Ağ SistemleriBilişim ProfesyonelleriMakale

Alt Ağ Oluşturma Nedir?

Tek bir ağı bölümlemek, ağ tıkanıklığını gidermeye ve güvenliği artırmaya yardımcı olabilir

Büyük bir teşebbüs veya kuruluşta çalışıyorsanız, özellikle ikiden fazla şubesi olan bir kuruluşta çalışıyorsanız, iş yerinizin alt ağ oluşturma adı verilen bir süreçten yararlanma olasılığı çok yüksektir.

Alt ağ olarak da bilinen alt ağ oluşturma, ana ağları iki veya daha fazla diziye bölerek büyük ve hantal ağları daha kompakt ve yerelleştirilmiş ağlara bölmeyi mümkün kılar.

İşlem, bir IP ağının mantıksal bir alt bölümü olarak tanımlanan alt ağ veya alt ağdan sonra adlandırılır.

İlk önce IP adreslerine bir göz atın

Alt ağ oluşturma sürecini tam olarak anlamak için, IP adreslerini anlamak önemlidir: bunlar, sıfır ile 4294967295 arasında değişen değerlere sahip, her cihaz için benzersiz olan 32 bitlik sayıların birleşimleridir. IP adresleri, dört sekizliye bölünmüştür, bir sekizli sekiz bitlik bir gruptur. Bir IP adresinin en yaygın görülen biçimi, her sekizlinin her biri tek bir noktayla ayrılmış bir ondalık sayıya dönüştürülmesiyle oluşturulur. Bu taktik, toplam 4,3 milyar benzersiz IP adresi üretme kapasitesine sahiptir ve bu, küresel nüfusun yarısından fazlası için ayrı bir IP adresi sağlamak için neredeyse yeterlidir.

Bir IP içinde, iki ayrı alan olarak düşünülebilecek bir Ağ Öneki (veya ID) ve Ana Bilgisayar Kimliği vardır. IP adresinin atandığı beş ağ sınıfından birine göre ayrılırlar. Sınıflar, Latin alfabesinin A’dan E’ye uzanan ilk beş harfinden sonra isimlendirilir. Çoğu IP adresi, D ve E ayrılacak şekilde A’dan C’ye sınıfına yerleştirilir.

A Sınıfı ağlar varsayılan alt ağ maskesi olarak 255.0.0.0 kullanır ve ilk sekizli değerleri 0-127’dir. B Sınıfı ağlar, varsayılan alt ağ maskesi olarak 255.255.0.0 kullanır ve ilk sekizli değerleri 128-191’e sahiptir. C Sınıfı ağlar, varsayılan alt ağ maskesi olarak 255.255.255.0 kullanır ve ilk sekizli değerleri 192-223’tür.

A Sınıfı, B veya C Sınıfı TCP / IP ağı, bir kuruluşun BT yöneticisi tarafından ayrıca bölünebilir veya alt ağa bağlanabilir.

Neden alt ağ kullanmalı?

IP sistemi ilk sunulduğunda, belirli bir ağı bulmak artık çok daha kolay olsa da, o ağda istediğiniz makineye bir veri paketi göndermenin artık zor olduğu hızla ortaya çıktı. Bu, özellikle ağ performansının daha çok sorun haline geldiği bir organizasyonu destekleyecek kadar büyük olduğunda belirgin hale gelir.

Alt ağlar, ağı daha küçük parçalara bölerek ve sonuç olarak tıkanıklığı azaltarak bu sorunu çözmeye yardımcı olur. Veri paketleri daha sonra doğrudan hedeflerine akabilir ve herhangi bir tekil darboğazdan kaçınabilir.

Bir kuruluş, daha büyük ağları mantıksal nedenlerle (güvenlik duvarları vb.) veya fiziksel gereksinimlerle (daha küçük yayın alanları vb.) bölmek için IP alt ağlarını kullanabilir. Başka bir deyişle, yönlendiriciler, yönlendirme seçimleri yapmak için alt ağları kullanır.

Her bir alt ağ arasındaki bölünmeler kuruluşların erişim kontrollerini uygulamasına izin verdiğinden, ağ güvenliğini artırmak için de kullanılır – bu aynı zamanda herhangi bir güvenlik olayını kontrol etmeye de yardımcı olur.

Alt ağ maskesi nedir?

Bir IP adresinde olduğu gibi, bir alt ağ maskesi dört bayttan (32 bit) oluşur ve bir IP adresiyle aynı gösterimde yazılır, tipik olarak bu 255.255.255.0’dır. TCP / IP’nin çalışması için bir alt ağ maskesine ihtiyacınız vardır.

Alt ağ maskesi bir IP adresini tamamlar ve bunu IP adresine uygulayarak bir IP adresinin hangi alt ağa ait olduğunu belirler. Bir IP adresinin iki bileşeni vardır, ağ adresi ve ana bilgisayar adresi. Alt ağ oluşturma, ek alt ağlara ihtiyaç duyulması halinde, bir IP adresinin ana bilgisayar bölümünü bir alt ağa ve ana bilgisayar adresine böler. Aslında, bir IP adresini maskeler ve IP adresini ağ adresine ve ana bilgisayar adresine böler.

Varsayılan ağ geçidi nedir?

Bir ağdaki bir bilgisayarın diğerindeki bir bilgisayarla iletişim kurması gerektiğinde, bir yönlendirici kullanır. Bir ana bilgisayarda belirtilen ve ana bilgisayarın alt ağını diğer ağlara bağlayan bir yönlendiriciye varsayılan ağ geçidi denir. Bu, bir alt ağdaki trafiği diğer alt ağlardaki cihazlara aktarır. Bu ağ geçidi genellikle yerel alt ağı internete bağlar.

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.