Haber Duyuru EtkinlikManşetTeknoloji

A101’in dijital perakende bankası TOM faaliyet izni aldı

TOM Katılım Bankası Türkiye’nin ikinci Dijital Katılım Bankası oldu.

Türkiye’nin ikinci dijital katılım bankası faaliyet bankası faaliyet izni aldı.

25 Mart 2023 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan bir kararla Türk bankacılık ve finans sektörünün ilk şubesiz dijital bankası “Hayat Finans” olmuştu.

Bugünkü (31 Mart 2023) kararla T.O.M. Katılım Bankası ikinci dijital katılım bankası faaliyet bankası faaliyet izni aldı.

12 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan BDDK kararına göre, T.O.M. Katılım Bankası, Ahmet Yaşar Aydın, Ali Taha Aydın, Can Ersöz, Erhan Bostan ve Tolga Akar tarafından kurulmasına izin verilmişti. Bankanın kurucu ortakları arasında A101’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydın’da bulunuyor.

Perakende gıda marketi olarak başladığı faaliyetlerine bir süre sonra gündelik kullanım eşyaları ve uygun fiyatlı teknoloji ürünlerini ekleyen A101 marketler, sattığı lüks teknelerle gündeme gelmişti. Şimdi ise bir dijital katılım bankasını kurdu.

TOM Katılım Bankası nedir?

A101, English Home ve Memorial Hastaneleri gibi büyük zincirlerin sahibi olan Aydın Holding, 2020 yılında TOM Digital girişimini kurmuştu. Herkese mikro kredi ve elektronik para hizmeti gibi amaçları olan TOM Digital ayrıca TOM Pay ve TOM Finansman şirketleri ile de birlikte çalışıyor.

TOM Katılım Bankası temelinde TOM Digital teknolojileri yer alacak. 1.5 milyar sermayeli dijital katılım bankası muhtemelen A101 üzerinden tüketiciye ulaşacak. Zira lüks tekneler, telefonlar, bilgisayarlar ve televizyonlar için mikro kredi olanaklarını yakın dönemde A101 mağazalarında görme şansımız olabilir. Böylece tüketiciler mağazadan çıkmadan kredi işlemlerini de halletmiş olacaklar.

Sadece ürün kredisi değil ihtiyaç kredisi de sağlayacak olan TOM Katılım ayrıca TOM Pay ile yine A101 ve diğer zincir şirketlerde elektronik ödeme sistemlerini de entegre edecektir.

“Avrupa’nın ilk 5 dijital bankasından biri olmayı hedefliyoruz”

Bankacılık hizmetlerinin daha fazla kişiye ulaşmasına ve geleneksel bankaların sunduğu tüm hizmetlerin internetin olduğu her yerden ve mobilden erişilebilir olması anlamına gelen dijital bankacılığın ülkemize pek çok yenilik getireceğinin altını çizen TOM Bank Kurucusu ve Genel Müdürü Onur Özkan: “Avrupa ve Amerika’da hızla yükselen dijital bankacılık trendini yakından takip ederek Aydın Grup ve TOM Şirketler Grubu bünyesindeki tecrübe ve deneyimlerimizi bir araya getirmek istedik. Her cebin, her evin bankası olmak hedefiyle bankanın en teknolojik halini TOM Bank ile oluşturduk. TOM Bank olarak kapsayıcılık ilkesi doğrultusunda finansal hizmetlerin erişimini kolaylaştırmayı amaçlayarak dijital bankacılık konusunda ülkemizde ses getirmeyi hedefliyoruz. Gruba bağlı Türkiye’nin dört bir yanına yayılan her ilçede en az bir mağazası bulunan A101’in yaygınlığının verdiği güçle hareket edeceğiz. Dünyanın lider ve en yenilikçi dijital bankalarından birisiolmak vizyonuna paralel bir şekilde, Türkiye’yi en yakın zamanda Avrupa’nın ilk 5 dijital bankasından biri olarak temsil etme hedefinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Veresiye kredi imkanı 

TOM Bank, mikrokrediler ve TL, katılma, altın, euro, dolar hesaplarının ücretsiz olması şube giderlerinden yapılacak tasarrufların müşterinin lehine kullanılarak daha avantajlı teklifler sunma imkanını sağlayacak. Kişilerin tamamen mobil uygulama üzerinden kolayca müşteri olabildiği TOM Bank’in kritik avantajlarından bir tanesi de Türkiye’de bir ilk olan A101 mağazalarından şubeye gitmeden, masrafsız, komisyonsuz, teminatsız “Veresiye Kredi” imkanı sunması olacak. Birkaç dakika içinde limit oluşturulup kredi kullandırabilecek teknolojik altyapısı ile müşteriler kendilerine yürüme mesafesinde olan her ilçedeki A101 mağazalarından nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Bunun yanı sıra TOM Bank, müşterilerin ATM arama derdine de çözüm olacak. Sadece QR kod okutularak A101 kasalarından anında para çekme ve ödeme yapılmasını planlıyor.

TOM  Bank Hakkında

İsmini paranın teknolojisinden alan T.O.M. (Technology of Money) Şirketler Grubu’na bağlı olarak hizmet verecek TOM Bank, Aydın Grup hissedarları ve üst yönetimi tarafından Dijital Banka olarak kurulan yeni nesil bankacılık hizmeti sağlayan teknolojik bir finans kurumudur.  Türkiye’nin dijital bankası olma yolunda önemli adımlar atmış ve en iyi müşteri deneyimini güçlü bir ekip ile sağlamayı hedefleyen; hızlı, dinamik ve proaktif yaklaşımı ile ülkemizde toplumun her üyesine hizmet etmeyi amaçlayan dijital bankasıdır. TOM Bank’ın müşterilerine vaadi; finansal ihtiyaçlarını mevcut sistemlerle yeterince karşılayamayan kişiler dahil herkese, mikro kredi başta olmak üzere yenilikçi, dijital ve finansal çözümler sunmak ve bu çözümleri de akıllı telefondan başka hiçbir şeye ihtiyaç bırakmadan cebe sığdırmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.