Haber Duyuru EtkinlikManşetYapay Zeka

3. Genç Beyinler Yeni Fikirler – Ödüllü Fikir Yarışması

Değerli Bilişim Profesyonelleri, Değerli Meslektaşlarım..

Türkiye Bilişim Derneği – TBD tarafından düzenlenecek olan 3. Genç Beyinler Yeni Fikirler – Ödüllü Fikir Yarışması 11 Haziran 2024’ Salı günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında Ankara OSTİM Teknik Üniversitesi‘nde gerçekleştiriliyor.

İlki İzmir’de 2012 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Batı Anadolu Bilişim ve Elektronik Bölgesel İnovasyon Merkezi (Batı-BİNOM), Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) ve Türkiye Bilişim Derneği’nin öncülüğünde ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, üniversite, öğrenci ve sanayiciyi bir araya getirerek ilk kez yapılmıştır.

Genç Beyinler Yeni Fikirler (GBYF), 2024 yılında İzmir’de 13. kez gerçekleştirilecek etkinlik ayrıca Ankara’da ikincisi yapılacaktır.

GBYF (Genç Beyinler Yeni Fikirler), Türkiye Bilişim Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen ve gençlerin yaratıcılığını ve yenilikçi düşüncelerini teşvik eden bir yarışmadır. Her yıl düzenlenen etkinlik, üniversite öğrencileri ve genç profesyoneller arasında büyük ilgi görür. Katılımcılar, projelerini sergileyerek değerli geri bildirimler alır ve sektör profesyonelleriyle iletişim kurma fırsatı yakalar. GBYF, gençlerin kendilerini göstermeleri ve gelecekteki kariyerlerine yön vermeleri için bir platform sunar. Siz de genç beyinlerin yeni fikirlerini keşfetmeye ve desteklemeye davetlisiniz!

Saygılarımla
Osman Selçok – Genel Yayın Yönetmeni
Bilişim Profesyonelleri Haber Sitesi


Türkiye Bilişim Derneği – TBD tarafından hazırlanan etkinlik duyurusu aşağıdaki gibidir.

Genç Beyinler Yeni Fikirler Fikir Yarışması

Fikir Yarışması, etkinliğe katılan üniversitelerin birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerine açık olup Eğitim, Eğlence ve Oyun, Endüstri ve Otomotiv, Enerji, Çevre ve Tarım, Savunma Teknolojileri ve Siber Güvenlik, Toplum ve Sağlık temaları öncelikli olarak tüm proje fikirlerine yer verilecektir.

Yarışmada sunulan fikirler, çeşitli firma, üniversite ve kurum temsilcilierinden oluşan jüri tarafından Projelerde Özgünlük, Yenilikçilik, Bilimsel Yöntem Tasarım, Sektöre Katkı, Ülke Ekonomisine Katkı, Sosyal Sorumluluk, Sonuç Başarısı gibi özellikler dikkate alınarak değerlendirilecektir.

Etkinliğin Amacı

 • Bilişim sektörünün, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabette güçlü olması amacıyla üniversite ve öğrencilerimizin inovasyon potansiyeline ulaştırılarak, yeni fikirlerle buluşturulmasını sağlamak,
 • Sektör ihtiyaçlarına yönelik proje ve çözümleri firmalarımızla birlikte geliştirerek, istenilen alanlarda yetişmiş mezunlarla sektöre hız kazandırmak,
 • Yetenekli ve dinamik genç insan kaynaklarını firmalarla buluşturmak,
 • Girişimci öğrencileri girişimcilik ekosistemine kazandırmak,

Etkinlik Kapsamı

 • Bölgede bulunan üniversitelerin Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümlerinin Bitirme Projeleri ortak sergisi,
 • Proje Fikir Yarışması,
 • GBYF Girişimcilik Ekosistemi buluşması,
 • Öğrenci – Firma/Yatırımcı buluşma alanları,
 • Firma tanıtımları.

Proje Fikir Yarışması konuları: Eğitim, Eğlence ve Oyun, Endüstri ve Otomotiv, Enerji, Çevre ve Tarım, Savunma Teknolojileri ve Siber Güvenlik, Toplum ve Sağlık ve diğer konular.

Etkinliğin Sağlayacakları

 • Yeni fikir ve çalışmaların sanayiye aktarılması,
 • Sanayinin ihtiyaçlarına yönelik mühendislerin yetiştirilmesi,
 • Sanayi ihtiyaçlarının üniversitelerce çözümleneceği etkin iş birliği ortamının yaratılması,
 • Firma – Üniversite arasında Ar-Ge ve İnovasyon alanında sürekli kalıcı bağların kurulması,
 • Firma projelerinin mezuniyet projeleri kapsamında geliştirilmesi,
 • Girişimci öğrencilerin inovasyon ekosisteminden faydalanması.

Sanayi ihtiyaçlarının üniversitelerce çözümleneceği etkin işbirliği ortamının yaratılacağı etkinlik, her sene gelişerek büyüyecek, bölgedeki inovasyon ekosisteminin kaçınılmaz bir parçası olacaktır.

Firmalar için fikir, çözüm ve yetenek kaynağı

 • Yeni fikir ve projeleri doğrudan inceleme fırsatı,
 • Proje sahipleriyle birebir görüşme imkanı,
 • Yeni mezun olacak yetenekli insan kaynağına ulaşım,
 • Firma projelerinin gelecek senelerde mezun olacak öğrencilerce tez konusu olarak çalışılma imkanı,
 • Ödüllü proje fikir yarışmasında inovatif yaklaşımlar,
 • Üniversitelerimizin inovasyon potansiyeline ulaşım,
 • Kendi konularında üst düzeyde bilgili, uzman öğretim üyeleri ile bir araya gelme ortamı,
 • Genç beyinlerle bir araya gelerek farklı bakış açıları elde etme fırsatı,
 • Firmaların öğrencilere etkin tanıtım ortamı.

Firma projeleri için Bitirme Projesi başvuruları

Firmaların proje ve fikirlerinin yetenekli son sınıf öğrencilerince geliştirilmesi ve prototiplerinin hazırlanması için ortam sağlanacaktır. Firmalar tarafından önerilen projelerin, firmanın tercih ettiği üniversite tarafından gelecek yıl bitirme projesi konusu olarak danışman öğretim üyesi önderliğinde son sınıf öğrencilerince çalışılması fırsatı sunulacaktır.

Bitirme projesi konu önerilerinizi [email protected] adresine iletebilirsiniz.

Kimler Katılabilir?

Ziyaretçi katılımının ücretsiz olacağı etkinlikte firmalar, kurumlar, STK’lar, risk sermayesi sahipleri, yeni proje arayışı içerisindeki yatırımcılar, insan kaynaklarına ulaşmak isteyenler, çözüm arayışı içerisindeki firmalar, şirket kurmak isteyenler, tanıtım yapmak isteyen firmalar yer alacaktır.

Proje sahipleri ve uzmanlarla birebir görüşmek isteyen firmalar için ikili görüşme alanı oluşturulacaktır.

Stand Alanı ve Sponsorluk

Etkinlikte sınırlı sayıda stand alanına yer verilecek olup, talebinizi e-posta ile [email protected] adresine iletebilir, sponsorluk sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ödüller ve detay bilgiler için: https://www.gbyfankara.org.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.