutlu size, değilse henüz geç değil.

Bazı konulara hayatımızda çok önem versek de, harekete geçmek için çoğu zaman etrafımızdan birinin bizi hareket ettirmeye veya bir kıvılcım bizi ittirmesine ihtiyaç duyabiliyoruz. Bizi harekete geçirecek bir ilham arıyoruz, başarı hikayelerini görnek veya duymak istiyoruz, işte o zaman bu hikayelerden bir tanesinin kahramanı olma düşüncesi bize daha gerçekci geliyor gözümüze ve harekete geçiyoruz.

Bugün, size geri dönüşüm ile ilgili hem çevresel hemde eğitimsel bir katkıda bulunma imkanından bahsediyor olacağız.

“Atma Bağışla!” Projesi

TEGV – Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı “Atma Bağışla” projesi ile evde, okulda ve işyerinde kullanılmayan atık elektrikli ve elektronik eşyaları (AEEE) geri dönüşümle eğitime dönüştürüyor.

TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği iş birliği ile devam eden proje kapsamında bağışlanan elektronik atıklar, lisanslı e-atık taşıma araçları ve PTT aracılığı ile anlaşmalı geri dönüşüm tesisine gönderiliyor ve elde edilen değer, imkânı kısıtlı çocukların nitelikli eğitim desteği almasını sağlıyor. Elektronik atıkların yanı sıra çalışır durumda olan cihazlar ise TEGV tarafından incelendikten sonra alınan onay karşılığında vakıf envanterine kaydedilerek, TEGV’in Türkiye’nin dört bir yanındaki etkinlik noktalarında kullanılmak üzere muhafaza ediliyor.

Beş yılda 350 tonu aşkın elektronik atığın geri dönüştürülmesine aracı olan TEGV, elde edilen gelirle sayıları 4 bini aşan çocuğu nitelikli eğitimle buluşturdu.

4.000 çocuğu nitelikli eğitimle buluşturdu 😍

Bütün detaylar burada: https://tegv.org/atma-bagisla

Ürünlerin hurda değeri TEGV’e bağışlanacaktır.

“Atma Bağışla!” projemizin amacı bir yandan TEGV’e alternatif kaynak yöntemi oluşturarak daha fazla çocuğumuzun nitelikli eğitimle buluşmasına katkı sağlarken diğer yandan e-atıkların çevreye verdiği zararı azaltarak sürdürülebilir çevre faaliyetlerini destek olmaktır.

Herkes evinde, iş yerinde kullanmadığı ve çevreye olumsuz etki oluşturan atıkları, geri dönüştürerek, hem sürdürülebilir çevre hedeflerine hem de TEGV’deki çocukların nitelikli eğitimle desteklenmesine katkı sağlayabilir.

Ev veya iş yerlerimizde bulunan masaüstü-dizüstü-tablet bilgisayarlar, monitör ve televizyonlar, masa ve cep telefonları, yazıcı tarayıcı ve fotokopi makineleri, modem ve switch gibi ağ ürünleri, ütü, fön makinesi ve mutfak robotu gibi elektronik ev aletleri, her çeşit kablo ve adaptörler e-atık kapsamında değerlendirilebilir.

Geri dönüştürülemeyen ve bağış yapılamayan ürünler: Cam ve ahşap ağırlıklı mobilya ve süs eşyaları, beyaz eşya (buzdolabı, çamaşır-bulaşık mak.) laser yazıcı tonerleri, akü ve piller

E-Atık bağışı yapabileceğiniz ürünlerin listesini görmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.