Haber Duyuru EtkinlikManşet

5. Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi

Zirve Açıklaması

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe ‘nin 5.si düzenlenecek zirve açıklaması aşağıdaki gibidir.

Değerli Paydaşlar,

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 2018 yılından bu yana Türk Standardları Enstitüsü (TSE) işbirliği ile düzenlenen Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi düzenlenmektedir.

Söz konusu zirvenin gerçekleştirilmesinde temel amaç, ülkemizin dijital dönüşümüne azami oranda katkı sağlaması, kamu kurumlarının dijital olgunluk seviyesinin yükseltilmesi ile dijital ekonominin büyütülmesine önemli katkılar sağlayacak olan standartlara uyum ve ortak çalışabilirlik konularında ülkemizde farkındalık yaratılması, ülkemizde Dijital Dönüşüm Standartlarının oluşturulmasında Kamu – STK işbirliğinin sağlanması, standartlar ve ürün sertifikasyonu alanında ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi, özellikle son yıllarda artan beyin göçünün engellenmesi, ulusal seviyede siber dayanıklılığın arttırılması, katma değeri yüksek yerli ve yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine katkı sağlanmasıdır.

TBD 5.nci Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi, Cumhurbaşkanlığı, Bağlı Kuruluşlar, Bakanlıklar, Yerel Yönetimler, Üniversite, Akademi, Özel Sektör, STK Temsilcileri, Bilim İnsanları, Bilişim Profesyonelleri ve Bilişim Uzmanlarının katılımı ile 9 Şubat 2023 tarihinde Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Ana Konferans
Salonunda gerçekleştirilecektir.

Saygılarımızla,
Türkiye Bilişim Derneği


Zirve Hakkında

Cumhurbaşkanlığı, Bağlı Kuruluşlar, Bakanlıklar, Yerel Yönetimler, Üniversite Akademi, Özel Sektör, STK Temsilcileri, Bilim İnsanları, Bilişim Profesyonelleri ve Uzmanlarının katılımı ile 9 Şubat 2023 tarihlerinde “Veri Merkezi, Bulut Bilişim ve Yapay Zeka Sertifikasyonu” Ana Teması ile TSE Ana Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

“Veri Merkezi, Bulut Bilişim ve Yapay Zeka Sertifikasyonu” Ana Temasıyla gerçekleştirilecek olan TBD 5. Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesinin amacı; ülkemizin dijital dönüşümüne azami oranda katkı sağlamak, kamu kurumlarının dijital olgunluk seviyesinin yükseltilmesi ile dijital ekonominin büyütülmesine önemli katkılar sağlayacak olan standartlara uyum ve ortak çalışabilirlik konularında farkındalık yaratılması, Dijital Dönüşüm Standartlarının oluşturulmasında Kamu – STK işbirliğinin sağlanması ve bu konuda ortak akıl oluşturulması olarak belirlenmiştir.


Zirve Programı

12:45 – 13:00 | Kayıt

  • Protokol Konuşmaları:

13:00 – 13:15 | Rahmi AKTEPE – Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı
13:15 – 13:30 | Mahmut Sami ŞAHİN – Türk Standardları Enstitüsü Başkanı
13:30 – 13:45 | Hasan BÜYÜKDEDE – T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bakan Yardımcısı *

13:45 – 14:00 | Veri Merkezleri Sertifikasyonu Programı

  • Konuşmacı : Cengiz GÖRENTSE Muayene Gözetim Merkezi Başkanı

14:00 – 15:15 | OTURUM-1: KAMU’da Bulut Bilişim ve Sertifikasyon Çalışmaları

  • Panel Yöneticisi: Dr. Ziya KARAKAYATBD Bilişim Standartları Platformu Başkanı
  • Dirsehan TUNÇELT.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Proje Müdürü
  • Mutlu ATAÇBulutistan CEO
  • Murat YAZGANT.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilişim Daire Başkanı

15:15 – 15:45 | Çay – Kahve Ara

15:45 – 17:00 | OTURUM-2: Yenilikçi Teknolojilere Yönelik Stratejiler, Standartlar ve Ulusal Çalışmalar

  • Panel Yöneticisi: Hatice Merve KARATAŞTSE BT Test ve Sertifikasyon Merkezi Dairesi Başkanı
  • Dr. Atilla AYDINT.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Birim Müdürü
  • Emre DABAKT.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü Dijital Teknolojiler Dairesi Başkanı
  • Dr. Mehmet HAKLIDIRTÜBİTAK BİLGEM Bulut Bilişim ve Büyük Veri Lab. Yöneticisi

17:00 | Kapanış


Zirve Oturumları

OTURUM-1: KAMU’da Bulut Bilişim ve Sertifikasyon Çalışmaları
Bu panelde Kamu Kurumlarımızın Bulut Bilişim servislerinden faydalanabilmesi amacı ile Bulut Güvenliği, erişilebilirliği ve kullanılabilirliği konusundaki stratejiler, yönetmelikler, uyulmakla yükümlü olunan standartlar ve sahip olunması gereken sertifikalar ele alınacak ve bilgilendirme yapılacaktır. Bu alanın, Veri Merkezleri’nin sertifikasyonu ile ilişkisinin değerlendirileceği oturumda ülkemizdeki yerli Bulut Servis sağlayıcılarının hazırlık düzeyleri konuşulacaktır.

OTURUM-2: Yenilikçi Teknolojilere Yönelik Stratejiler, Standartlar ve Ulusal Çalışmalar
Son yıllarda yaygın olarak çalışmalar yürütülen Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri, ve benzeri alanlarda; ülkemizde yayınlanmış, yayınlanmak üzere çalışmaları sürdürülen stratejiler, yönetmelikler, standartlar ve sertifikalar ele alınacaktır. Ayrıca bu oturumda özellikle Yapay Zeka ve Veri Yönetişimi konusunda yürütülen çalışmalarda gelinen noktalar, bu konuda örnek alınan Avrupa’daki gelişmeler (örneğin AI Act, Data Governance Act, v.b. gibi) hakkında bilgilendirme yapılırken Yapay Zeka Güvenilirliği ve Sertifikasyonu (Güvenilir Yapay Zeka Etiketi gibi) konularında yapılan hazırlıklar, gelinen nokta ve yakın gelecekte bizleri nelerin beklediği konularına da değinilecektir.


Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Hakkında

Türkiye Bilişim Derneği, kurulduğu 22 Nisan 1971 tarihinden itibaren, gerçekleştirdiği etkinlikler ve karar alıcılara sunduğu politika önerileriyle ülkemizin ekonomik, toplumsal ve kültürel kalkınmasına katkı veren Türkiye’nin bilişim sektöründe en büyük ve köklü sivil toplum kuruluşu olarak görev yapmaktadır. 52 yıllık geçmişi süresince birçok çalışmaya öncülük yapan TBD, 7 Mart 1994 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile “kamu yararına çalışan dernek” statüsünü alan çok az dernekten biridir. TBD, faaliyetlerini günümüzde 12 bine yaklaşan üyeleriyle sürdürmektedir.

TBD hakkında detaylı bilgiler için bu linki kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.