Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikMakaleManşet

38 Yıllık Commodore 64 ile Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz hafta Nintendo GameBoy üzerinde Bitcoin kazılmasının üzerinden meraklı kullanıcılar soluğu Commodore 64’te aldı. Günümüzden yaklaşık 38 yıl önce 1982 yılında piyasaya sürülen ikonik Commodore 64 ile dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin kazmak için kullanıldı.

Tüm zamanların en çok satan kişisel bilgisayarı olarak bilinen Commodore 64 bir çoğu için asla unutulamayacak anılar demek. Son madencilik furyası Commodore 64’e de uğradı. 8-bit Show And Tell kanalını yürüten video oyun programcısı ve koleksiyoneri son içeriğinde Commodore 64’ü Bitcoin kazmaya yönelik modladı.

1.023 MHz’de çalışan MOS Technology 6510 işlemcisi ve 64 KB RAM’e sahip Commodore 64 herhalde kripto para kazma denilince akla gelemeyecek bir donanım olsa gerek.

İşlemcideki ek yazmaçları (register) açarak kazma performansını ikiye katlayan kullanıcının elde ettiği sonuçlar modern ASIC madencilerinin ulaştığı 18 Terahash/s’lik skorlarının çok gerisinde kalsa da tamamlanan bloklar en değerli bloklar olsa gerek.

C programlama dilinde yazdığı kodla 0.3 H/s’lik kazma oranına ulaşan Youtuber, Commodore 64’ü SuperCPU kartıyla desteklemeyi de ihmal etmemiş.

SuperCPU ile 3 H/s seviyesine ulaşan 1980’li yılların ikonik bilgisayarının ek kartının 20 kat performans artışı sağlamasına rağmen bu seviyede hızlanamaması donanım ve yazılım uyumsuzluğuna bağlanıyor.

Şimdiye kadar piyasaya sürülmüş en efsanevi bilgisayar modellerinden biri olan Commodore 64, günümüz teknolojisi ile kıyaslandığında hesap makineleri ile dahi karşılaştırılamayacak kadar zayıf bir donanıma sahipti. Yine de bu durum, ikonik bilgisayarın hiçbir işe yaramadığı anlamına gelmiyor.

8-Bit Show And Tell adlı bir YouTube kanalı, günümüzden yaklaşık 38 yıl önce, 1982’de piyasaya sürülen Commodore 64 ile Bitcoin madenciliği yaptı. Tahmin edebileceğiniz gibi Commodore 64 ile Bitcoin “kazmak” maddi açıdan pek de karlı bir işlem değil ancak Commodore 64’ün gücünü görmek açısından eğlenceli sayılabilir.

8-Bit Show And Tell, bir Commodore 64’te Bitcoin madenciliği yapabilmek için YTM/Elysium’un kısa süre önce açık kaynaklı olarak yayınlamış olduğu C64 Bitcoin Miner’dan faydalandı. 1.02MHz frekans hızına sahip MOS Technology 6510 işlemciden güç alan Commodore 64, saniyede 0.3 bölünmüş hash oranına sahip. Peki bu oran tam olarak ne anlama geliyor?

Gerçek bir Bitcoin madenciliği yapmak istediğinizde saniyede 100 terahash (100×1.000.000.000.000) hash oranına sahip bir sistem kullanabiliyorsunuz. Dolayısı ile Commodore 64’te Bitcoin madenciliği yapmanın çay kaşığı ile dağa tünel açmaya benzediğini ifade edebiliriz. 

Commodore 64 ile Bitcoin madenciliği yapılan video :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.